• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

EYT prim gününü doldurmayan esnafı kapsayacak mı? EYT Bağkurluya var mı?

EYT Bağkurlu esnafa var mı? Primi doldurmayan Bağkurlu esnaf EYT’den yararlanacak mı? Asgari ücret ve 3600 ek göstergeden sonra EYT’nin masaya yatırılacak. EYT yasasının AK Parti’nin gündeminde yer alması sonrası binlerce emeklilikte yaşa takılan, EYT ne zaman çıkacak? EYT kapsamı nedir? EYT kime vuracak? EYT emeklilik kim olacak? EYT prim günü doldurmayanları da kapsayacak mı? soruları bir hayli merak ediliyor. EYT konusunda TESK’ten bir çağrı geldi. Peki Esnaf emekli prim gün sayısı düşecek mi? İşte EYT son durum gelişmeleri.

Yeniakit Publisher
2021-12-04 14:15:00 - 2021-12-04 14:17:25
EYT prim gününü doldurmayan esnafı kapsayacak mı? EYT Bağkurluya var mı?

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusu gündemi meşgul etmeye devam ediyor. EYT'ye ilişkin olarak hükümetin çalışma başlattığı bildirilmiş ancak, düzenlemeye ilişkin bir ayrıntı verilmemişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise dün yaptığı açıklamada, "Bakanlığımızın öncelikli gündeminde EYT ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır" demişti. 

EYT ne zaman çıkacak?

Bakan Bilgin'in bu açıklaması EYT çalışması ile ilgili kafalarda soru işareti oluşturmuştu. EYT yasağına ilişkin olarak AK Parti'den bir açıklama geldi. Meclis'te düzenlediği basın toplantısında konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, "EYT ile ilgili bir konu Meclis Genel Kurulu'nda gündeme geldi. Ortada herhangi farklı bir açıklama söz konusu değil" dedi. Akbaşoğlu, konunun asgari ücret ve 3600 ek gösterge çalışmaları tamamlandıktan sonra gündeme alınacağını söyledi.

EYT prim gününü doldurmayan esnafı kapsayacak mı?

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’den Bağkurluya EYT çağrısı geldi. Emeklilik yaşı gelip prim gününü doldurmayan esnaf için de müjdeli haberler gelmesini bekleyen Palandöken, “Emeklilik yaşı gelen fakat oda ve vergi kaydı olup Bağ-Kur kaydı olmayan esnafımız da unutulmamalı.

Esnaf emekli prim gün sayısı düşecek mi?

Esnafımız hafta sonu bayram tatil ayırt etmeksizin SSK’lıya göre neredeyse iki kat fazla çalışıyor hem gün olarak hem de saat olarak. SSK’lı olanlar 7 bin 200 prim gün sayısı ile emekli oluyorken, esnafımız 9 bin günü doldurmak zorunda. Bu yaklaşık 5 yıllık fark ile ilgili de çalışma yapılmalı ve uzun zamandır bu konuda müjde bekleyen esnafımız rahatlatılmalı.” şeklinde belirtti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Talat AKTAŞ

1993 SGK GİRİŞ 9350 İŞGÜNÜ HALA 5 YIL VAR ÖZEL SEKTÖR GÜNLÜK 11 SAAT ÇALIŞMA BENİM FİZİKİ VE PSİKOLOJİK YAŞIM KAÇ. BENİM GİBİ MİLLİ GÖRÜŞÇÜ BİRİ BİR UMUT MİLLET İTTİFAKIN (SOL) GÖRÜŞE İÇİ KAN AĞLAYARAK OY VERMEYİ DÜŞÜNÜYORSA VARIN GERİSİNİ SİZ DÜŞÜNÜN VEBAL BENİM DEĞİL
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23