Gazze’ye nefes aldırmıyorlar

Filistin'e Destek Toplantısı'na katılan Hak-İş Genel Başkanı ve Uluslararası Kudüs ve Filistin'e Destek Sendikalar Birliği Başkanı Mahmut Arslan, "Gazze'de 2 milyondan fazla insan, küçücük bir alana sıkıştırılmış, en temel insani ihtiyaçlara dahi erişimleri engellenmektedir" dedi.

24 Mayıs 2019 Cuma 11:56
Gazze’ye nefes aldırmıyorlar

 ERTUĞRUL ŞAHAN  ANKARA 

Hak-İş Genel Başkanı ve Uluslararası Kudüs ve Filistin'e Destek Sendikalar Birliği Başkanı Mahmut Arslan, Avrupa Sendikalar Konfederasyonunun (ETUC) 14. Kongresi kapsamında, Viyana'da Avusturya Konfederasyonu (OGB) tarafından düzenlenen Filistin'e Destek Toplantısı'na katıldı.

2 milyon insan zulüm altında

Arslan, toplantıda yaptığı konuşmada, "Gazze'de 2 milyondan fazla insan, küçücük bir alana sıkıştırılmış, en temel insani ihtiyaçlara dahi erişimleri engellenmektedir. Kontrol noktalarında İsrailli askerler Filistinlilere çeşitli tacizler ve işkenceler yapmaya devam ediyorlar. Durum böyleyken ETUC'un öncelikle taraf tanımlarını doğru yaparak Gazze'deki ablukanın kaldırılması, illegal yerleşimlerin durdurulması ve İsrail'in gerçekleştirmeye devam ettiği insan hakkı ihlallerini durdurması gerektiğini kesin bir dille ifade etmesi lazımdır" şeklinde konuştu.

Filistin'de eşit iki tarafın olmadığını; bir tarafta işgal ve baskı altında olan orijinal topraklarının sadece yüzde 12'sine sıkıştırılmış Filistinlilerin, diğer tarafta ise işgalci bir devlet bulunduğunu vurgulayan Arslan, sağlıklı diyalog kanalları kurmanın imkansız olduğunu ancak bu konuda bir mutabakat sağlanması gerektiğini anlattı.

Taşeron konusunda tarihi bir imza atıldı

Gündeme ilişkin açıklamalarda da bulunan Arslan, HAK-İŞ’in, kamuda çalışan 1 milyona yakın taşeron işçinin, kadro almasını sağlayarak, taşeron sorununun çözülmesinde öncü bir rolü olduğunu anlattı. Arslan, “Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz, taşeron sistemini kamuda sonlandırmış ve bu konuda tarihi bir başarıya imza atmıştır” diye konuştu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 24 Mayıs 2019 Cuma 11:56

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    21 Haziran 2019