• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Evliliği tavsiye eden Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan bekar gençlere 5S formülü!

Evlilik müessesesinin canlı tutulması noktasında özellikle aile büyüklerinin gençlere yardımcı olması gerektiğini bildiren Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, evlenecek olan gençlere 5S formülünü hatırlattı.

Yeniakit Publisher
2021-11-28 23:18:00 - 2021-11-29 00:01:53
Evliliği tavsiye eden Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan bekar gençlere 5S formülü!

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bekar gençlere evlilikle ilgili tavsiyelerde bulunarak, 5S formülünü hatırlattı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve eşi Seher Erbaş, çevrim içi olarak gerçekleştirilen "Aile: Sevgi, Şefkat ve Merhamet" konulu Yurt Dışı Aile Semineri programına katıldı. Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünce düzenlenen programa iki torunlarıyla katılan Erbaş ailesi, Diyanet Radyoları Genel Yayın Yönetmeni Aykut Burak Şimşek'in sorularını cevapladı.

Prof. Erbaş, "İslam'da aile olgusunu ve aileyi nasıl anlamamız gerekiyor?" sorusu üzerine "evlilik müessesesini canlı tutmak gerektiğini" belirtip, "bu hususta özellikle aile büyüklerinin gençlere yardımcı olmaları gerektiğini" ifade etti.

"Evlilikte paylaşmak vardır"

"Sorumluluk almak istemedikleri için" evlilikten uzak duranlara da tavsiyelerde bulunan Başkan Erbaş, "Evlilikte paylaşmak vardır. Sorumluluğu karşılıklı paylaşırlarsa bu kolaylaşır. Korkulacak bir şey olmadığını düşünüyorum. Bekarlarımıza tavsiyemizi yapmış olalım. Hatta çocuklarla bu sorumluluğu paylaşmak lazım. Sorumluluğun ne kadar önemli olduğunu ama korkulacak bir şey olmadığını da vurgulamamız lazım." dedi.

"Ben dediğiniz zaman sıkıntılar başlar"

"Evliliğe adım atmakla benlikten çıkıp biz oluyoruz. Orada ben yok, ben dediğiniz zaman sıkıntılar başlar." ifadesini kullanan Başkan Erbaş, konuşmasına şöyle devam etti:

"Hani 5S formülümüz var ya, sevgi, saygı, sadakat, sabır, selamet diyoruz. Ailenin eğer sağlıklı bir şekilde yürümesini istiyorsak, ki bunu herkes ister, istemeyen olmaz, orada karşılıklı sevgi, saygı olacak. Sadakat yani dürüstlük, bu çok önemli. Çocukların anne babalarına karşı, eşlerin birbirlerine karşı çok dürüst olması lazım. Sadakat burada çok önem arz ediyor ama sabırsız bunlar olmaz. Cenab-ı Hak, Peygamberlere sabırla ilgili dua öğretiyor; 'Allah, sabredenlerle beraberdir. ' 'Rabbimiz bizim üzerimize sabır yağdır. ' buyuruyor. Sabrın en çok lazım olduğu yer ailedir. Ailede eşler birbirlerine karşı sabırlı olacak, çocuklar kendi aralarında sabırlı olacak, anne baba çocuklarına karşı sabırlı olacak, çocuklar anne babalarına karşı sabırlı olacak. Ailenin sağlıklı bir şekilde yürümesini en önemli ilaçlarından birisi sabırdır. İşte o zaman bi s ile başlayan ailede selamete bu şekilde ulaşmak mümkündür. "

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Abdurrahim

1926 , 1984 ve özellikle 2016 yılında yapılan sözde kanunlarla erkeğin tahammül sınırını aşan yaptırımlarla erkekleri evlilikten de soğuttu devlete olan güvenini de sarstı.
 • Yanıtla

fetih kadar başarı sayarım

Hocam hadi benim çocuğum var biri 29 biri 25 yaşında ikisinde ünüversitesite mezunu dilde var projecilerde iş 4 bin aylık ev yok eşya yok altınmı onu hiç sorma sen bu denklem hesap içinde gel bizim çocuğun birisine bir düğün yap bende akşama kadar fetih ayetini okuyum çünkü buda bir fetih kadar başarı hocam bu köşeden cevapta yaz
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23