Seçim 2019 Sayfası

Eskişehir Ramazan Bayram namazı saati 2018 | Diyanet Eskişehir bayram namazı kaçta kılınacak?

İslam alemi bir Ramazan ayını daha uğurladı. Bugün arefe yarın ise Ramazan Bayramı’nın birinci günü, Milyarlarca Müslüman yarın Ramazan Bayramı namazını kılmak için camilere akın edecek. Peki 2018 Ramazan Bayram saati kaçta? Eskişehir Ramazan Bayram namazı saati kaçta? Diyanet takvimine göre, Eskişehir 2018 Ramazan Bayram saati kaçta?

14 Haziran 2018 Perşembe 09:56
Eskişehir Ramazan Bayram namazı saati 2018 | Diyanet Eskişehir bayram namazı kaçta kılınacak?

İslam alemi bir Ramazan ayını daha uğurladı. Bugün arefe yarın ise Ramazan Bayramı’nın birinci günü, Milyarlarca Müslüman yarın Ramazan Bayramı namazını kılmak için camilere akın edecek. Peki 2018 Ramazan Bayram saati kaçta? Eskişehir Ramazan Bayram namazı saati kaçta? Diyanet takvimine göre, Eskişehir 2018 Ramazan Bayram saati kaçta?

2018 Ramazan ayının orucunu tutan Müslümanlar yarın idrak edeceğimiz Ramazan Bayramı’na kavuşmanın sevincini yaşamakta. On bir ayın sultanı Ramazan’ın bugün son gününü yani bugün arefe. Arefe günü de Müslümanlar için mübarek günlerin başında gelmekte. Zira arefe günü yapılan dua ve ibadetler Allah katında çok değerlidir. Arefe günü Müslümanlar, ölmüşlerinin kabirlerine ziyaret gerçekleştirirler. Onların ruhlarına Fatihalar okur, dualar ederler. Arefe günü aynı zamanda bayrama hazırlıktır da. Ramazan Bayramı’na hazırlanan vatandaşlar Ramazan bayram namazı saatlerini merek ediyor. Peki diyanet takvimine göre Ramazan Bayram saat kaçta?

 

Eskişehir 2018 Ramazan Bayram namazı saati: 06:14

TÜM İLLERİN RAMAZAN BAYRAM NAMAZ SAATLERİNİ İÇİN TIKLAYINIZ

RAMAZAN BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Ramazan Bayramı namazı iki rekat dokuz tekbirdir. Ramazan Bayramı namazı cemaatle kılınan bir namazdır. Bayram namazlarında beş vakit namazda olduğu gibi ezan okumak, ikamet getirmek yoktur. Bayram hutbesi sünnettir ve namazdan sonra okunur. Diğer namazlardan farklı olarak bayram namazlarının birinci rek'atında üç, ikinci rek'atında da üç kere olmak üzere fazladan altı tekbir alınır. Bunlara "Zevaid" tekbirleri denir.

Bayram Namazının Kılınışı Birinci Rek'at şöyle:

1) Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yer alır ve "Niyet ettim Allah rızası için Ramazan Bayramı namazını kılmaya, uydum hazır olan imama" diye niyet eder.

2) imam "Allahu Ekber" deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de "Allahu Ekber" diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.

3) Hem imam, hem de cemaat gizlice "Sübhaneke"yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:

Birinci Tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice "Allahu Ekber" diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.

İkinci Tekbir: ikinci defa "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide oldugu kadar durulur.

Üçüncü Tekbir: Sonra yine "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

4) Bundan sonra imam, gizlice "Euzü Besmele", açıktan Fatiha ve bir sure okur .(Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler)

5) Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır.

Bayram Namazının Kılınışı İkinci Rek'at şöyle:

6) imam gizlice Besmele, açıktan da Fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden

(birinci rek'atta oldugu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varılır,.sonra da secdeler yapılarak oturulur.

7) Oturuşta. İmam ve cemaat, Ettehiyyatü. Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena atina... duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur. Kurban bayramı namazının kılınışı da bunun gibidir. Sadece niyeti değişiktir.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Haziran 2018 Perşembe 09:56

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    21 Nisan 2019