Seçim 2019 Sayfası

FETÖ'nün adliyede görev yapan 'beşlikleri' deşifre edildi

FETÖ'nün devlet kurumlarına sızan üyeleri, soruşturma ve yargılamasüreçlerinde edinilen bilgi ve belgeler, itirafçı beyanları ve tanıkanlatımlarıyla deşifre ediliyor.

15 Nisan 2019 Pazartesi 16:51
FETÖ'nün adliyede görev yapan 'beşlikleri' deşifre edildi

Sivas Adliyesinde görev yapan ve Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nda (FETÖ/PDY) "beşlik" diye tabir edilen örgüt üyelerinden oldukları öne sürülen iki zabıt katibi, itirafçı ifadesi ve hakimin dikkati sayesinde tespit edildi.

Sivas'ta "beşlik" diye adlandırılan örgüt üyelerinden olduğu öne  sürülen iki zabıt katibi de itirafçı ifadesiyle deşifre edildi.

İtirafçı B.P'nin ifadesiyle tespit edilen Yücel Ç, Sivas 2. Ağır Ceza  Mahkemesince "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına  çarptırıldı.

Yücel Ç'nin ifadesi ve ByLock içeriklerinden hareket eden Mahkeme Başkanı Mehmet Burçin Çetinkaya, sanığın "sohbetleri"ne katıldığı itirafçı  B.P'nin dosyasını inceledi.

Kapatılan Kılıçarslan Özel Eğitim Kurumlarında öğretmenlik yapan,  adliyede "beşlik" olarak adlandırılan terör örgütü üyelerine "sohbet" veren, Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan ve etkin pişmanlıktan faydalanan  B.P'nin dosyasında, Sivas Adliyesi İnfaz Bürosu'nda görevli zabıt katiplerinden  Yücel Ç. ve Y.E.K'nin bu sohbetlere katıldığını itiraf ettiğini gören Çetinkaya, Yücel Ç'nin örgüt üyeliğinden ceza almasına rağmen diğer zabıt katibi hakkında  herhangi bir işlem yapılmadığını fark etti.

Çetinkaya, SEGBİS üzerinden B.P'nin yeniden ifadesine başvurdu.

B.P, zabıt katibi Y.E.K'yi fotoğraflarından teşhis etti. Gözaltına  alınan Y.E.K, 5 Mart'ta hakimlikçe tutuklandı.

"Silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan iddianame hazırlanan  Y.E.K, 14 Mayıs'ta hakim karşısına çıkacak.

FETÖ sanıklarının UYAP'a kaydedilmesi gereken bazı ifadelerini sisteme  girmediği iddia edilen Y.E.K. hakkındaki iddianamede, tanık ifadelerinden,  sanığın 2016 yılına kadar düzenlenen örgütsel amaçlı "sohbet"lere katıldığının  anlaşıldığı belirtildi.

İddianamede, örgütün Sivas Adliye sorumlusu İ.Ö. ile irtibatlı  sanığın, FETÖ'ye üye olduğu ve örgütün adliye yapılanmasında yer aldığının  anlaşıldığı öne sürüldü.

Sanık Y.E.K. ise suçlamaları reddetti.

Adliye yapılanmasını deşifre eden b.p'nin ifadeleri

İtirafçı öğretmen B.P, silahlı terör örgütü FETÖ/PDY ile tanıştıktan  sonra "talebecilik" ve "bölgecilik" yaptığını, daha sonra da esnafa sohbet  verdiğini anlattı.

B.P, 2012 yılında terör örgütünün adliyedeki "Kayseri Dar Bölge  Yapılanması"nın başındaki A.V. ile tanıştığını, bundan sonra bu kişinin altında  çalışmaya başladığını ifade etti.

"Kayseri Dar Bölge Yapılanması"nda Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Sivas ile Yozgat'ın Boğazlıyan ilçesinin bulunduğunu kaydeden B.P, Niğde'nin  sonradan Kayseri'den ayrılarak Konya'ya bağlandığını belirtti. 

Örgüte gönül bağıyla bağlı, aidiyeti bulunan ve tam itaat eden adliye  memurlarının "beşlik" diye adlandırıldığını ve bu kişilere sohbet verdiğini  itiraf eden B.P, ifadesinde şunları anlattı:

"Kayseri'de bulunan 'beşlik' adliye personeline haftada bir, diğer  komisyonlarda bulunan adliye personeline ise ayda bir veya 1,5 ayda bir düzenli  sohbet vermeye başladım. Kayseri harici komisyonlara A.V. ile giderdik. Ben  adliye memurlarıyla görüşürken A.V. ise o yerdeki adliye imamlarıyla görüşürdü.  A.V, Sivas'ta 'İsmet' kod adlı adliye imamı İ.Ö. ile görüşüyordu.

Adliye memur yapılanmasında 'beşlik' kişilere ayrı önem verilirdi,  ayrıca 'üçlük' ve 'dörtlük' diye tabir edilen memurlar da vardı, bunlarla ilgili  bilgilere İ.Ö. sahipti. İ.Ö, ayda bir Kayseri'ye gelerek A.V. ile 'üçlük' memuru  nasıl 'dörtlük' yapacağını, 'dörtlük' memuru nasıl 'beşlik' yapacağını görüşürdü.  Görüşmelerde memurlardan alınan paranın ne yapılacağı hususları da  konuşulurdu."

"Dörtlük' katipler mülakatla 'beşlik' oluyordu"

Örgütün evlerinde kalmış ve iki yıllık meslek yüksekokulu bitirmiş  kişilere ulaşılarak bunların katiplik sınavına hazırlandıklarını itiraf eden B.P,  "Bu kişiler sınavı kazandıkları durumda doğrudan 'dörtlük' olarak başlıyorlardı,  ayrıca 'beşlik hazırlama grubu' diye de bir grup vardı. Manevi olarak belli bir  puana ulaştığında mülakata alınıyor, mülakatta başarılı olurlarsa 'beşlik' kabul  ediliyorlardı." beyanında bulundu. 

Örgüt içinde önce "Osman", sonrasında "Fatih" kod adını kullanan  itirafçı B.P, Sivas adliye yapılanmasında yer alanların "Yüksel", "Yusuf" ve  "Fuat" kod adlarını kullandığını dile getirdi.

"Sonuna kadar inkar edin' diye söylüyorduk"

FETÖ/PDY üyeliğinden 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan zabıt  katibi sanıklardan Yücel Ç'nin,  mahkemede kendisini tanımadığını söylediğini  anlatan B.P, "Anladığım kadarıyla sanık inkar yolunu seçiyor. Zaten kendisine bu  yönde telkin ve tavsiyede bulunan bizdik yani 'Herhangi bir şey olduğunda sonuna  kadar inkar edin.' diye söylüyorduk. Benim üstümdeki kişi de bana aynı yolu  önermişti, ben de en başta inkarda bulunmuştum, sonrasında etkin pişmanlıkta  bulundum ve anlattım. Dolayısıyla sanığın inkar etmesi doğaldır." ifadelerini  kullandı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Nisan 2019 Pazartesi 16:51

YORUM YAZ

  • milletmillet8 gün önce
    Fetönün Adliyedeki fırıldaklarını ,ihanetlerini anlamak için Ankaradaki bir hukuk faküldesinde halen görev yapan gölge adalet bakanı olma ihtimali çok yüksek olan sözde akademisyene bakacaksınız.Kanaatim odur ki bu köpek çözülürse fetö itinin adalet yapılanması çözülür.
  • Adem kayaAdem kaya9 gün önce
    Adliyeler fetöcü kaynıyor,adliyelerde çalışan fetöcülere asla dokunulmadı,sadece bir iki yıllık birkaç memuru görevden aldılar o kadar esas dinazorlar iş başındaİcra müdür ve icra müdür yardımcıları,yazı işleri müdürleri,zabıt katibi ve mübaşirlerin yüzde sekseni fetöcü,biz boğazımızı yırttık duyan olmadı,ne zamanki reise dokundular o zaman bu hainler akıllara geldi,geç kalınmış sayılmaz inşaallah bu hainlere kapı bir büyük operasyon bekliyoruz...
  • hakanhakan9 gün önce
    tabi siz sahip çıkmayınca naapsınlar

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Nisan 2019