• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

G7'de Vuhan virüsü polemiği

G7'nin dışişleri bakanları düzeyinde düzenlenen telekonferans toplantısına ''Vuhan Virüsü'' polemiği damga vurdu. Pompeonun ısrarlı tutumu nedeniyle ortak bildiri çıkmadı.

2020-03-27 01:14:00 -
G7'de Vuhan virüsü polemiği

Ekonomisi en gelişmiş 7 ülkeden oluşan G7'nin dışişleri bakanları videokonferans yoluyla bir görüşme gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen toplantının ardından yayınlanması gereken ortak bildiri, ABD Başkanı Donald Trump'ın yönetiminin koronavirüsü "Vuhan virüsü" şeklinde nitelendirmesi nedeniyle yayınlanamadı.

Washington Post gazetesinde yayınlanan habere göre, ABD dışındaki ülkeler, koronavirüs pandemisini yavaşlatmak ve tıbbi malzeme eksikliğini aşmak için uluslararası işbirliğinin gerektiği dönemde gereksiz şekilde bölücü etki yaratacağı gerekçesiyle "Vuhan virüsü" nitelemesini kullanmayı reddetti.

"Çok konuştuk"

Habere göre Fransa'nın toplantıda koronavirüsün konuşulması talebini "Çok konuştuk" diye reddetmeye çalışan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, sonunda baskılara boyun eğdi, ama bu kez de "Vuhan virüsü" teriminin kullanılmasında diretti.

"Çin dünyayı uyarmadı"

Sanal toplantının ardından bakanlıkta basın toplantısı düzenleyen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, virüsün Çin'in Vuhan kentinden geldiğini ve Çin hükümetinin dünyayı uyarma sorumluluğunu yerine getirmediğini vurgulamanın önemli olduğunu iddia etti.

"Vuhan virüsü" teriminde ısrar etmenin G7 toplantısında çatlak yaratıp yaratmadığının sorulması üzerine haberi yalanlamayan Pompeo, aralarındaki anlaşmazlıkların genel değil, sadece taktik düzeyde olduğunu savundu.

Basın toplantısı boyunca defalarca "Vuhan virüsü" terimini kullanan Pompeo, Çin Dışişleri Bakanlığı'nın koronavirüsü ülkeye ABD'nin getirdiğine dair iddialarını da diye reddetti.

Çin cevap verdi

Pekin'de ise Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Şuang, Çin'in tüm dünyayla bilgi paylaştığını, ABD'nin pandemiyi siyasi amaçlarına alet etmeye son vermesi gerektiğini söyledi.

Şuang, Trump yönetimini koronavirüs meydan okumasıyla baş etmek ve küresel halk sağlığı güvenliğini sağlamak için Çin ve uluslararası toplumla birlikte çalışmaya çağırdı.

Pekin'in koronavirüsün kaynağıyla ilgili tutumunu pek çok vesileyle net şekilde ifade ettiğini ve Çin'in yaftalanmasına kesinkes karşı çıktığını belirten Dışişleri Sözcüsü, "Virüsler ulusal sınır ya da ırk tanımaz ve insanlık onlara karşı verdiği mücadeleyi ancak birlikte çalışarak kazanabilir." ifadelerini kullandı.

{relation id:1146669 slug:'hamami-kumarhaneye-cevirdiler-ceza-yagdi'}

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hadi

Bu virüs vuhan virüsü ise siz yahudi hahamları neden korona tansı yaptınızda video'sunu yayınladınız ! ? Hatırlatıyorum ! haliniz hersene aynı günde(ağustos ayında) ölüm dansı yapan kelebeklere benziyor. Yakında bütün dünyada aynı anda hepiniz geberecek ve üstüste yiğılmış leşyiğını olacaksınız,korkunun ecele faydası yok,bu siz Lânetlilerin,peygamber katillerinin kaderi bundan kaçışınız kurtuluşunuzyok.
 • Yanıtla

Murat gözükara

Çin değil... Asıl ismi abd virüsü olmalı
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı