• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

EYT çıkarsa emeklilik nasıl olacak? İbrahim Kalın'dan son dakika EYT açıklaması

EYT konusunda son dakika haberleri yakından takip edilmekte.Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın EYT ile ilgili konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın EYT konusunda Vedat Bilgin’i görevlendirmesinden sonra EYT çıkacak mı? EYT ne zaman çıkacak? EYT çıkarsa emeklilik nasıl olacak? gibi soruların cevapları merak ediliyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde EYT var mı? sorusuna cevap verdi. İşte EYT haberleri.

Yeniakit Publisher
2019-11-04 18:44:00 - 2019-11-04 18:51:06
 EYT çıkarsa emeklilik nasıl olacak? İbrahim Kalın'dan son dakika EYT açıklaması

EYT konusunda son dakika haberleri yakından takip edilmekte.Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın EYT ile ilgili konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın EYT konusunda Vedat Bilgin’i görevlendirmesinden sonra EYT çıkacak mı? EYT ne zaman çıkacak? EYT çıkarsa emeklilik nasıl olacak? gibi soruların cevapları merak ediliyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde EYT var mı? sorusuna cevap verdi. İşte EYT haberleri.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, EYT ve 3600 ek göstergeye ilişkin açıklama yaptı. Kalın EYT(emeklilikte yaşa takılanlar) ile ilgili bir soru üzerine şu ifadeleri kullandı: "Emeklilikte yaşa takılanlar konusu da bugün gündeme gelmedi. Ama Çalışma Bakanlığımızın bildiğiniz gibi 3600 ek gösterge ile ilgili bir çalışması var. O devam ediyor ama bugün o konu da gündeme gelmedi."

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çalışma hayatına dair önemli açıklamalarda bulundu. Muhabirlerle kahvaltıda bir araya gelen Bakan Selçuk, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenleme konusunda, "Gündemimizde yok şu anda. Çocuklarımızın geleceği için gündemimizde yok esasında" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Faruk Ilgaz Tesisleri önünde bir süre vatandaşlarla sohbet etti. Burada bulunan bir kadın Erdoğan'a seslenerek, "Cumhurbaşkanım EYT çıkar mı?" dedi. Erdoğan, "Yani 40 yaşında emekli mi olalım, 40 yaşında, 50 yaşında emeklilik mi olur" yanıtını verdi. Bunun üzerine kadının, "Sağlığımız bozuluyor nasıl yapacağız?" demesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sağlığı bozuk olanlar zaten primlerini her şeyini ödemişse, erken emeklilik noktasında zaten emekli olur" yanıtını verdi.

EYT gündemde yok

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kampta yaptığı sunumların ardından milletvekillerinden en çok gelen soru Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili oldu. Albayrak, sorulara “EYT gündemimizde yok, böyle bir çalışma da yok” diye yanıt verdi.

EYT 2020 bütçesinde yer aldı mı?

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal'ın bütçeye ilişkin açıklamaları sonrası EYT konusu araştırılmaya başlandı. Naci Ağbal, emeklilikte yaşa takılanlar için bütçeden kaynak ayrılıp ayrılmadığına dair bir soru üzerine ise "2020 yılı bütçesi yapılırken mevcut belirlenmiş Kalkınma Planı, Yeni Ekonomi Programı ve mevzuatta tanımlanmış görevler kapsamında giderler oluşturuldu. Dolayısıyla mevzuatta öngörülmeyen herhangi bir konuda bütçeden yeni bir kaynak öngörülmedi." dedi. EYT ile ilgili hükümet bir çalışma olmadığını açıklamıştı. EYT’nin ikinci yargı paketinde yer almayacağı kuvvetle muhtemel olarak görülüyor.

EYT ile kimler emekli olacak?

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun tarafından hazırlanan rapora göre; 2018 yılı sonu itibarıyla Türkiye'de Emeklilikte Yaşa Takılanların sayısı 5 milyon 954 bin 225 kişi olarak belirlendi. Bu rakamın, her ay 50 bin kişinin emekli olduğu düşünülürse, 1 Eylül 2019 itibarıyla 5 milyon 404 bin 924 kişiye düşmüş olacağı öngörülüyor. Bu kişilerin emeklilik maliyetinin de ortalama 1.600 TL emekli maaşı üzerinden hesaplandığında yıllık 103.8 milyar lira olacağı hesaplanıyor. 10 yıla yayılacak: Ancak rapora göre bugün yasa çıkarsa 5 milyon 404 nin kişinin hemen emekli olması mümkün değil. EYT'lilerin emekliliğinin en az 10 yıllık süreye yayılacağı, emekli olacakların sayısının 750 bin ile 1 milyon kişi aralığına düşeceği raporda yer alıyor. Böylece yasa çıkması durumunda EYT'nin bütçeye maliyeti yıllık 14.4 milyar lira olarak hesaplanıyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Vatandaş

Siyonist abd irak i yine karıştırdı Allahın gazabı siyonistler in üzerine olsun ki dünya biraz rahatlasın
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23