Forum İstanbul’da mütedeyyin yazarlara sansür

Bayrampaşa Belediyesi tarafından, “Kitap Aşkına” temasıyla 12 Mart’ta düzenlenen ve 23 Mart’a kadar devam edecek olan kitap fuarına ev sahipliği yapan Forum İstanbul Alış Veriş Merkezi’nin (AVM) Akit yazarlarına ambargo uyguladığı ortaya çıktı.

14 Mart 2018 Çarşamba 11:30
Forum İstanbul’da mütedeyyin yazarlara sansür

Bayrampaşa Belediyesi tarafından düzenlenen kitap fuarına ev sahipliği yapan Forum İstanbul Alış Veriş Merkezi’nin (AVM) Akit yazarlarına ambargo uyguladığı ortaya çıktı. 12-23 Mart tarihleri arasında “Kitap Aşkına” temasıyla İstanbul Forum’un otoparkında devam edecek olan fuara Akit yazarları Abdurrahman Dilipak veAli Erkan Kavaklı’nın yanı sıra kamuoyunun yakından tanıdığı Ömer Döngeloğlu hocanın AVM yönetimince gelmesinin istenmediği bildirildi. Bayrampaşa Belediyesi’nin sağduyulu tavrı sonrası ise AVM yöneticilerinin geri adım attığı öğrenildi. Yazarımız Ali Erkan Kavaklı, “Toplumun belli kesimlerini rahatsız edecek, tartışma meydana getirecek yazarları almak istemediklerini bana söylediler” ifadelerini kullandı. Bayrampaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı İsmail Gemici ise, kendilerine böyle bir teklifin yapıldığını belirterek, “Kati suretle kabul etmedik. Söz konusu yazarlar gelmezse fuarı iptal edeceğimizi söyledik” dedi. Konu ile ilgili ulaştığımız ve isminin Tuğrul olduğunu öğrendiğimiz Forum İstanbul yetkilisi ise herhangi bir sansür uygulamadıklarını iddia etmekle yetindi.

YAZARA, “GELMEYİN” DEDİLER!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğindeki AK Parti iktidarlarında, sansüre ve yasakçı zihniyete karşı büyük bir yol alan Türkiye’nin ak siciline yakışmayan skandal bir kararın İstanbul Forum AVM tarafından uygulanmaya çalışılması büyük tepki çekti. “Kitap Aşkına” temasıyla 12 Mart’ta düzenlenen ve 23 Mart’a kadar devam edecek olan kitap fuarına ev sahipliği yapan Forum İstanbul Alış Veriş Merkezi’nin (AVM) Akit yazarlarına ambargo uygulamaya çalışması, Eeski Türkiye alışkanlıklarından vazgeçmeyen kurumların olduğunu gözler önüne serdi. Forum İstanbul yetkilileriyle görüştüğünü belirten yazarımız Ali Erkan Kavaklı, “Toplumun belli kesimlerini rahatsız edecek, tartışma meydana getirecek yazarları almak istemediklerini’ bana söylediler. Bunun Hitler dönemi uygulaması olduğunu kendilerine hatırlattım. Bugün yazar almayanın, yarın kitapları da fuara almayacağını kendilerine ifade ettim. Ticari kuruluş olduklarını söyleyerek kendilerini savundular” dedi. Ambargonun kendisiyle sınırlı kalmadığını söyleyen Kavaklı, Abdurrahman Dilipak ve Ömer Döngeloğlu gibi isimlerinde fuara alınmadığını kaydetti.

TEKLİF ETTİLER KABUL ETMEDİK

Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Gemici, “Bize böyle bir şey söylendi. Biz hemen reddettik. ‘Olur mu öyle şey’ dedik. Şuan için hiçbir sıkıntı yok. Bu konu gündeme geldi ve hemen kapattık. Dostumuz, arkadaşımız o isimler bizim. Hepsi gelecekler dedik programa. Bize böyle bir şeyi ufaktan çıtlattılar, biz de bu isimler gelmezse etkinliği iptal ederiz dedik” ifadelerini kullandı.

SANSÜR UYGULAMADIKLARINI İDDİA ETTİLER

Konu ile ilgili ulaştığımız Forum İstanbul yetkilisi ise, yayınevlerine iletilen ve Kavaklı ile yapılan görüşmeyi inkâr etti. Herhangi bir sansür uygulamadıklarını iddia eden AVM yetkilisi, “Biz alan tahsisinde bulunduk. Ticari bir kuruluş olduğumuz için; İnsanlar şu gazeteyi alsın, bu gazeteyi okusun, şu yazar gelsin, bu yazar gelmesin deme lüksümüz yok” şeklinde konuştu. Akit yazarlarına herhangi bir sansür uyguladınız mı sorumuza ise, “Akit yazarlarının gelmemesi yönünde herhangi bir talebimiz olmadı. Açıklayacaklarım bu kadarla sınırlı” demekle yetindi.

 

Yeni Akit Gazetesi

Haber Tarihi: 14 Mart 2018 Çarşamba 11:30

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    15 Aralık 2018