• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Gül, Babacan ve Davutoğlu’nu terletecek zor soru!

Abdulkadir Selvi bugünkü köşesinde yeni parti hazırlığındaki Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan ve Abdullah Gül'ün başkanlık sistemine karşı olmalarını eleştirerek Meclis'te sistem değişikliği oylanırken neden evet dediklerini sordu.

Yeniakit Publisher
2019-12-06 09:20:00 - 2019-12-06 09:26:36
Gül, Babacan ve Davutoğlu’nu terletecek zor soru!

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun Başkanlık sistemine yönelik eleştirilerine değindi.

3 isminde AK Parti de oldukları dönemde şimdiki eleştirdikleri konulara karşı bir tavır sergilemediklerini belirtem Selvi, Süleyman Demirel'in Kenan Evren'e 12 Eylül darbesi ile ilgili cevabını hatırlattı.

İşte Selvi'nin yazısından o bölüm;

"Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu, parti tabelalarını asacakları aşamaya geldiler. Tabii bir de işin söylem boyutu var. Babacan ve Davutoğlu, AK Parti’den ayrıldıkları için eleştirilerini AK Parti’ye yöneltiyorlar. Ali Babacan, Habertürk’teki yayında bozulmanın 2013’ten sonra başladığını söyledi. AK Parti’de Babacan’la ilgili olarak konuşmama kararı alınmıştı. Bu eğilim sürüyor. Ama bu bazı soruları sormama engel değil.

Demirel 12 Mart muhtırasıyla istifa etmemiş, ancak 12 Mart döneminde Nihat Erim, Sadi Irmak ve Naim Talu başkanlığında AP’lilerin ve CHP’nin yer aldığı hükümetler kurulmuştu. 12 Mart’tan sonra Demirel, Adana mitinginde konuşurken 12 Mart’a eleştiriler yöneltiyor. Mitingi izleyen bir vatandaş, Demirel’in de duyacağı şekilde “Onun içinde sen de varsın” diye bağırıyor. Demirel susuyor. Sonra, “Adam haklı” diyor. “12 Mart hükümetlerinde biz de vardık” diye özeleştiride bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan, 2013’ten sonrası AK Parti politikalarına dönük eleştirilerde bulunuyorlar. Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu, başkanlık sistemine karşı çıkıp parlamenter sisteme dönüşü savunuyorlar. Başkanlık sistemiyle ilgili Anayasa değişikliği Meclis’te oylanırken milletvekiliydiler, peki ne yönde oy kullandılar? Meclis’te başkanlık sistemine ‘evet’ oyu verip şimdi sisteme karşı kampanya yapmak ne denli ahlaki oluyor?

Siyaset aynı zamanda bir tavır ve duruş işidir. Gül, Davutoğlu ve Babacan; Cumhurbaşkanı, Başbakan, AK Parti Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve MKYK üyesi olarak yetkili konumdayken bugün eleştirdikleri hangi konularda bir tavır koydular?

Erdoğan’ı tasfiyeyi amaçlayan Gezi olayları olurken ne yaptılar? 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gezi’ye sempatisini hiçbir zaman eksik etmedi. Peki bu durumda Erdoğan kendisine nasıl güvenecekti?

FETÖ’nün 17-25 Aralık operasyonu sırasında hangi duruşu gösterdiler? Erdoğan’ın arkasında durdular mı? Abdullah Gül, kendisinin temiz olduğunu, verilemeyecek hiçbir hesabının bulunmadığını belirterek Erdoğan’ı hedef tahtasına oturttu.

15 Temmuz gecesi 11. Cumhurbaşkanı Gül’ün TV yayınlarına bağlanıp yaptığı açıklamaların bir kısmına ben aracılık ettim. Hakkını teslim ederim. 15 Temmuz’dan önceki FETÖ mücadelesinde Davutoğlu’nun desteği önemliydi. Zaten o yüzden Başbakan olarak seçildi. Ama FETÖ’yle mücadelede Gül ve Babacan hangi desteği verdiler?

Kenan Evren, 12 Eylül öncesinde kardeş kanı aktığını söyleyince Demirel, “O zaman sıkıyönetim vardı, sen de Genelkurmay Başkanı’ydın. Antalya’da tapu müdürü müydün?” diye sormuştu. Benim başka bir sorum yok."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

akif

yumuşak diken olup sinsi sinsi sırıtan gül, zamanı geldiğinde nasıl sn. Ertoğana ihanet etti ise, şimdi babacanı ileri sürüp perde arkasında ipleri kendi eline almaya çalışacak, babacanın en ufak bir itirazında tekmeyi vuracaktır.
 • Yanıtla

Alper

Parti lideri ne derse o, yoksa adamı afaroz ederler, başına bi şey gelir.Nerde demokrasi? Bu liderler mi ülkeye demomrasi getirecek?Yeni yasa, Din ve vicdan özgürlüğü, istiyoruz.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23