Eski istihbarat Başkanı uyardı: O zaman dur demeliyiz

Genelkurmay eski istihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin, Suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan Güvenli Bölge ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

19 Ağustos 2019 Pazartesi 10:22
Eski istihbarat Başkanı uyardı: O zaman dur demeliyiz

Suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan Güvenli Bölge ile ilgili Türkiye ve ABD arasında devam eden görüşmelerde anlaşmazlık sürüyor.

Güvenli Bölge’yle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Genelkurmay eski İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin, ABD’ye güvenilmemesi gerektiğinin altını çizerek, “Milli değerlerimize uygun hareket etmeliyiz. Eğer bu menfaatlerimizden savruluyorsa o zaman ABD’ye dur demeliyiz! Bunu demek zorundayız. ABD’nin niyetinin ne olduğunu biliyoruz. Orada bir devletçik kurmak istiyor. 1991 yılında Çekiç Güç ile bunun bir parçasını Irak’ta kurdu. Bu olaya daha geniş baktığımızda ABD, İsrail’in güvenliğini sağlamak için bu bölgede Suriye ve Irak’ın parçalanmasını istiyor. İran’ın tecrit edilmesini istiyor” dedi.

Milli Gazete'nin haberine göre; Türkiye ile ABD arasında devam eden Suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan Güvenli Bölge ile ilgili anlaşmazlık sürüyor. Çarpıcı açıklamalarda bulunan Genelkurmay eski İstihbarat Başkanıİsmail Hakkı Pekin, Güvenli Bölge’nin derinliğine ilişkin Türk ve ABD’li heyetlerin görüşmelerinde herhangi bir anlaşmaya daha varılmaması dikkat çekiyor.

Görüş farklıları var

ABD ile Türkiye arasında çok ciddi görüş ayrılıklarının olduğunun altını çizen Pekin, “Ancak Milli Savunma Bakanı yaptığı son açıklamada ABD ile görüşlerinin birbirine yakınlaştığını söyledi. Üç konuda mutabakata varıldığı duyuruldu; Türkiye’nin güvenlik endişesinin ortadan kaldırılacağı, PYD’nin güneye çekileceği, 40 kilometreye yakın bir güvenli bölgenin kurulacağı belirtiliyordu. Bu yapılan anlaşma üç tarafa da manevra yeteneği sağlıyor. Çünkü genel esaslar belli değil. Buna karşı Müşterek Harekât Merkezi kuruluyor. Burada gözlem noktasının nerede kurulacağı önemli. Burada Suriye’de ağır silahlar nereye kadar çekilecek? Derinlik ne kadar olacak? Güvenlik bölgesinin denetimini kim sağlayacak? Hava sahasının kontrolü nasıl olacak? Bu sorular önümüzdeki günlerde çok konuşulacak. Bir belirsizlik var” diye konuştu.

ABD, İsrail'in güvenliğini korumak istiyor

Pekin, ABD’nin Güvenli Bölge’yle Türkiye’yi oyaladığını ve zaman kazanmaya çalıştığını dile getirerek, şöyle devam etti:

ABD’nin niyetinin ne olduğunu biliyoruz. Orada bir devletçik kurmak istiyor. Bu olaya daha geniş baktığımızda ABD, İsrail’in güvenliğini sağlamak için bu bölgede Suriye ve Irak’ın parçalanmasını istiyor. İran’ın tecrit edilmesini istiyor. ABD orada bir Kürdistan devleti kurmak istiyor. 1991 yılında Çekiç Güç ile bunun bir parçasını Irak’ta kurdu. Buna biz de destek olduk. ABD güvenli bölge kurmak istemiyor, tampon bölge kurmak istiyor. Tampon bölgenin amacı, bizim o bölgeye müdahale etmemize engel oluyor. Asıl soru güvenli bölge içinde kalacak halkı kim yönetecek? Bölgede Türkiye’nin fiilen kontrolü sağlayacak bir sistem olması gerekiyor. Bunun içinde bölgede bulunan Araplar, aşiretlerle konuşması gerekiyor. Bunları bir denklem içine sokması gerekiyor. Suriye ile mutlaka görüşmesi gerekiyor. Bölgedeki yerel halka PKK diye bakmaması gerekiyor. Orada PKK’ya karşı olan binlerce kişi var.

ABD’ye dur demeliyiz

Güvenli Bölge ile ilgili ABD ile Türkiye arasında devam eden görüşmelere değinen Pekin, “ABD’ye güvenmemeliyiz. Güvenmeyeceğimizi en son Münbiç’te ve F-35’lerde öğrendik. Güvensek bile yeterli kontrol denetimini uygulamak suretiyle kendi milli politikamızı uygulamak zorundayız. Milli değerlerimize uygun hareket etmeliyiz. Eğer bu menfaatlerimizden savruluyorsa o zaman ABD’ye dur demeliyiz! Bunu demek zorundayız. Bunu yapamazsın, sen burada devlet kurmak istiyorsun demeliyiz. Bunu devlet adamlarının söylemesi lazım. Söylemekle kalmayıp bunun fiili hareketini yapıp, gücünü orada bekletmesi gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Ağustos 2019 Pazartesi 10:22

YORUM YAZ

 • ersoyersoy1 ay önce
  Büyük şeytanla yapılan anlaşma karımıza mı zararımıza mı!?.Yıllarca yüzümüze gülen arkamızdan işler çeviren Abd Münbiç' e operasyon yapılacak deyince güya anlaşma yapıldı ama hiçbir sonuç yok...İnşallah kontrol bizde olup pkk' ya göz açtırmazlar.Irak'ın kuzeyinde Çekiç güç sayesinde bir devlet oluşturuldu.Büyük israil'in kurulması için Türkiye,İran , Ürdün ve Suriye'den de Böl ,parçala, yönet ,karıştır yöntemini kullanıyorlar .İnşallah şeytanın oyunlarına karşı akıllı anlaşma yapmışlardır .Yoksa bu işlerin dönüşü yok...
 • İ.KESKİNİ.KESKİN1 ay önce
  Ben ortada toprak bütünlüğü kalmamış, teröristlerin kantonlaştırıldığı ve sürecin zamana yayılarak fiili duruma meşruiyet kazandırılması sürecinde acımasız katliamların yaşandığı iki ülke Irak ve Suriye görüyorum. Biz iki ülkenin de toprak bütünlüğünü savunuyoruz. Ama her iki ülkede de bizim politikamızın karşılığı yok. Amerika, Rusya ve İrantalan, yağma, işgale direnecek yerel düzeyde insan bırakmama adına bölgenin insansızlaştırılması politikası izliyor. Kimyasal imhaya bile göz yumuyorlar.Aynı Filistin Halkının ortadan kaldırılması gibi. nlaşılan o ki; diplamasi çözüm olarakgörmek tatlı bir hayal.Ayrıca konu dışında mzur görün; Türk insanının büyük çoğunluğunun en geniş demokratik platformu haline gelmiş Yeni Akit'e karşı güya hukuk saldırılarını şiddetle kınıyorum.
 • MEMLEKETİMMEMLEKETİM1 ay önce
  CUMHUR İTTİFAKI ÜLKENİN SİGORTASI
 • davaarodavaaro1 ay önce
  keşke çaresizlik noktasına kadar beklememiş olsaydık..her geçen gün maliyeti arttı..kaça katlandı..mazeret beyan edip geciktirenlerden şüphemiz kalmadı..dolaylı olarak abd nin dediği yere gelmesi çok anlam ifade ediyor..demekki arınamamışız...yada arınmayacak kadar natocu amerikacı olmuşuz..yazık, çok yazık..abd nin kazancı iki kat olacak..hem tc yi zayıflatacak, hem piyon devletini kuracak..işte fetö darbesinin maliyeti...demek ki başarmışlar..biz de başaramadılar sanmıştık ..amaçları başa geçmek değil, tsk yı çökertmek miş..yargıyı, devleti çökertmek miş. bakalım anadolu ayağa kalkıp, tekrar kurtuluş savaşını ne zaman verecek..korktuğumuz, kaçtığımız, adım adım bizi buldu, bulmaya devam edecek..
 • GökhanGökhan1 ay önce
  Pyd müdahalede geç kalındı. ABD nükleer füzeleri pyd ye teslim etti. Yılanın başı küçükken ezilmeliydi. Geçen her gün türkiye aleyhinedir. Toptan ve kökten bir temizlik yapılmalı. 100km de güvenli bölge alınsa bir şey ifade etmez. Toptan temizlenmeli inşallah.
 • Mesut SarpMesut Sarp1 ay önce
  Eski İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin haklı , ABD’ye güvenilmemelidir. Evet menfaatlerimiz savruluyor. ABD’ye dur demek zorundayız. ABD ve israilin niyetleri orada bir Kürt devleti kurmak ve istedikleri gibi yönetmek. ABD ve İsrail bu bölgede Suriye ve Irak’ın parçalanmasını istiyor. İran’ın tecrit edilmesini istiyor. Biz ise birleştirici olmak zorundayız. Güvenli Bölge’nin derinliğine ilişkin Türk ve ABD’li heyetlerin görüşmelerinde herhangi bir anlaşmaya varamayız cünkü onların işine gelen Türkiyenin aleyhinde olan. Allahın aslanları Peygamber ocagı Türk ordusu ileri !ABD ile Türkiye arasında çok ciddi görüş ayrılıklarının olduğunun altını çizen Pekin, “Ancak Milli Savunma Bakanı yaptığı son açıklamada ABD ile görüşlerinin birbirine yakınlaştığını söyledi. Üç konuda mutabakata varıldığı duyuruldu; Türkiye’nin güvenlik endişesinin ortadan kaldırılacağı, PYD’nin güneye çekileceği, 40 kilometreye yakın bir güvenli bölgenin kurulacağı belirtiliyordu. Bu yapılan anlaşma üç tarafa da manevra yeteneği sağlıyor. Çünkü genel esaslar belli değil. Buna karşı Müşterek Harekât Merkezi kuruluyor. Burada gözlem noktasının nerede kurulacağı önemli. Burada Suriye’de ağır silahlar nereye kadar çekilecek? Derinlik ne kadar olacak? Güvenlik bölgesinin denetimini kim sağlayacak? Hava sahasının kontrolü nasıl olacak? Bu sorular önümüzdeki günlerde çok konuşulacak. Bir belirsizlik var” diye konuştu.ABD, İsrail'in güvenliğini korumak istiyor
 • Mehmet Hamza DemircanMehmet Hamza Demircan1 ay önce
  Sayın İsmail Hakkı Pekine satırı satırına katılıyorum. Amerikaya hiç bir konuda katılınmayacağını , Amerikanın kendisi saklamıyor...
 • şenay doğanşenay doğan1 ay önce
  eğer Türkiye pkkyı türkiyeye tehdit gödüğü için değil ve belli bir derinlik sınırlaması olmadan her yerde her zaman allah ve rasulünün en razı olduğu yol ve yöntemle sırf allah ve rasulüne düşmandır diye vursaydı allah da türkiyenin başa çıkamayacağı düşmanlarını türkiyeyi korumak için vururdu elbette allaha emanet olun

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Eylül 2019