Erdoğan'dan tepki: Ne demek arena?

Şehircilik anlamında kendilerinin 'farklı' olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kapalı spor salonuna arena ismini veriyorsunuz. Ne demek arena? Bu ismi verirken hiç düşünüyor musunuz?" diye konuştu.

20 Eylül 2019 Cuma 19:58
Erdoğan'dan tepki: Ne demek arena?

İstanbul Üniversitesi'nde düzenlenen Sosyal Bilimler Kongresi'nde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Devleti ve şehri yaşatmanın yolunun insanı yaşatmaktan geçtiğini ifade eden bir medeniyetten söz ediyoruz." ifadelerini kullandı.

"Ne demek arena?"

"Şehircilik anlamında kendilerinin 'farklı' olduğunu belirten Erdoğan, "Kapalı spor salonuna arena ismini veriyorsunuz. Bir çoğunun ismini değiştirdik. Ne demek arena? Bu ismi verirken hiç düşünüyor musunuz? Biz bunları değiştirdik" ifadesini kullandı.

Erdoğan şöyle devam etti:

İnsan ve şehir arasındaki etkileşim her zaman çift yönlü olmuştur. Şehirlerimizi birer mektebe, sakinlerini de talebeye benzetebiliriz. İstanbul başta olmak üzere kadim şehirlerimizin her biri birer mekteptir.

Roma'yı arenalarıyla tanıyoruz ama bizim ecdadımızda bu yok. Amerika keşfedilmemişken İstanbul her anlamda dünyanın merkeziydi.

"Dikey değil, yatay mimari"

Sözlerinin devamında dikey değil, yatay mimari konusunda ısrarcı olduklarını belirten Erdoğan, şunları kaydetti: Göğe değil toprağa yakın olmanın faziletini anlatıyoruz. Hem dönemin izlerini koruyacak, hem de modernizmi yansıtacak şehirler kuracağız. Geleceğin dünyasında şehir kültürünü, ruhunu korumuş devletler arasında yer alacağız. Kendi hazinemizi tüm unsurlarıyla hatmedeceğiz. Elimizdeki imkanları, hedeflerimiz doğrultusunda en etkin şekilde kullanarak ülkemizi 2023 hedeflerimize ulaştıracağız.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Eylül 2019 Cuma 19:58

YORUM YAZ

 • Tamam şimdi olduTamam şimdi oldu1 ay önce
  Arena yerine ne yazılıcak tabelalara sabırsızlıkla bekliyoruz bir istanbullu olarak.
 • Şehbaz Şehbaz 1 ay önce
  İsminin ne olduğu önemli değil. Bütün spor salonları bir kısım insanların birbiriyle kapıştırılarak, başkalarının eğlendirildiği ve para kazandırıldığı ARENALARDIR. Kavramlarla insanlar aldatılıyor.
 • TalanTalan1 ay önce
  İstanbul’u talan ettiniz ne plan ne program uyguladınız gücü olana ranta peşkeş çektiniz şimdi de mevcut yapıya muhalefet ediyorsunuz. Sayın cumhurbaşkanım bu konuda sorumluluğunuz çok fazla. 
 • AviniAvini1 ay önce
  Abdullah efendi .arena kelimesi Yunanca bir kelime dir elbette sayın cumhurbaşkanım doğru söylüyor
 • AbdullahAbdullah1 ay önce
  Arena Türkçe değilmiş, te allam, sanki spor yada salon Türkçe.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Ekim 2019