Eski İstihbarat Daire Başkanı operasyonun tarihini açıkladı!

Eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Bülent Ortakoğlu, Türkiye'nin bu perşembe olmazsa haftaya perşembe Fırat'ın doğusuna gireceğini öne sürdü.

12 Ağustos 2019 Pazartesi 16:40
Eski İstihbarat Daire Başkanı operasyonun tarihini açıkladı!

Eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu, "Türkiye'nin bu perşembe olmazsa haftaya perşembeye bir gece ansızın Fırat’ın doğusuna uzanabileceğini" söyledi. Orakoğlu, "ABD veya Pentagon Münbiç‘te olduğu gibi Türkiye’yi oyalamayı düşünüyorsa yanlış yapar" dedi.

"Türkiye, Güvenli Bölge’nin derinliği, kontrolü ve terör örgütünün bölgedeki varlığının sonlanması başlıklarında, ilk günden bu yana koruduğu kararlı tutumunu sürdürüyor" diyen Orakoğlu'nun Yeni Şafak'ta "Bu kez uyutamazsınız" başlığıyla yayımlanan yazısının bir bölümü şöyle:

ABD Türkiye’nin kırmızı çizgisi olan ve Barış Koridorunu oluşturacak hattın 30-40 km derinlikte olmasına karşı çıkıyor. Zira bu derinlikte 9 ABD ve Fransa’nın üsleri bulunuyor. Ancak ABD üslerinin portatif ve taşınabilir olması ABD’nin bu yöndeki itirazlarını boşa çıkarıyor. ABD ayrıca Türkiye sınırında yer alan Kobane, Tel Abyad, Resulayn, Kamışlı, Amude, Derbesiye ve Derik’te askeri gözlem noktaları oluşturulmuştu. ABD Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna müdahalesini önlemek ve YPG’i korumak için, kuzey Suriye sınırı ile Türkiye sınırında Türkiye’nin muhalefetine rağmen bu gözlem noktalarını kurmuştu. ABD’ye göre bu gözlem noktaları askeri üs değildi. Türkiye’ye yönelik bir tehdit durumunda Türkiye uyarılacaktı yalanı ABD’li yetkililerce rahatlıkla söylenebiliyordu. Bu bölgede Türkiye’ye gelebilecek yegane tehdit kaynağı DGS örtüsü altında YPG terör örgütü olduğuna göre ’’Gözlem noktalarının dışında ABD askerlerinin YPG’li militanlarla birlikte zırhlı araçlarla ortak devriyeler atma görevinin hedefinde yalnızca TSK ve Suriye Ulusal Ordusu askerleri olduğu yadsınamayacak bir gerçeğe işaret ediyordu . Nitekim sözde Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Yöneticisi YPG’li terörist Ekrem Husso, “ABD Dışişleri Bakanlığı Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’in Türkiye’nin Fıratın Doğusuna girmemesi için sınırda gözlem noktaları oluşturduklarını, ortakları DSG örtüsü içindeki YPG terör örgütü militanlarına bir müdahalenin olmaması için çaba göstereceklerini söylediğini iddia etmişti.

"Askeri üs sayısını 23'e çıkardılar"

ABD’li yetkililerin bırakın Suriye’den askerlerini çekmelerini askeri varlığını daha da arttırarak üs sayısını 23’e çıkardıkları biliniyor. Ancak 50 bin kilometrekarelik bir alanda özel bir çaba ile provokatif bir eylem gerçekleştirilmediği takdirde Türkiye ABD güçlerini etkilemeyecek askeri bir harekatı rahatlıkla gerçekleştirebilirdi. Bu nedenle Pentagon’un Türkiye’nin ABD’ye rağmen Fırat’ın doğusuna yalnız veya Rusya onaylı bir operasyonu gerçekleştirmesi durumunda ABD askerlerinin harekat bölgesinin yakınında bulunma olasılığı ciddi endişe yaratıyor iddiası yalnızca bahane üretmekten öte bir anlam taşımıyor. Yine Pentagon sözcüsünün Fırat’ın doğusuna yapılacak bir operasyonun ABD’nin ve yerel Suriyeli partnlerlerin (YPG terör örgütü) DEAŞ karşıtı operasyonlarına engel olacağı iddiası Pentagon’un bile inanmadığı bir kurgu örgüte ve danışıklı bir mücadeleye işaret etmektedir. ABD ile heyetler arasında yapılan görüşmeler üç temel başlık üzerinde yoğunlaşmıştı. Türkiye, Güvenli Bölge’nin derinliği, kontrolü ve terör örgütünün bölgedeki varlığının sonlanması başlıklarında, ilk günden bu yana koruduğu kararlı tutumunu sürdürüyor.

"Perşembeye ansızın başlayacak"

Ankara, Güvenli Bölge’nin derinliğinin ulusal güvenliğimize yönelik tehditler nedeniyle 32 kilometreden az olmaması hususundaki duruşunu son görüşmelerde de masaya koymuştu. Ancak bölgede ABD ve Türk yetkililerin aşması gereken sorunlar yumağı var. Başta ABD’ye güvensizlik hem devlet katlarında hem de kamuoyunda mevcut. ABD veya Pentagon Münbiç‘te olduğu gibi Türkiye’yi oyalamayı düşünüyorsa yanlış yapar. Zira Türkiye bu Perşembe olmazsa haftaya Perşembeye bir gece ansızın Fırat’ın doğusuna uzanabilir. Bizden uyarması!!!

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ağustos 2019 Pazartesi 16:40

YORUM YAZ

 • Emre BayındırEmre Bayındır7 gün önce
  Andersen'den masallar, bölüm 23493434. O kadar estiler, gürlediler, Amerika'nın izni olmadan girmeye maçaları yemedi. Hani bir gece ansızın gidiyordunuz? Amerika size sınır çizdi, o sınırın ötesine geçemeyeceğiz. O sınır, PYD'nin bulunduğu sınır. Onbinlerce silahlı Kürt milisi burnumuzun dibinde, siz de göstermelik olarak Fırat'ın doğusuna girdik diyebilmek için ali cengiz oyunları çeviriyorsunuz. Gerçi Kürt devletinin kurulması için Suriye'yi karıştıran da sizdiniz. O nedenle Kürt devletinin kurulmasına engel olmak gibi bir derdinizin olmayacağı aşikar. Maksat dostlar alışverişte görsün.
 • HunterHunter7 gün önce
  İsmail, aklının ermediği işlere karışma, evvela git Türkçe öğren sonra yorum yapmayı dene, bir de, aklında bulunsun Türkiye gaflet sergilemez, senin gibiler gaflet, hatta dalalet içersinde olabilir...
 • mustafa temizmustafa temiz7 gün önce
  turk ordusu ne rezil duruma dustu bu nedir ordayu gectim halk ne rezil duruma dustu suriyeliler yan gelip yatsin fakir turk cocuklari bos yere olsun uyan turk milleti uyan yoksa uyuyacak bir yurdun kalmayacak
 • HASAN HASAN 7 gün önce
  ÖNEMLİ OLAN O YÖNETİCİLERİ BİZİM ETKİSİZ HALE GETİRMEMİZDİR. VEYA ONLARI BİZİM YALAYABİLMEMİZ GEREKİR. ZATEN SONRASI ÇÖZÜLÜR.
 • HASANHASAN7 gün önce
  BU SÜRE İÇİNDE ABD PKK'NIN KANDİLDEKİ ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİNİ KAÇIRABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.
 • uyan tcuyan tc7 gün önce
  zaten orta doğudaki olayların baş çıbanı ısrael vede yahudistan abd yi yöneten yahudilerdir. gerek daeş -pkk -pyd-dhkpc - fatöş vesaire terör örgütleri bunların besleyip tc nin vede orta doğunun başına bela ettikleri piçleridir. kahrolsun pislik yahudiler ısrael vede sömürge piçi abd. tc içindeki hıristiyan bilhassa yahudileri çok sıkı denetleyin. chpkk parti değil tc nin içine yahudiler tarafından yerleştirilmiş yahudilerin truva atıdır.chpkk hıristiyanların kurduğu bilhassa yönetiminde yahudilerin türk isimleri altında yönettikleri partidir. atatürkçülük maskeleridir.(gerçi atatürk'de sebetay selanik yahudisidir) .chpkk bilhassa bu yahudilerin vede hıristiyanlar destekledikleri partidir. Bu gün yada 50 sene önce iş bankası atatürk hisseleri chpkk da olmasaydı bu gün yada 50 sene önce chpkk diye bir parti olmayacaktı. iş bankası ve bankanın ortaklıkları 450 küsur büyük fabrikalar chpkk nın en büyük arpalığıdır. Atatürk'e dışarıdan yahudilerden gelen emir üzerine , hazineye ait olması gerekirken atatürk hisselerini yönetmesi için chpkk ya devredilmiştir.Atatürk' yahudi olmasaydı zaten yahudilertc nin kurulmasınıda engellerlerdi.(osmanlıyı yıkaniçimizdeki ve dışımızdaki vatan haini yahudilerdir.)
 • SafakSafak7 gün önce
  eeeABD T.C.Iletask...geciyor.T.c. ise bizimle.Yalan ruzgaridiziso gibi oldu.
 • Mesut SarpMesut Sarp7 gün önce
  Suriyeye askeri harekatı Mehmetcik yaparken savaşacak yaştaki Suriyelilerde yan gelip yatmaktalar. Allah Ordumuzun yardımcısı olsun. Sayısı belli olmayan sözüm ona beş milyon (on milyonda olabilir) Suriyeliyi bu gidişle bizim memleket kaldırmaz. Askerlik yapacak Suriyeliler burada keyif yaparken Mehmetcik orada neden şehit olsun ki? Bu böyle giderse insanlarımız Başkanlıkta Reizi dahi barındırmaz. İdrak-i maali bu küçük akla gerekmez. Zira bu terazi bu kadar sikleti çekmez !
 • Ayşe Ayşe 7 gün önce
  Artık milletin aklıyla alay etmeyin.90 kişilik bir grup ABD askerleri Ş.Urfa’ya teşrif ettiler.Çok yakın zamanda PKK Silahları bıraktığını İlan edecek.Böylece barış görüşmeleri tekrar başlayacaktır.
 • Bla bla bla bla Bla bla bla bla 7 gün önce
  İyi PKK pyd adı ne cacıksa neden ABD ile sözde anlaşma yapılıyor ? Sanki anlaşınca orada oluşum çokmu güvenli halalıcak bu kadar silah eğitim yardım maaş bile veren ABD bunların ötesi olmaz mı diye düşünüyorsunuz ??? Uçak ve helikopter eğitimi bile veriyordur bunlara siz en iyisi girin şu heriflerin inine temizleyin dinlemeyin kimseyi şimdi olmasa gelecekte daha büyük dert olacak
 • IsmailIsmail7 gün önce
  Subhan Allah. Yahu ortada buyuk bir yalan var ama hadi hayirlisi! Yahu Turkiye, buyuk bir gaflet ornegi sergileyip, guvenli bolge oznesinde yahudi usagi Abd ile anlasmadi mi? Boylelikle kendi eliyle bolgeye soktugu Abd nin bolgede artik tamamen kalici hale gelmesinin yolunu acmadi mi? Ayrica bu anlasma marifetiyle Ypg yi de guvenli bolge disinda kalmasi kaydiyla vurmama taahhüdü altina girmedi mi? Biz mi gezizekaliyiz??? Bu anlasma olmadi mi? Ha yok boyle bir anlasma oldu fakat biz bunun yanlis olduğunu anladik ve döndük mu diyor Turkiye??? Ki insa Allah boyle olmustur! Ne oluyor euzu billa? Yahu yapmayin, bu ulkedeki muslumanlari aldatmayin, salak yerine koymayin artik! Allah tan korkun! La havle vela kuvvete illa billa aliyhil azim. HasbinAllah ve nimel vekil...
 • enesenes7 gün önce
  Sefer bizim Zafer Allahın

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Ağustos 2019