• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Gözaltılar var! ABD'de rektörden tepki çeken hareket

Yeniakit Publisher
2024-04-19 01:55:00 -
Gözaltılar var! ABD'de rektörden tepki çeken hareket

ABD-New York'taki Columbia Üniversitesinde, polis, rektörün talebi üzerine kampüste Filistin'i desteklemek için düzenlenen oturma eylemini dağıttı. Yaşanan olayda öğrencilerden gözaltına alınanlar olduğu bildirildi.

Rektör Minouche Shafik, New York Polis Departmanına (NYPD) gönderdiği mektupta, eyleme katılan tüm öğrencilere uzaklaştırma cezası verildiğini belirterek, "bu öğrencilerin kampüste "güvenlik endişesi" oluşturduğunu" iddia etti.

Shafik, eylemin, üniversitenin işleyişi için "tehdit oluşturduğunu" savunarak, "NYPD'den bu kişilerin uzaklaştırılması için yardım talep ediyoruz." ifadesini kullandı.

Sosyal medyadaki görüntülerde de rektörün talebi üzerine kampüse gelen NYPD Başkan Yardımcısı Kaz Daughtry ve beraberindeki polislerin kampüse girerek oturma eylemini engellediği ve karşı çıkanları gözaltına almakla tehdit ettiği görülüyor.

Öğrenciler ise eylemi dağıtmaya çalışan polislere, "yazıklar olsun" şeklinde bağırıyor. Bazı öğrenciler de polis araçlarıyla kampüsten çıkarılıyor.

Kaç öğrencinin gözaltına alındığı ise henüz belli değil.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Ilhan Omar'ın kızı ve Columbia Üniversitesi öğrencisi Isra Hirsi, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, "soykırımla karşı karşıya kalan Filistinlilerle dayanışma içinde olduğu için" uzaklaştırıldığını belirtti.

Hirsi, "Gazze Dayanışma Kampı'ndakiler yıldırılmayacak. Taleplerimiz karşılanana kadar kararlılıkla duracağız. Soykırıma suç ortaklığı yapan şirketlerle işbirliğinin sonlandırılması, Columbia Üniversitesi'nin yatırımlarının şeffaflığı ve baskılanan tüm öğrenciler için tam af istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ne olacak Aynı siyonizm oyunu

Turkiyede proflar utanmadan ögrencilere kulub üyesi olduklarını yoksa makam mevki elde edemezsiniz,,diye,, ezanlar okunan ülkemde resmen yapiyorlarki, Ha ABD HA BİZDEKI üniversiteler .??? Yahu ölümden korkulmazda, Mason ol diye de Allah dan kork bari dinini makam mevkiye satmışın ögrenciye niye anlatiyorsun . İtiraz edenede git rektörde bizden diyebilecek kadarda yurekliler
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23