Fesat sözleşme iptal edilsin

Sosyolojik dengemizi alt üst eden ‘İstanbul Sözleşmesi’ haberimiz büyük ses getirdi. Sözleşmeye imza attığımız 2011 yılı itibariyle kadın cinayetlerinde ve boşanma vakalarında artış yaşanması, LGBTİ’li sapkınların toplumda daha görünür hale gelmesi tehlikenin boyutlarını gözler önüne serdi. Akit’e konuşan uzmanlar, sözleşmenin kaldırılmasını veya yeniden gözden geçirilmesini istedi.

22 Ocak 2019 Salı 09:28

 Hakkı Bilir  İstanbul 

2011 yılında imzaladığımız ve tam adı “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi” olan İstanbul Sözleşmesi’nin tehlikelerine dikkat çektiğimiz haberimiz büyük yankı uyandırdı. Batılı değerlerin temel alındığı ve toplumsal dinamiklerimizin gözardı edildiği İstanbul Sözleşmesi’ne imza atmamızın akabinde; aile kurumunun ciddi oranda zedelenmesi, kadın cinayetleri ve boşanma oranlarının artış göstermesi ve eşcinsel sapkınların gayri ahlaki fiillerini dayatmak için manevra alanı kazanması dikkat çekti. İstanbul Sözleşmesi’nin, Türkiye’nin sosyolojik yapısına uymadığını belirten sosyologlar ve hukukçular, metnin yürürlükten kaldırılması yahut içeriğinin gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Aile yara alıyor

Aile Derneği Başkanı Psikoterapist Adnan Kalkan, İstanbul Sözleşmesi’nin Müslüman bir toplumda kabul görmesinin mümkün olmadığını kaydederek, “Avrupa’da kadına cinsel haz kaynağı ve meta gözü ile bakıldığından dolayı böyle bir sözleşmeye ihtiyaç bir nebze duyulabilir. Cenneti annelerin ayakları altına seren İslam toplumunda bu anlaşma ancak aile kurumunu yıkmaya sebep olabilir. Evlilik dışı partnerlerin sözleşmeye dahil edilmesi  dikkat çekicidir. Avrupa bu yolla toplum yapımızı ve aile kavramımızı yok etmek istemektedir” dedi. Devletin ivedilikle bu sözleşmeyi durdurması gerektiğini belirten Kalkan, “Ayrıca her evde yer yer kavgalar, sıkıntılar yaşanabilir. Ancak süreçle barışılır. Devlet çıkardığı kanunlarla bir an önce sebep olduğu bu yıkımı önlemeli aksi takdirde oluşacak toplumsal yıkımın altında nesillerce ezileceğiz” ifadelerini kullandı.

Toplum yapımıza uymuyor

Sosyolog Zeynep Nurseli Güleç, İstanbul Sözleşmesi’nin sosyal bir buhrana sebebiyet verdiğini belirterek, “İstanbul Sözleşmesi toplumsal cinsiyeti tanımlayan ilk uluslararası belge olma statüsündedir. Bu belgede toplumsal cinsiyet kavramının doğal değil, kültürel bir olgu olduğu vurgulanmaktadır. Yani kadınlık ve erkeklik doğuştan değil sosyal ve hatta siyasi temeli olan bir ayrım olduğunu empoze eder. Suret-i Hakk’tan görünen bu belge şiddeti körükleyici aktiviteleri artırmakta kadını ve erkeği karşı karşıya getirmektedir” dedi. Sözleşmenin Türk toplum yapısına uymadığını vurgulayan Güleç, “Ayrımcılığı ve şiddeti körükleyen bu sözleşme ülkemizde kutsal bir metin muamelesi görmektedir. Neticesi ise malumdur. Söz konusu anlaşmanın ya iptali sağlanmalıdır ya da içeriği toplumumuza uygun hale getirilmelidir” şeklinde konuştu.

Yürürlükten kaldırılmalıdır

Avukat Ali Osman Bağırgan, Bulgaristan Anaya Mahkemesi’nin verdiği karara atıfta bulunarak, “45 ülkenin imzası var fakat çoğu uygulamaya bile almadı. Bulgaristan, anayasalarına aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti. Türkiye de böyle bir yola başvurulabilir. Sürekli bir bağlayıcılığı yok” dedi. Sözleşme sonrası kadın cinayetlerinin ve boşanmaların arttığına dikkat çeken Bağırgan, “Sözleşmenin imzalandığı tarih itibariyle, boşanma oranları da hiç olmaması gereken cinayetler de artmış. Demek ki, iyi niyetle imza atılan anlaşma, toplumsal yapımız dikkate alınmayınca üzücü olaylara sebebiyet vermiş. En azından sözleşmenin içeriği yeniden dizayn edilmelidir. Ülkemizin sosyolojik dengesine uygun bir hale getirilmelidir” ifadelerini kullandı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 22 Ocak 2019 Salı 09:28

YORUM YAZ

 • burhanburhan6 ay önce
  Senede 354 Bin Cinsel İstismar İftirasıAile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yaptığı bugün (15.03.2018)açıklamaya göre ihmal, istismar ve şiddet vakaları için hizmet veren, acil hizmet hattı 183′ e son aylarda cinsel istismar telefonları yağmış.183’e gelenher gün gelen 4000 bini aşkın gelen aramadan bini çocuk istismarı ile ilgiliymiş ve 1000 cinsel istismar ihbarından 15 i gerçekten istismarmış, geriye kalan 985 ihbar gerçek değilmiş yani iftiraymış. bu haber gazeteci Sema Maraşlının haberidir.
 • Eyüp KARAEyüp KARA8 ay önce
  Allah razi olsun bu haberleri yillardir yapiyorsunuz ama bi kulaklarindan İceri bile girmiyor sadece haber yaparsaniz okunur geçer amasiz isterseniz kafalarina dank da ettirebilirsiniz öyle basliklarda atabilirsiniz sen butun islami kesmin oyunu al sonra feminist sekuler politiklar yap varmi öyle yağma o zaman bizim oyumuzu isteme arkadas git laikcilerden kemalistlerden oy iste
 • Eyüp KARA Eyüp KARA 8 ay önce
  Yorumlarin hepsini okudum herkes isyanda akit baltayi tutan eli ab yaparak kizim sen duy gelinim sen işit taktigi yapiyor ama gelin işit miyor geline artik açik açik söylemek lazim aklim almiyor sankii ikdidarda chp var da bizde burdan elestiriyoruzbu nasil muhafazakar islami parti anlamiyorumyahu otobus soforleri bile kadinlardan artik chp dsp zamaninda bile boyle seyler yoktu
 • Eyüp KARA Eyüp KARA 8 ay önce
  Yorumlarin hepsini okudum herkes isyanda akit baltayi tutan eli ab yaparak kizim sen duy gelinim sen işit taktigi yapiyor ama gelin işit miyor geline artik açik açik söylemek lazim aklim almiyor sankii ikdidarda chp var da bizde burdan elestiriyoruzbu nasil muhafazakar islami parti anlamiyorumyahu otobus soforleri bile kadinlardan artik chp dsp zamaninda bile boyle seyler yoktu
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 8 ay önce
  Tūrk Toplum Yapısına Uymayan İstanbul Sözleşmesi Derhal İptal Edilmelidir.
 • RUMUZ. MEHMETRUMUZ. MEHMET8 ay önce
  Türk.töresini.maf.ettiler.söz.geçmiyor.ogluma.kızıma.çanakkale.den.geçemeyenler.bizi.bu.yasalar.la.imha.ettiler
 • yavuzyavuz8 ay önce
  6284 sayılı yasa ve onun getirdiği; eşcinsel toplum, müebbet nafaka, babasız çocuklar.... yeter yeter. Kadın cinayetlerini önleyecegiz yalanı altında toplumu mahvettirler. ve siyasilerde hala feminizmin bayrağını sallıyorlar.
 • selim34selim348 ay önce
  Aileyi parçaladınız yok ettiniz...
 • rahmirahmi8 ay önce
  Bu düzen böyle gitmez, resmen aileye işkence yapılıyor, boşanmalar evlilerin sayısını aştı, eşcinsellik yaygınlaştı.
 • osman!!!osman!!!8 ay önce
  Sema Maraşlı aileden sorumlu bakanımız olsun. ve yeter ki onun gibi aklı başında birine yetki verin.
 • nevzat45nevzat458 ay önce
  Arkadaşlar. ben inanmıyorum. hükümet halinden memnun. feministler yeterki kızmasın, olumsuz düşünmesin. hiç bir adım atmayacaklar. hep seçim sonrası deyip oyalamaya devam.
 • kadirkadir8 ay önce
  Bu kanundan önce; Müebbet nafaka, çocuk görüşü, cinnet, hapis, babasız büyüyen nesiller... bu kelimeleri çok sık duyuyoruz ve duymaya devam edeceğiz.
 • islamislam8 ay önce
  6284 sayılı kanun gibi bu milletin başına bir zulüm herhalde gelmemiştir. ben böyle işkence yasaları görmedim, erkeği aile içinde itibarsızlaştırıp yok ediyor. tamamen köleleştiriliyor.
 • darağaçdarağaç8 ay önce
  Yeni akit; sizin çalışmalarınızı takdir ediyorum, Allah sizden razı olsun. ama sağır kulaklara malesef söz tesir etmiyor. siyasiler tamamen feminizim trenine binmişler, dinsizliğin borazanlığını yapıyorlar.
 • ARİF GÖZÜAÇIKARİF GÖZÜAÇIK8 ay önce
  Kesinlikle kaldırılsın. Kaldırılamıyorsa en azından bizim dinimize ve de aile yapımıza uygun hale getirilmesi gereklidir. İnşaallah dediğimiz gibi olur. Bu haliyle kesinlikle kabul etmiyoruz. Selamlar.
 • HakanHakan8 ay önce
  Yasa diye bir kavram ortaya çıktığı günden beri insanoğlü kendini onun çirkinlikleri karşısında da sessiz kalmak zorunda hissediyor. Yasalar adeta putlaştriliuor. Aileyi yıkan eşler arasını açan bir yasa zır masonik düzenin hizmetçisidir. Başka açıklaması yok. Ak parti devrinde bunlar oluyorsa chp de bu ülke yıkılır arkadaş
 • AnigzelAnigzel8 ay önce
  Bu yasa durdukca daha çok yuvalar yıkılıp boşanmaların artmasına sebep olacaktır yasa koyucular ve vatandaşın kahir ekseriyeti aynı düşündüğü halde neden değiştirilmiyor yoksa bizim bilip göremediğimiz birşeymi var (SEÇİM VE OY KAYGISI) hariç tek sebep oy ise diğer partilerden FARKIMIZ NE.
 • Serkan KayaSerkan Kaya8 ay önce
  İslam'i ayarlardır bu milletin sözleşmesi...Gerisini isteyen bir avuç vatan kahpesi...Kalk devrimleri devirerek Bilecik Söğütten... Korkma kendini bilmeyen batı yanlısı itten....
 • MAHMUT OZMAHMUT OZ8 ay önce
  Haçli batnin kokuşmuş zihniyetinin ürünü olan sözde yasalarini Ayni din'den, ayni kültürden geldikleri, ayni degerleri paylaştiklari halde Hirvatistan,bulgaristen gibi kendi dindaşi olan bazi Avrupa Ülkeleri bu ifsat sozlesmesini redderken,islami hassasiyeti oldugunu düşündügümüz bizimkilerin gozu kapali kabul edip uygulamaya gecmelerine gelde yanma!
 • Allahın bir kulu Allahın bir kulu 8 ay önce
  Malesef birkaç dinsiz ataist cibilliyeti bozuk kısım bütün toplumu sanki böyleymiş gibi göstermesi, aileyi ortadan kaldırma peşinde. Yanlız bu işi yapanların arkasında aslında para patronları olduğunu düşünüyorum. Çünkü aile nin bozulması en para tüketimine yarıyor. Eğer aile değeri biterse ortada sadece bireysel tüketici kalır. Bu da ancak üreticinin işine yarıyor. Üretici için ailesiz tüketici en kolay yemdir.
 • FerhatFerhat8 ay önce
  Zulüm 17. Yüzyilin sonlarin da dünya yi ele geciren ve dünya düzenini kendi cikarlari dogrultusunda dizayn eden ateist ve masonik güclerin kontrolüne gecmesinden sonra baslamistir. Satanist ve masonik güclerin kurdugu dünya düzenin hastaliklari malesef bizlerin manevi ve milli degerlerinin icini bosaltmis durumda. 17. yüzyilda dünyamizi ve sonralarda tanzimat döneminde Osmanliyi kismen kontrolü altina alan seytani güclerdir. Aramizdaki isbirlikcilerin yardimi ile Tanzimat döneminden baslayip cumhuruyet dönemine ve günümüze kadar ihanet projeleri tam gaz devam etmektetir. Iblisin projesinin ismi ise gecmiste tanzimat dün inkilap bugün de AB kiriterlerine dayali reformlardir. Siyasi iktidarin AB yasalarina uyum paketi adi altinda ülkemizde yapmis oldugu reformlar sonucu milletimizin asli degerleri yok edilmistir. AILE HUKUKUNDA yasanan magduriyetlerde bundan kaynaklanmaktadir. Bu satanist bir projedir ve bu projeyi sehit kanlari ile sulanmis bu azizi vatanimizda hayata geciren siyasilerde iblisin isbirlikcileridir. EYYY ehli islam gözünüzü acin. EYY AB ci siyasi ler elbet devran bir gün degisecek, zira sizin hesabiniz var ise yüce ALLAH in da bir hesabi vardir.Siyasi ikdtidar asri saadet zamani ni kendise örnek alarak yola cikmayanlarin partisi, bunlar ateist ve masonik ideolojilerin merkezi olan AB nin proje üyeleri, zira poset yasasindan tutun aile hukukuna ve bütün alanlarda manevi ve milli degerlerimizin icni biosaltip milli direncimizi kirmak istemektedirler. Bunu her alanda gerceklestirmekteler. Bu millet artik agziniza doladiginizz hadis ve Siirler ile istismar edemiyeceksiniz, zira herkez artik ak ve kara yi görebilmekte ve sizin milli iradeyi degilde AB irade sini benimsediginizi fark edebilmekte.
 • Şeref KazanŞeref Kazan8 ay önce
  AK partinin yaptığına hangi densiz karşı çıkabilirCHP bir halt işlediğinde CHP öne çıkarılarak haber yapılır küfürlerinden bahsedilir ama AK parti yapınca ne kadar kötü olusa olsunAK pardiden hiç bahsedilmeden haberleştirilirDÜNYA LİDERİNİN YARDAKCILARI
 • ihsanihsan8 ay önce
  sözleşme bizim yapımıza uygun hale gedtirilsin
 • tolgatolga8 ay önce
  ak parti hayal kırıklığına uğratmaya devam ediyor.muhafazakarlıktan kemalist yaşantıya açılım yaparak benim gibi bir çok kişinin oyunu kaybediyor.6284 ve istanbul sözleşmesini iptal etmezse iflah olmaz demedi demeyin
 • samisami8 ay önce
  Kim çıkartıyor bu yasaları Allah aşkına chp mi,vay anasını yahu ne chp imiş.
 • İSMAİL AYDEMİRİSMAİL AYDEMİR8 ay önce
  Yeniden düzenleme istemiyoz. Derhal iptalini istiyoruz. 6284 le beraber. Rusya çekildi, Macarlar bize uygun değildiye kabul etmedi. Fatma Şahin hemen imzaladı, başarıymış gibi. Sonrada italyanlar Fatmaya ödül verdi. başarılı hizmetlerinden ötürü. Akp iyice sorgulanır oldu böle işler duyulmaya başlanınca. Hatta Reis bile güven noktasında bizi üzüyor.
 • erdemerdem8 ay önce
  kesinlikle katılıyorum
 • engineerengineer8 ay önce
  toplum yapısına bu baltayı vuran el ab diye resmedilmiş, oysa toplumu Türkiye'yi ab değil akp yönetiyor, balta akp nin elinde olmalıydı, bu vebal yeminederim yakar, azaba düçar eder, hesabı 40 kat çetin olur, ama hesap var olduğuna inanan için , inanmıyorsan ne yaparsan yap.
 • MaraşlıMaraşlı8 ay önce
  Devletin başındaa hiçmi akıllı adam yok. 100 yıldan fazladır avrupayı taklit etmekten değer meğer kalmadı rezil olduğumuz aslımızı yitirip çakma bir millet olduğumuzu anlayacak basiret sahibi bir yetkili yokmu arkadaş. ne hale geldik. Allahım sonumuzu hayreyle,

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Eylül 2019