Fırlatılan roketin çekirdeği okyanusa çakıldı!

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX'in en güçlü roketi, Türkiye saatiyle sabah 09.30'da fırlatıldı. Roketin merkez çekirdek iticisi ise okyanusa düştü.

25 Haziran 2019 Salı 15:57
Fırlatılan roketin çekirdeği okyanusa çakıldı!

Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX şirketinin geliştirdiği en güçlü roket Falcon Heavy, içerisinde bulunan 24 araştırma uydusu ile bu sabah 09.30'da uzaya fırlatıldı. Elon Musk'ın, SpaceX'in en zorlu uçuş olarak nitelendirdiği söz konusu fırlatma, karanlıkta gerçekleşti.

Florida'nın Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'ndan fırlatılan Falcon Heavy roketi her ne kadar başarılı bir şekilde uzaya gönderilse de roketin drone gemisi üzerine inmesi gereken merkez çekirdeği iticisi, hedefı ıskalayarak okyanusa çakıldı.

Falcon Heavy ile fırlatılan 24 uydu, 4 farklı yörüngeye yerleştirilecek. Rokette ayrıca, 1970 yılında NASA’nın ilk uzay istasyonuna giden astronot Bill Pogue gibi 150’den fazla insanın küllleri de bulunuyor.

İlk defa denize çakılmıyor

SpaceX'in ürettiği Falcon 9 roketinin merkez çekirdeği, daha önce de yere çakılmıştı. İlk fırlatılma esnasında roketin yakıtının boşalması sonucu okyanusa çakılan merkez çekirdek, ikinci fırlatılışında ise başarılı bir şekilde drone gemisine inmeyi başarmıştı.

Ancak SpaceX şirketi için merkez çekirdeğin okyanusa çakılması o kadar da büyütülecek bir olay değil. Şirketin asıl amacı, fırlatılan uyduları başarılı bir şekilde yörüngeye yerleştirmek.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Haziran 2019 Salı 15:57

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    21 Temmuz 2019