• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Farelerin duygularına göre yüz ifadelerini değiştiriyor

Almanya'da fareler üzerine yapılan araştırma, çarpıcı bir gerçeği ortaya çıkardı. Bilim insanları, farelerin yaşadıkları farklı duygulara göre yüz ifadelerini değiştirdiklerini keşfetti.

Yeniakit Publisher
2020-04-04 18:24:00 -
Farelerin duygularına göre yüz ifadelerini değiştiriyor

Webtekno'nun aktardığı bir habere göre, Almanya’da bulunan Max Planck Nörobiyoloji Enstitüsü’nden bilim insanları, fareler üzerinde yaptıkları araştırmalar sonucu, farelerin tiksinti veya zevk gibi duygulara göre yüz ifadelerini değiştirdiklerini ve 6 duyguya yönelik yüz ifadeleri kullandıklarını tespit ettiler.

Farelerin, yiyeceklerin acı ve tatlılık oranına, elektrik çarpmasına ve korktukları olaylara verdikleri tepkileri kayıt altına alan bilim insanları, bu kayıtlar ile birlikte farelerin zevk, iğrenme, bulantı, ağrı, korku ve ürkme gibi yüz ifadelerini keşfettiler.

"Şekere karşı daha neşeli bir yüz ifadesi sergilediler"

Bilim insanları, yüz ifadelerinin belirlenmesinden sonra beyindeki karşılığını öğrenmek için beynin farklı bölgelerindeki aktiviteleri incelediler. Beyindeki duygusal hareketlerin yüz ifadesine yansımasını tespit eden bilim insanları, farelerin tuzlu karışım ile memnun bir yüz ifadesi, daha yoğun tuzlu bir karışım karşısında ise tiksinti dolu bir yüz ifadesi, şekerli bir karışım tattırılan farelerin ise diğer farelerden daha neşeli bir yüz ifadesi sergilediklerini gözlemlediler.

"Bu çalışma insan hastalıkları üzerinde fayda sağlayabilir"

Konuyla ilgili çeşitli değerlendirmelerde bulunan bilim insanı Dr. Nadine Gogolla, farelerdeki yüz ifadelerinin keşfedilmesinin, beyindeki aktivitelerle ortaya çıkarılabildiğini söyledi. Gogolla, fare beyinlerinin temel nöronal mekanizmalarının belirlenmesinin insan hastalıkları üzerindeki çalışmalar konsunda da yarar sağlayabileceğini kaydetti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı