• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Fransa'da tansiyon yine dorukta

Fransa'da vatandaşlar tartışmalı genel güvenlik yasa tasarısına karşı protestolar gerçekleştirdi. Güvenlik güçlerinin kar topuna biber gazı ile karşılık verildi.

Yeniakit Publisher
2021-01-17 00:35:00 -

Başkent Paris başta olmak üzere ülkenin birçok kentinde organize edilen protestolarda göstericiler, güvenlik güçlerinin görüntülerinin sosyal mecralarda yayımlanmasını yasaklayan yasa tasarısının geri çekilmesini istedi.

Binlerce gösterici, Daumesnil Meydanı'ndan Bastille Meydanı'na "Polis her yerde, adalet hiçbir yerde", "Polis devleti gösteri yapmamızı engelleyemez" sloganları attı.

Polis, gösteri alanında konser düzenleme girişiminde bulunan gruba müdahale ederek ekipmanlarına el koydu.

Güvenlik güçleri kendilerine kar topu fırlatan göstericilere göz yaşartıcı gazla karşılık verdi.

Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları Ligi gibi kuruluşların öncülüğünde ülke genelinde 80'den fazla gösteri düzenlenmesi planlanıyor.

Mart ayında senatoda ele alınacak genel güvenlik yasa tasarısının 22. maddesi polislerin ve jandarmanın gösterileri izlemek için insansız hava araçları kullanmasını içeriyor.

Tasarıda, polisin kamusal alanda çekilmiş görüntüleri kullanma yetkisi genişletilirken, gösteriler sırasında helikopter ya da insansız hava araçlarının çektiği videoların yayınlanmasına da imkan tanınıyor.

Tasarının güvenlik güçlerinin görüntülerini yayımlayanlara 1 yıl hapis ve 45 bin avroya kadar para cezası verilmesini öngören 24. maddesinin, artan tepkiler üzerine yeniden düzenlenmesi kararlaştırılmıştı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Deniz

Fransa'da iç karışıklıklar çıkabilir somurgelerinden parada akmıyor ekonomik sıkıntılar var sarı yelekliler kırmızı yelekler olacak gibi
 • Yanıtla

Hadra

BU Fransa değilmi Ordaki Müslümanlara Zulüm yaşatan,Cezayir İşgal ve Katliam Yapan, Halkın Seçtiği Abbas Medeniye İhtilal yaptıran,Cezayir Petrolünü yağmalayan, Başımıza Ermeni Meselesini musibet eden, Meclisinde karar aldırasn, Ülkemizde Muhtelif Oto,Beton,Gıda Şirket ve AVM leri ile bizi sömüren, Yetmiyor Beş Paralık Lanet Hellenizm Soytarısı Yunanı Şımartan, Silahlandıran, Ve de Ne Yazık ki Bizim Sn Cumhurbaşkanı bu Cins Herife Mektup yazıyor o da şimdi Cevap veriyor. Ya Bu Fransızlar ki İstanbulun en Güzide yerlerine onların isimlerini vermişiz biz nasıl bir Milletiz? Bu Fransızlar ki İstiklal Harbi esnasında Güneydoğuyu Ermenilerle işgal edip Binlerce Ecdadımız şehid etmiştir. Bir daha Fransa ile ilgili Lütfen olumlu hiç bir şey yamayınız!
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23