F-35 uçaklarının üreticisinden flaş Türkiye açıklaması!

ABD ile Türkiye arasında kriz çıkmasına neden olan F-35 savaş uçaklarının üretici şirketi Lockheed Martin'in bir numaralı ismi Marillyn Hewson Financial Times'a açıklamalarda bulundu. Hewson, "Türk şirketler siparişler üzerine çalışmaya devam ediyor" dedi.

17 Haziran 2019 Pazartesi 14:31
F-35 uçaklarının üreticisinden flaş Türkiye açıklaması!

ABD-Türkiye-Rusya ekseninde başlayan S-400 ve F-35 krizleri devam ederken, F-35'lerin üreticisi Lockheed Martin'den bir açıklama geldi. Lockheed Martin'in CEO'su Marillyn Hewson, Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen bir etkinlikte Financial Times'tan Sylvia Pfeifer'a konuştu.

“F-35'lerin üretimi devam ediyor”

Hewson, ABD ile Türkiye arasında yaşanan krizin ardından gelen soruları yanıtladı. Hewson, şirketinin Türkiye'deki icraatları hakkında yorum yapmaktan çekindi. Lockheed Martin'in CEO'su, aralarında Türkiye'nin de olduğu farklı ülkelerin ortak fonladığı ve Türk şirketlerin de iniş takımları ile birlikte uçağın gövdesini ürettiği F-35'lerin üretiminin devam ettiğini söyledi. Hewson, "Üretim zincirinde olabilecek herhangi bir riski en aza indirme seçenekleri üzerine değerlendirme yapıyoruz" dedi.

“ABD hükümetinin yönlendirmesini izleyecek”

Türkiye'deki tedarikçilerin F-35'lerin siparişi üzerine çalıştığını dile getiren Hewson, CEO'su olduğu Lockheed Martin şirketinin Türkiye'ye yeni sipariş verip vermeyeceği konusunda da net bir açıklama yapmadı. Hewson, "Lockheed, Türkiye'ye yeni sipariş verilip verilmeyeceği konusunda ABD hükümetinin yönlendirmesini izleyecek" dedi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Haziran 2019 Pazartesi 14:31

YORUM YAZ

 • Ahmet Ahmet 1 ay önce
  Tramp işini bilir önce çay kaşığı bal,sonra kova dolusu açı biber.
 • engineerengineer1 ay önce
  Beni siz delirttiniz evet,Evet, evet, siz, sizKırmızı ışıkta geçen şoförlerve boşverli türkülerve boşverli türkülerSahil yolundaki kazalar,denize düşen şu uçakBeyaz camda hayvanlar ve reklamlar,Yeşilçam'da baldır bacakYeşilçam'da baldır bacakBeni siz delirttiniz evetevet, evet siz delirttiniz beniUçaklar, rüşvetler ve mobilyalarve ahlak üstüne nutuklarve ahlak üstüne nutuklarGünden güne ufalan ekmekler,pasta yesin efendiler amaGaz tenekesi ile su kuyruklarıve bir başbuğun buyruklarıBaşbuğun buyruklarıBeni siz delirttiniz evet,Evet, evet, evetSiz delirttiniz…cem karaca(1975)
 • engineerengineer1 ay önce
  1976 senesi, Lochkeed skandalı bu ortamda kendine zemin bulmuş bir olaydır. Kısaca Lockheed şirketi, diğer rakip firmaların daha üstün olan uçakları yerine, NATO pazarına aslında hiç hak etmediği halde F-104’ü satabilmek için, söz konusu ülkelerin genelkurmay başkanları, Hava Kuvvetleri Komutanı ve ilgili siyasetçilerine rüşvet vermiş, bu sayede uçağı satabilmiş ama sonrasında da yakalanmıştır. Lockheed uçak üreten ve satan büyük bir şirket. ABD dahil yurt dışına uçak satışları yapıyor. 1976 yılında Lockheed şirketi yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile yakalanıyor. Lockheed şirketi bakıyor ki iş baya geniş kapsamlı mecburen suçlamaları kabul ediyor. ABD mahkemelerinde “Şu ülkede, şu iş için, şu kişiye, şu kadar parayı, şurada teslim ettik” diyor. Yani “var mıydı, aldı mıydı” falan diye bir şey yok. Adamlar suçunu isim ve adres vererek itiraf ediyorlar.Uçak alımlarında ikinci el parçaların uçaklarda kullanılması, satılan uçakların gereğinden fazla fiyatla satışı vb. konularda değişik ülkelerdeki rüşvet ağları ortaya saçılıyor. Hollanda, Batı Almanya, İtalya, Suudi Arabistan ve “rüşvet yok” diye çok övünen Japonya’nın bile genel anlamda bakan, başbakan, asker ve vekiller aracılığıyla rüşvet aldığı ispatlanıyor.İddiaları mecburen kabul eden bu kişiler ülkelerinde vatana ihanet ve yolsuzluk suçlamaları ile yargılanıp hapse atılıyorlar. Hapse girmeyen, suçlu bulunmayan yetkililer sadece tek bir ülkede var. Hangi ülke mi? Tabi ki Türkiye.Türkiye’de hiç rüşvet diye bir şey olur mu? Ne kadar da ayıp. Lockheed skandalı ile ilgili çok sayıda kaynak mevcuttur. Bunların birçoğu yabancı dillerde. Türkçe çok az sayıda kaynak var.
 • turkturk1 ay önce
  neden HALA TURKIY EBU GAZYAGI TENEKESINI ALMAKTA ISRARCI YANI UCMAYCAK DUSECEK BIR SAVAS SOZ KONUSU OLDUGUNDA ABD KONTAGI KAPAYACAK EE NEDIR BU TURKIY NEDENABD DEN BU UCAKALRI ALMAK ISTYOR... NE AMACLIYOR YAG YAKMA OLABILIRMI

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Temmuz 2019