• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Fransa'dan skandal karar! Erdoğan'ı sevene vatandaşlık yok!

Fransa siyasetinde her geçen gün yükselen Türkiye ve Erdoğan düşmanlığını en çok bu ülkede yaşayan Türk gurbetçiler hissediyor. Son olarak, 43 yıldır Fransa'da yaşayan Murat Büyük isimli gurbetçinin vatandaşlık başvurusu "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sempati duyması" nedeniyle reddedildi.

Yeniakit Publisher
2020-01-22 10:18:00 - 2020-01-22 10:47:41
Fransa'dan skandal karar! Erdoğan'ı sevene vatandaşlık yok!

Avrupa'da aşırı sağın en fazla yükseldiği ülkelerden biri olan Fransa'da Türkiye ve Erdoğan karşıtlığı siyasi bir gelenek haline geldi.

Fransız makamlarının son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sempati duymasını gerekçe göstererek 43 yıldır bu ülkede yaşayan Türk gurbetçiye vatandaşlık vermemesi tepki çekti.

Konuyla ilgili konuşan Murat Büyük, "Fransız makamları, Türk siyasetine bağlılığım olduğunu öne sürerek bu başvuruyu reddetti. Ben Türkiye'ye hiçbir partiye üye değilim, bu partilerinde hiçbir zaman propagandasını yapmadım.Ancak Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a olan muhabbetimi her zaman dile getirdim. Gerek Sosyal medyadaki paylaşımlarım, gerekse arkadaşlarım arasında bunu ifade ederim" dedi.

"Oyunu arttırmak isteyen siyasetçiler Türk düşmanlığı yapıyor"

43 yıldır bu ülkede yaşadığına dikkat çeken Büyük, "Fransız vatandaşlığına başvuru yapmamdaki temel sebep 'oy kullanma' hakkından yararlanmaktı. Uzun yıllar bu ülkede yaşayan biri olarak, beni yönetenlere karşı irademi ortaya koymam gerekir. Çünkü Fransız siyasetçiler, Türklerin sandığa gitmemesinden istifade ederek, sorunlarımızı çözmüyor. Hatta sorunları çözmek bir yana, bize karşı düşmanca söylemler kullanarak oy topluyor. Fransa'da oyunu arttırmak isteyen siyasetçiler Müslüman ve Türk karşıtı söylemler kullanıyor" ifadelerini kullandı.

"Vatandaşlığa engel olacak durumum yok"

Fransız vatandaşlığı almayı engelleyecek hiçbir durumunun olmadığının altını çizen Türk gurbetçi Büyük, "43 senedir Fransa'da yaşıyorum. Hiçbir kötü sicilim yok. Vergilerimi zamanında ödedim, kimseye borcum yok. Ana okulundan beri Fransız okullarında okudum. Saygın bir şirkette çalışıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Gurbetçiler vatandaşlık başvurusu yapsınlar

Fransa'daki Türk vatandaşlarına çağrı yapan Büyük şu ifadelere yer verdi:

"Benim hikayemden dolayı kimse pes etmesin. Fransa'daki Türkler vatandaşlık haklarını kullansın. Ben bir kere başvurdum, olayın mevcut psikolojik etkisiyle ikinci bir başvuruyu şu an düşünmüyorum. Eğer Fransız makamları hata yaptığını kabul ederlerse, bu vatandaşlığı alabilirim. Çünkü ben vatansız değilim, sahipsiz hiç değilim. Avrupa'da son dönemde hem Türkofobi hem de İslamofobi var. Bunu en ağır şekilde yaşayan da bizleriz. Fransa vatandaşı olmakla hayatımda hiçbir şey değişmeyecek ama bu şartları değiştirmek için siyasette söz sahibi olabilirsek, bir şeyleri değiştireceğimizi düşünüyorum"

"Fransa'nın isteği entegrasyon değil, asimilasyon"

Fransa'nın entegrasyon politikalarını bahane göstererek asimilasyon uygulamak istediğini belirten Büyük şunları söyledi:

"Bizler Fransız vatandaşlığına başvuruyoruz diye, kendi millet ve tarih anlayışımızı bir kenara koyacak değiliz. Benim Türkiye muhabbetim hep devam ediyor. Bu aynı zamanda Fransa'ya entegre olmayacağım anlamına gelmiyor. 4 yaşında bu ülkeye geldim. Çoğu Fransızdan bu ülkeye kendimi daha entegre hissediyorum. Fransız siyasetinin dilinde sürekli 'entegrasyon' var. Daha nasıl entegre olalım? Zaten buranın bir vatandaşı gibi kurallara uyuyoruz."

(Yeni Şafak)

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ahmet

hdpkk şu kibirli fransızların ülkesini bölmek için terör yapsaydı hepsinin kafasını kopartırlardı doğru olanda haine hayat hakkı tanımamaktır. Bak adamlar terörist olmasına rağmen pkklıları vatandaş yaparken tayyip erdoğanı seviyor diye sıradan vatandaşı bile düşman belliyor. Bizler ne kadar salak insanlarız. Hemen kandırıyorlar bizi içimizde düşmanları hainleri besleyip oturuyoruz.
 • Yanıtla

Avrupa

sadece fransami avrupanin hepsi. ayni
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23