Faiz insanları kolay para kazanmaya itiyor!

Ekonomideki sıkıntıların çözümüne yönelik önemli tespitlerde bulunan Sosyolog Yazar Yaşar Süngü, üretim aşamalarında en değerli sermayenin kaliteli insan olduğunu belirterek, “Ekonomik veya sosyal yangınlarda kurtarılacak ilk varlık insan olmalı. Küresel rekabette öne çıkmanın ilk ve en kestirme yolu da insana yatırımdır. Kaliteli insan; kaliteli üretim ve kaliteli toplum demektir. Kaliteli toplum, zenginlik ve refah demektir.” ifadelerini kullandı.

12 Haziran 2019 Çarşamba 19:11
Faiz insanları kolay para kazanmaya itiyor!

 Uğur Kağan Hanoğlu  yeniakit.com.tr 

Dijitalleşmenin yaşandığı bir çağda ekonomide en önemli unsurun kaliteli insan kaynağı olduğunu vurgulayan Sosyolog Yazar Yaşar Süngü, üretim sektörünün yatırımda önceliği bu alana vermesi gerektiğini söyledi.

Dijital bir kuşak oluştu

Yenişafak’taki yazısında ekonominin temel dinamiklerinin çağa göre yaşadığı değişimi ele alan Yaşar Süngü, “Bundan yaklaşık 15 yıl önce çocuklarını televizyonda reklamları açarak oyalayan anneler bugün aynı işi akıllı telefonlarla yapıyor ya da yapmak zorunda kalıyor.” dedi.

Süngü yazısına şu ifadelerle devam etti:

20-25 yaşın altındaki bütün çocuklar istisnasız ve zengin fakir orta gelirli her ülkede dijital kuşak olarak adlandırılıyor artık.
Alt sınır ise 2 yaşına kadar inmiş durumda.
Yani çocuklar televizyondan akıllı telefonlara hızlı bir geçiş yaparak dijital dünyada yerlerini aldılar ancak özel ve kamu kurumlarının başında bulunan eski kuşak ciddi bir geçiş ve uyum sorunu yaşıyor dijital dünyaya geçmek için.
Anadolu’da üretime odaklanmış sektörlerin dijital dönüşümüne katkıda bulunmak amacıyla TÜRKONFED ve Türkiye İş Bankası işbirliğiyle yürütülen Dijital Anadolu Projesi’nin 2019 yılı ilk toplantısını izlemek için geldiğimiz Denizli’de şehri yakından tanıma fırsatı da bulduk.
Denizli denince akla insanlarının girişimciliği, tekstil ve demir çelik geliyor.
Bir de kendini Denizli’nin ilk yerleşim yeri olan antik kent Laodikya’yı ortaya çıkarmaya adayan Profesör Doktor Celal Şimşek Hoca.

Faiz kolay para kazanmaya itiyor

Türkiye ekonomisinin ağırlıklı olarak küçük ve orta boy işletmelerden oluştuğuna işaret eden Süngü, “Yani ülke ekonomisinin lokomotifi bu tür şirketler. Ülke istihdamı, yatırımı, piyasa canlılığı bu şirketlerin sırtında. Ve gerek global dediğimiz küresel ekonomideki her hareketlilik olumlu veya olumsuz en çok etkiyi KOBİ nitelikli şirketlere yapıyor. Ve ekonomideki her belirsizlik şirketlerde yatırım iştahını keserken rant iştahını açıyor. Yüksek faiz küçükten büyüğe şirketlerden vatandaşa herkesi kolay para kazanmaya sevk ediyor. Bu kapıyı kapamanın en etkin yolu yatırımları cazip hale getirmek.” ifadelerini kullandı.

İnsana odaklanmak şart

Yatırımları cazip hale getirme konusunda “Bu nasıl olacak?” sorusunun cevabını veren Süngü, yazısını şöyle sürdürdü:

İhraç ürünlerindeki katma değeri yükseltmeyi düşünmeden önce insan katma değerini yükseltmeye odaklanmak şart. İnsanın katma değeri yüksek olursa üretilen her şeyin, bu bir ürün de olabilir bilgi de olabilir katma değeri doğal olarak yüksek olacaktır. Yani biz yani çözüm tarafında yer alan siyasiler, işadamları eğitimciler sektörlerin katma değerini düşünmeden önce bu sektörlerde bugün yer alan ve yarın yer alacak olan insanların kalitesini artırmayı öncelikli hedef olarak görmeleri gerekmektedir. Refah ve huzura giden en kestirme yol budur.

Ekonomik yangında ilk kurtarılacak insan olmalı

Süngü yazısına şu ifadelerle devam etti:

“Ekonominin daraldığı dönemlerde en fazla sıkıntıyı kimler yaşar?
En alttakiler.
Onlar kimler?
Çalışma hayatında sabit ücretliler ve emekliler.
İş hayatında da küçük ve orta boy işletmeler.
O zaman ilk destek de onlara olmalı.
Kopan bir fırtına ya da kasırgada birbirimize sarılmazsak fırtına önce en zayıfları savurur ama sonra sıra kendi gücüne güvenenlere ve birlik beraberlik ihtiyacı duymayanlara gelir.

Bir toplumda yöneticiler kaliteli vatandaş kalitesiz olmaz.
Bir işletmede patron ve idareciler kaliteli, çalışanlar kalitesiz olmaz.
Bir eğitim merkezinde öğretmenler kaliteli öğrenciler kalitesiz olmaz.
Yönetici neyse vatandaş, patron neyse çalışan, öğretmen neyse öğrenci odur.
Aynı bardağın içindeysek, aynı havayı soluyorsak, kültür olarak aynı yerlerden besleniyorsak kimsenin kimseden üstünlüğü yoktur.
Ne derler halk arasında; Ön teker nereye giderse arka teker oraya gider.

Ekonomik veya sosyal yangınlarda kurtarılacak ilk varlık insan olmalı.
Küresel rekabette öne çıkmanın ilk ve en kestirme yolu da insana yatırımdır.
Kaliteli insan; kaliteli üretim ve kaliteli toplum demektir.
Kaliteli toplum, zenginlik ve refah demektir.”

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Haziran 2019 Çarşamba 19:11

YORUM YAZ

 • paramechparamech12 gün önce
  Şu an bankaların verdiği faiz, cebimizdeki paranın değer kaybından düşük. Bu faiz kavramı ilk çıktığında enflasyon denen bir kavram yoktu. Bahsi geçen faiz, tefecilerin haksız elde ettikleri kazançtı. Bugün enflasyon oranından yüksek, merdiven altı borç verip senetle %40-50 faiz işletenlerin yaptıkları paradan para kazanmaktır. Bankanın verdiği enflasyondan düşük faize haram diye yaklaşıp başka bir ülkenin parasına veya ithal edilen altına parayı gömmek de yaşadığımız ülkenin zararınadır ve aslında vatana ihanettir. Hal böyle olunca, elinde belli bir birikimi olup da erimesin diye korkan halkın güvenli bir limana ihtiyacı vardır. Büyük çoğunluğun derdi paradan para kazanmak değil, parasının değerini korumaktır. Yalanlı ve eksik faiz anlatımı halkı yabancı paralara itti ve ülkemizi döviz krizlerinin kucağına attı. Hükümet bu faiz olayına çözüm bulmalıdır. Amerikan parasının helal olduğu bir dönemde enflasyon oranındaki faiz nasıl haram olabilir?
 • hamdihamdi12 gün önce
  belkide bahis oynadilar izlandanin kazanmasina.... herseyi yapar millet
 • AlperAlper12 gün önce
  Faizcilere sınırsız destek,sonra faiz,yolsuzluk,rüşvet,kamu malı,domuz yemek haram!öyle mi?Hangi kitaba bağlısınız siz ya?
 • abdrhmnabdrhmn12 gün önce
  faiz haram ama para devamlı değer kaybediyor her şey zamlanıyor. o zaman zamlarda haram paranın değer kaybetmeside haram. çünkü hep cebimizden enflasyon devalüasyon ayağına milyarlar çalınıyor bunlar haram değilmi
 • mustafamustafa12 gün önce
  asgari ücret alıyor insanlar. zınk kapı çalıyor oturduğun kiralık evin sayaçlarını üzerine al. ulan tamam diyorsun sayaçı üzerine alırken devlet donuna kadar soyuyor bir gaz açtırma bedeli 450 tl bu ne lan diyorum güvence bedeli ulan neyin güvencesi saat orda ben faturayı ödüyorum resmen soygun. bitmedi sırada elektirk su onlarda döşedi. şimdi asgari ücretli adam ne yapsın bu soyguna karşı. azıcık parası olan gariban bu soygundan kurtulmak için elindeki parayı bankadaki faize yatırıp bu soygunun ateşini diğer ateş ile söndürüyor. faiz haram diyen hocalar devletin yaptığı bu soygun haram değilmi cevap verin. öyle koltuklara kurulup bol keseden atmak marifet değil.
 • AhmetAhmet12 gün önce
  Rabbimin HARAM kıldığı ile huzur bulamaz insan oğlu. Fakat toplum öyle bir hale getirildi ki hemen hemen her sıkışıklıkta bu harama koşar hale geldi insanlar. Bu kadar kolay paraya ulaşma insanları daha fazla harcamaya ve daha fazla faiz ödemeye mahkum etti. İnsanlar gerçek ihtiyaçları için arayış içinde değiller, ondan dolayı etrafından maddi anlamda destek görmüyorlar. Ayrıca güven ortadan kalktığı için kimse kimseye borç vermez hale geldi. 15 gün tatil yapıp, tatil için kredi çekip bir yıl boyunca ödeyen insanlar tanıyorum. Rabbim bizi bu haramdan uzak tutsun, yoksa toplum olarak halimiz kötü.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Haziran 2019