• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Erdoğan'dan dikkat çeken faiz çıkışı: Onu sonra açıklayacağım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Faizin bizim medeniyetimizin yeri içerisindeki yeri de bellidir. Onu sonra açıklayacağım. O bütün pisliklerin başıdır. Sömürünün en önemli aracıdır." dedi.

Yeniakit Publisher
2019-10-05 11:10:00 - 2019-10-05 11:12:52
Erdoğan'dan dikkat çeken faiz çıkışı: Onu sonra açıklayacağım

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kızılcahamam'da gerçekleştirilen 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın açılış konuşmasında, faize dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

"Faizi indirdikçe enflasyon da indi." diyen Erdoğan, "Enflasyonu yeniden tek haneli rakamlara indirdik. Faiz biz göreve geldiğimizde yüzde 63, enflasyon yüzde 30'du. Enflasyon 4.2'ye kadar indi. Ne yaptılar Gezi olaylarını patlattılar. Bir anda yüzde 40'ların üzerine faiz çıktı bu arada enflasyon da yüzde 30'ların üzerine tırmandı. Şimdi ise yeniden hamd olsun faiz indirilmek suretiyle enflasyonun da indiğini görüyoruz." diye konuştu.

Enflasyonun düşmesinde farklı etkenlerin de oluduğunu belirten Erdoğan, "Ama bu işin ana belirleyeni faizdir, faiz de enflasyonun tetikleyicisidir. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Birileri hala enflasyon sebep, faiz netice diye bizi aldatmaya çalışıyorlar." ifadesini kullandı.

"Onu sonra açıklayacağım"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dünyaya bakacaksın, Japonya'da Amerika'da Avrupa'da faiz ne kadar diye. Hepsinde eksi faiz var, 1.5-2.5 arası faiz var. Bize ne oluyor da 40 civarında faizle hareket ediyoruz. Faizin bizim medeniyetimizin yeri içerisindeki yeri de bellidir. Onu sonra açıklayacağım. O bütün pisliklerin başıdır. Sömürünün en önemli aracıdır. Biz buna kendimizi kaptırmayacağız." şeklinde konuştu.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğer biz üretim ekonomisi düşünüyorsak bu üretimde de istihdamda da finans sektörünün girişimciyi desteklemesi lazım. Bu yüzde 40 faizlerle olmaz. Öyle bizim düşük faiz uygulamasını getirmemiz lazım ki finans sektörü onları ayağa kaldırsın. Türkiye'nin risk primi ve dolayısıyla faiz maliyetleri düşerken imalat sanayi satın alma üreticileri endeksi yüzde 50'nin üzerine çıktı. Merkez Bankası'nın yerinde hamleleriyle faiz gerilemiştir, daha da gerilemeye devam edecektir."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ahmet

Gerçekten faizle mücadele etmek istiyorsanız alkol gibi faiz reklamlarını da yasaklamakla başlayabilirsiniz.
 • Yanıtla

vatandaş arif

ab ve abd de faizler sıfır gelişmekte olan ineklerde yüksek faiz daha anlamadınızmı süt müt kalmadı bitirdiler uyan türkiyem uyan millet uzayda yaşam alanı arar biz daha araba yapamadık
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23