• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Flaş açıklama: ABD'nin terk ettiği üsse yerleştik

Rusya, Amerika Birleşik Devletleri'nin terk ettiği üssün bulunduğu Kobani yakınlarındaki havalimanına Rus askeri polislerin yerleştirildiği açıkladı.

Yeniakit Publisher
2019-11-15 12:07:00 - 2019-11-15 12:20:00
Flaş açıklama: ABD'nin terk ettiği üsse yerleştik

Rus askeri polisleri ABD’nin boşalttığı üssünün bulunduğu Suriye’nin kuzeyindeki Kobani yakınlarındaki havalimanına yerleşti.

Gazetecilere konuşan bir kıdemli askeri polis müfettişi, Rus askeri polislerinin ABD askerlerinin terk ettiği üssün bulunduğu Kobani yakınlarındaki havalimanını korumaya aldığını söyledi.

Müfettiş “Birliğimiz havalimanı ve askeri üssün bulunduğu bölgeyi koruma altına aldı. Mayın temizleme uzmanları şimdi bölgede patlayıcı madde olup olmadığını araştırıyor. Üssün eski sahiplerinin hangi tuzak ve sürprizleri hazırlamış olabileceği bilinmiyor” dedi.

Aceleyle terk edilen üste bulunanlar, ABD askerlerinin Suriye’de uzun süre kalmayı planladığını gözler önüne seriyor. Üste konforlu konaklama sağlamak için klima ve enerji besleme sistemleri, yaklaşık 100 kişiye hizmet vermek için taşınabilir hijyen araçları, bir spor salonu, kitaplar ve film DVD’leri bulunuyor.

"Yardım merkezi kurulacak"

Rusya’nın Suriye’deki tarafları uzlaştırma merkezi Başkanı Sergey Jmurin, dün Metras yerleşim biriminde merkezin bir birimini kurmaya başladıklarını bu birimin bölgede barışçıl yaşama dönüşü sağlamaya yönelik görevler gerçekleştireceğini ifade etti.

Diğer yandan bölgeye önümüzdeki günlerde halka yardım dağıtmak için de bir merkez kurulacak.

Halep’in kuzeyindeki Metras yerleşim birimindeki havalimanı daha önce Suriye'deki rejimin kontrolüne geçmişti. Pistin yakınında ise ABD’ye ait bir üs vardı. ABD, üslerine sevkiyatlar yaparken bu havalimanını kullanıyordu.

ABD askerleri çarşamba günü üssü aceleyle terk etti. Rus Hava Kuvvetleri’nin helikopterleri, üssün önceki sahiplerinin iniş pistine zarar vermemesi için bölgeye sevk edildi. Ancak ABD güçleri yine de ayrılırken hasarlara neden oldu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

?

biz niye yerlesmedik?
 • Yanıtla

osmanlı

şerefsiz rusya abd ile anlaştı ben durumu idare ederim türkiyeyi oyalarım dedi ve kobani tel rıfat it kaynıyor ulan hepiniz kıyameti göreceksiniz hepiniz...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23