• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Görenler gözlerine inanamadı! Aptamil'den skandal öneri

Aptamil adlı bebek maması firması internet sitesinden yayınladığı skandal makale ile anne ve babalara çocuklarını cinsiyetsiz yetiştirme çağrısı yaptı. Toplum ahlak yapımızı hedef alan makalede, 'Bebeğinizi Cinsiyet Kalıplarına Sokmadan Yetiştirin' başlığı kullanıldı.

Yeniakit Publisher
2019-12-11 17:22:00 -
Görenler gözlerine inanamadı! Aptamil'den skandal öneri

 Taha Emre Özdemir  Yeniakit.com.tr 

İstanbul Sözleşmesi ve 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği' projeleri ile meşrulaştırılmaya çalışılan eşcinsel sapkınların yaşam tarzlarına bir destek de Aptamil adlı mama firmasından geldi.

'Renkleri kategorize etmeyin'

Aptamil'in internet sitesinden yayınladığı makalede bebeği cinsiyet kalıplarına sokmamanın ilk yolu renklerin kategorize edilmemesi olarak tarif edilirken, makalede; "Bebeğinizin ilk alışverişini yaparken size en çok sorulan soruların başında, 'Bebeğiniz kız mı, erkek mi?' sorusu gelir. Bu sorunun cevabının sizi mavi ya da pembe renklerle dolu iki ayrı yöne çekmesine izin vermeyin. Bebeğiniz rengarenk bir zihinle dünyaya gelecek. Onu kız ya da erkek rengi gibi kalıplara sokmayın ve kendi ışıltısını kaybetmemesini sağlayın. Bebeğiniz bu kalıpların dışında büyüdüğü zaman herkesin kendine özgü bir rengi yani karakteri olduğunun bilincinde olacaktır." ifadeleri kullanıldı.

'Cinsiyetten bağımsız oyunlar oynatın'

Akıllara durgunluk veren önerilerin yapıldığı makaledeki bir diğer başlık da 'Cinsiyetten Bağımsız Oyunlar Oynayın' çağrısı oldu. "Kız bebeğiniz için kamyon ya da araba alın." denilen makalede, "Ağaca tırmanmak ya da kelebek yakalamak gibi hareket gerektiren ve merakını canlandıracak oyunlar oynatın. Erkek bebeğinize de bebek ya da mutfak malzemesi hediye edin." ifadeleri kullanıldı.

Aptamil tarafından yayınlanan makale şu ifadelerle devam etti:

"Bugüne kadar dilinize yerleşmiş olan toplumsal cinsiyet kalıplarını gözden geçirin. Kız gibi koşma ya da kız gibi ağlama gibi bir cinsiyet kalıpları içeren ifadeler kullanmaktan kaçının. Bırakın bebeğiniz kendisini ve diğer insanları, toplumsal kabullerle değil kendi gözlemleriyle tanısın. Cinsiyet eşitliği kavramı ile tanışsın ve hayata önyargısız bir adım atsın."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

mustafa

şimdi moda cinsiyetsizlik yersen
 • Yanıtla

Parisa

Siz bu uyarılarınızı hükümete yapın.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23