• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Gadiri hum bayramı ne zaman? Gadiru Hum nedir? Gadiru Hum olayı nedir? Gadîru Hum hutbesi

Gadir-i Hum hadisesi nedir? Şia’ya göre Efendimiz Gadir-i Hum''da sahabenin huzurunda Hz. Ali''yi kendisinden sonra halife-imam ilan etmiştir. Peki Gadiri hun bayramı ne zaman? Gadiru Hum olayı nedir? Gadîru Hum hutbesi...

Yeniakit Publisher
2021-07-22 15:00:00 - 2021-07-22 15:17:41
Gadiri hum bayramı ne zaman? Gadiru Hum nedir? Gadiru Hum olayı nedir? Gadîru Hum hutbesi

Şîî çevrelerin geneli bugünü bayram kabul eder, her sene olayın gerçekleştiği 18 Zilhicce''yi Gadir-i Hum Bayramı adıyla kutlarlar. Gadiru Hum, Mekke ile Medine arasında Cuhfe yakınlarında bir yerin adı (Mu'cemü'l-Buldân, VI, 268). Burası, Cuhfe'den 2-3 mil mesafede bataklık bir yer olup, bataklığı kesif bir ağaçlık kuşatmaktadır. Şia'nın doğuşu ile ilgili olarak karşılaşılan en önemli mesele Gadîru Hum olayıdır.

Şiî kaynaklara göre, Hz. Peygamber'den sonra hilâfete Hz. Ali'nin daha fazla hak sahibi olduğu Gadîru Hum'da belirlenmiştir. Şia bilginlerinden herhangi birisine ait bir kitabın Gadîr konusuna baktığımızda şu bilgileri bulmamız mümkündür: Hz. Muhammed (s.a.s.) Veda Haccı dönüşünde Gadîru Hum'da konaklamış, gruplar memleketlerine dönmeden önce onları toplayarak bir hitâbede bulunmuştur. Gadir-i Hum hutbesi bütün sahabeye hitaben yapılmış bir hutbe olmadığı bazı kaynaklarda da zikredilmekte.

Gadîru Hum hutbesi nedir?

Gadîru Hum hutbesi, hicretin onuncu yılında Zilhiccenin on sekizinci günü Veda Haccı'ndan dönerken okunan bir hutbedir.

Gadiri hun bayramı ne zaman?

Hicrî takvime göre Zilhicce Ayı'nın On Sekizinci günü üçüncü bir bayram olarak kutlanmaktadır. Gadir Hum Bayramı bu yıl 28-29 Temmuz tarihlerinde kutlanacak.

Şîî’ler ve Aleviler Gadiri hum günü ne yapar?

Şii vatandaşları Gadri Hum dedikleri bayramı kutlayanlar bu günde oruç tutmak, gusül almak, Hz. Ali'yi ziyaret etmek, sığınma duasını okumak, Nubde duasını okumak, öğle vaktine yarım saat kala iki rekat namaz kılmak ve birbirini gören müminlerin belirli cümlelerle selamlaşması gibi ibadetler yapılır.

Hazreti Muhammed'in (s.a.v) Veda Haccı dönüşü Hazreti Ali'yi taltif ettiği gün olarak anılan Gadir-i Hum Bayramı, her yıl Hatay'da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Sabahın ilk ışıklarıyla vatandaşlar, Samandağ ilçesindeki Hızır Aleyhisselam ile Musa Peygamber'in buluştuğu yer olarak adlandırılan Hazreti Hızır Türbesi'ne geliyor. Vatandaşlar burada dua edip buhur yakıyor.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23