Fatih Altaylı, Üçüncü Havalimanı'ndaki provokatif eylemin perde arkasını yazdı

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, yapımı devam eden 3'üncü Havalimanı inşaatında, geçtiğimiz günlerde başlatılan işçi eylemleriyle ilgili bir yazı kaleme aldı. Altaylı yazısında, '4 yıldır kimsenin giremediği şantiye alanının HDP’li milletvekilleri dahil bir sürü kişinin yol geçen hanına aniden dönmesi de mantıklı değil' dedi.

16 Eylül 2018 Pazar 15:26
Fatih Altaylı, Üçüncü Havalimanı'ndaki provokatif eylemin perde arkasını yazdı

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, yapımı devam eden 3'üncü Havalimanı inşaatında, geçtiğimiz günlerde başlatılan işçi eylemleriyle ilgili bir yazı kaleme aldı. Altaylı yazısında oldukça hayati konulara dikkat çekti.

İşte Fatih Altaylı'nın o yazısı...

BU İSYAN NORMAL DEĞİL

Yanlış hatırlamıyorsam “Yeni havalimanında” temel atma töreni 2014 yılının Haziran ayında yapılmıştı.
Yani tam 4 yıl, üç ay önce.
Yüklenici firmalar, insanüstü bir çaba ve akılalmaz bir süratle işe giriştiler.
Dev inşaat inanılmaz bir hızla ilerledi.
Dev şantiye alanı tüm giriş çıkışlara kapatılmıştı ve inşaat ilerledikçe havalimanı inşaatını sürdüren firma zaman zaman basın kuruluşlarını davet ederek inşaattaki ilerlemeleri, gelinen aşamayı kamuoyuyla paylaşıyordu.
Proje görülmedik bir ivmeyle tamamlanma aşamasına geldi.
Hiçbir sorun görülmüyordu.
Şantiye tıkır tıkır işliyordu.
Arada iş kazaları ile ilgili haberler geliyordu ama bunlar somutlaştırılamıyordu.
Ve 4 yıl sessiz sedasız ve sorunsuz süren inşaatta, ilk kez iki gün önce olumsuzluklar kamuoyuna yansımaya başladı.
Açılışa 5 hafta gibi kısa bir süre kala, işler neredeyse tamamlanma aşamasına gelmişken, önümüzdeki hafta burada bir Teknoloji Festivali başlayacakken ve 29 Ekim günü resmi açılış yapılacakken.
Ardından da THY tarihin en büyük taşınma operasyonunu gerçekleştirecekken Yeni Havalimanı inşaatında kıyamet koptu.
4 yıl 3 aydır gıkını çıkarmadan çalışan işçiler, açılışa 5 hafta kala “Ayaklandılar”
Hem de sudan bir sebeplerden.
Açıklanan ilk neden işçileri şantiye alanına taşıyacak otobüslerin gecikmesi ve yetersiz olması nedeniyle işçilerin yağmur altında beklemesiydi.
Ardından bir başka gerekçe daha ortaya çıktı.
İşçilerin kaldıkları yatakhanelerin koşulları iyi değildi.
4 yıl üç aydır o koşullara itiraz etmeyen işçilerin, bitime 5 hafta kala, inşaatın yüzde 98’i tamamlanmışken koşulları beğenmeyip ayaklanması doğrusu bana çok mantıklı gelmiyor.
“4 yıl dayandık 5 hafta daha idare ederiz” demeleri daha makul bir insan tavrıyken, coplanma, gözaltına alınma, tazminatsız kapının önüne koyulma gibi riskleri bu kadar kısa bir süre için göze almaları son derece mantıksız görünüyor.
Kimse bana “Bıçak kemiğe dayanmıştır” demesin. Bıçağın geri çıkmasına bu kadar kısa zaman kala kimse kolunu kestirmez.
4 yıldır kimsenin giremediği şantiye alanının HDP’li milletvekilleri dahil bir sürü kişinin yol geçen hanına aniden dönmesi de mantıklı değil.
4 yıl 3 aydır tek kelime etmeyen sendikaların birdenbire aslan kesilmesi de!
Yeni Havalimanı inşaatında bitime bu kadar kısa süre kala bir şeyler oluyor.
Hayırdır inşallah!

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Eylül 2018 Pazar 15:26

YORUM YAZ

 • Huseyn CiftciHuseyn Ciftci4 ay önce
  iktidar partisi yine operasyon yedi, yine içeriden ihanet ettiler. olay budur. yalan mı?
 • Osman ÖzkanOsman Özkan4 ay önce
  malum milletvekillerinin yeni hava limanı inşaat alanına girmelerisahte işci kimlikleriyleyüzlerce teröristin oraya sokulması başlı başına devletin milli güvenliğineekonomık gücüne alanen ve alçakca bir saldırıdır. bu hainler milli güvenliği tehdit devletin ekonomık çıkarlarına karşı sabotaj suçlarından mahkemelere çıkartılmalı ayrıca aksayan ve aksatılan her iş gücü satının maaliyetleri hesaplanarak bu hainlerden tahsil edilmelidir.
 • Haydar agaHaydar aga4 ay önce
  3. Hava Limanı ismi Sultan Abdulhamit Han olsun
 • sehmuzsehmuz4 ay önce
  3. Havalimanin ismini Sultan Abdülhamid Han koyun.
 • SelimSelim4 ay önce
  İsyan çıkartan kim varsa koyun kapının önüne gitsin. Böyle önemli projelerde böyle provakatörlere asla izin verilmemeli. Defolsun gitsin o istediği şartlar şurtlar nerde varsa orda amalelik etsin. Bu ülkede işsiz çok o gider başkası gelir. 4 yıldır gıkın çıkmadı çalıştın son 1 ay kala mı jetonun düştü Yoksa bu projeyi ve hükümeti zor durumda bırakma için sana iyi bir fırsat olarak mı göründü?
 • adam gibiadam gibi4 ay önce
  dana altında buzağı araya sözüm ona yazar... işçilere terör damgası vurun gitsin.. eğer bir yerden emir aldılarsa ve eğer teröristlerse. şimdi onlar 3. hava limanını her yanına EYP yerleştirmişlerdir :)) rabbim size akıl fikir versin..
 • AyşeAyşe4 ay önce
  ... önce Türkçe yazmayi öğren..
 • ahmetahmet4 ay önce
  Ali Rüzgar sence işçiler paralarını almışlar da almamış numarası mı yapıyorlar? Firma işçilerin parasını düzenli olarak ödediğini ilan eden bir açıklama mı yaptı?
 • ahmetakahmetak4 ay önce
  Cumhuriyet tarihinde ilk kez kendi kağıdımız yok. Kağıt fabrikalarını kapatıp yerine toki yapanlar da mı fetöcü, dış güçler? El insaf. Biraz da iğneyi kendimize batıralım arkadaş. Biz hükümeti eleştirmezsek bir şey değişeceği yok, her şey ateş pahası oldu, hepsi de hükümetin kabahati. Bırakın fetöyü dış güçleri, üretime geçmeliyiz, eğitimi yüceltmeliyiz. yoksa yaşatmazlar bizi bu dünyada.
 • Ali RüzgarAli Rüzgar4 ay önce
  Ahmet, bence ortada bir tane daha varsa O fetöcü de sensin. Yüzlerce ölü den 1 tanesini söyle bana, paralarını alamayanlar var sa onları savunmak pkk nın partisine mi düşmüş, pkk nın partisinden yardım aramayı akıl etmişler de CİMERe yazmayı neden akıl edememişler, bu ülkede teröristler varsa Hakimi, Savcısıda var neden Adli işlemler başlatmamışlar da hdp den yardım dilemişler. Cevabını vereyim, senin gibi gizli fetöcüler işin içine girmiş te ondan..
 • Oğuzsoylu Oğuzsoylu 4 ay önce
  Nizam...  4 değıl 104 yılda geçse doğruyu göremezsiniz çünkü sen ve senin gibilerin kalbine ve beynine Mühür vurulmuştur.
 • ahmetahmet4 ay önce
  adamlar aylardır paralarını almadıklarını söylüyorlar, berbat şartlarda çalıştıklarını söylüyorlar, yüzlerce ölüm olduğunu söylüyorlar, sizin aklınıza gelen şey Fetö.. Hayat size güzel vallahi.. Fetö, Chp, Dış güçler dedin mi başka bir şey düşünmeye gerek yok.. Madem öyle bu inşaatı yapanlar fetöcü. Öyle ya isyana teşvik edenler onlar bu mazeretlerle.
 • VUJIMOVUJIMO4 ay önce
  ALAMANYA 3 HAVALIMANINDAN COK RAHATSIZ OLUYOR BUNU UNUTMAYALIM.
 • cihadcihad4 ay önce
  benim dile getirdiğimin tıpkısının aynısı azı var sadece. Bu dışardan getirilen terörist artıklarını kimin talimatıyla yada kim misafir diyerek güvenlikten geçirdi inşaat sahasına bi firma yada içeriden işçi tanımadan ve görebilir talimatı gelmeden giremezsin gardaşşşşş. Ben işçiyim iş ararken bile bi yere birkaç kez gittim içeriye almadıkları yada sorumlusu olmadığı için. ırkçı diyebilirsiniz lakin ben bu tiplerin çoğunluğunun simalarından nerenin insanı olduğunu biliyorum onlarda bunlar ermeni diyolar her zaman üstlerine hiç almadılar yaparlar ermeni derler birazda kendilerine çuvaldız değil artık kızgın bıçak batırsalar iyi olacak.
 • memomemo4 ay önce
  daha dün bu köprüye karşı idin şimdi ne oldu yağdanlık
 • ihanet goruntusu varihanet goruntusu var4 ay önce
  pkk-hdp li teroristlerin orada ne isi var? bitime 3 hafta kalmis, sendiklarin orada ne isi var?bu yonetim zaafiyetinden ote, bu hacli kopegi feto eniklerinin bir baska ihaneti gibi gorunuyor. bu olaylara mahal veren kifayetsizler iyi incelenip hesap sorulmali
 • fetoSavar-Reis`ci MustifetoSavar-Reis`ci Musti4 ay önce
  Tek kelimeyle fetö oyunu, o adilerden hersey beklenir !
 • nizamettinnizamettin4 ay önce
  Dünyanın en büyüklerini yapmakla değil, işçilerini dünyanın en iyi şartlarında çalıştırmakla gurur duymalı ülkeler.
 • öztürköztürk4 ay önce
  bravo doğru teşhiş ama 4 yıl sonra gerçigi görmüş

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ocak 2019