Erdoğan'a seslenen Levent Gültekin'den büyük küstahlık: Ezan kutsal değildir, sanane Ezandan!

Gazeteci Levent Gültekin, ezanın kutsal olmadığını, ibadetin kutsal olduğunu, ezana dini kaynaklarda kutsallık atfedilmediğini söyleyerek, Taksim'de ezana karşı yapılan saygısızlığı örtbas etmeye çalıştı.

14 Mart 2019 Perşembe 23:40
Erdoğan'a seslenen Levent Gültekin'den büyük küstahlık: Ezan kutsal değildir, sanane Ezandan!

Gazeteci Levent Gültekin, T24 sitesi için Şirin Payzın'la yaptığı söyleşide ezanı küçümseyici ifadelerde bulundu.

Saygısızlığı saptırmaya çalışırken yeni bir küstahlık!

Gültekin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde yapılan saygısızlığı yorumlarken olayı sulandırma, konuyu saptırma yoluna gitti.

"Ezan kutsal değildir! Kutsal olduğu nerede yazıyor?"

Ezanın kutsal olmadığını öne süren Gültekin, "yalan söylüyorlar. Ezan kutsal değildir, bizi habire köşeye sıkıştırmaya çalışıyorlar. Kutsal olan ibadettir. Ezanın kutsal olduğu nerede yazıyor? Bir ayette mi, bir hadiste mi, dinin herhangi bir kaynağında mı yazıyor" ifadelerini kullandı.

Aklınca Erdoğan'a seslendi: Sana ne Ezan'dan

Gültekin, ezana yapılan saygısızlığa tepkisini koyan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hitaben de "sana ne ezandan" dedi.

Ezan hakkında ayetler ve hadisler var

Gültekin, dini kaynaklarda ezanın kutsal olduğuna dair bir ifade bulunmadığını iddia etse de, Kur'an-ı Kerim'de ve hadis-i şeriflerde ezana çok sayıda atıf bulunuyor.

Örneğin Maide Suresi 58. ayette, Allahü Teala adeta bugün yaşanan durumu çok veciz bir şekilde buyuruyor:

"Onlar (inkârcılar ve münafıklar), siz birbirinizi namaza çağırdığınızda (ezan okunduğunda) onu alay ve oyun (konusu) edinirler. Bu, gerçekten onların akıl erdirmeyen bir topluluk olmaları yüzündendir."

Kaynak: Haber7

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Mart 2019 Perşembe 23:45

YORUM YAZ

 • DemirDemir8 gün önce
  Bu kişi için ezan kutsal değilse öldüğünde selasida okunmasin,camide de kaldırılmasını.
 • Salih Adem Haklı Salih Adem Haklı 8 gün önce
  Çok kıymetli peygamberimiz şöyle dermiş (aleyhissalatu vesselam) : "Erihna Ya Bilal !"
 • ERSİN KAMİL BEKTAŞERSİN KAMİL BEKTAŞ8 gün önce
  Yahu arkadaş itin biri böyle bir din istismarlığı yapıyor ve hala rahat rahat serbest dolaşıyor... ALOOOO adalet bakanı bey sen ne iş yaparsın????????????
 • ayşe gülayşe gül8 gün önce
  kim yiyor kış günü patlıcan vs.? mesela ben asla almıyorum , sadece domates denbütün kış boyu ancak1kilo alırım toplam da o kadar, biber nadir.
 • Süleyman AskeriSüleyman Askeri9 gün önce
  Bu alçak, ne diye havlıyor.Ezan-ı Muhammedi İslamın Şiarıdır, abe geri zekalı alçak.Onun için İstiklal marşında "ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli" deniliyor..Ezana hareket etmek demek, müslümanlara, İslama ve onun tüm değerlerine hakaret etmek demektir. Namussuz herif.
 • Zenci MusaZenci Musa9 gün önce
  Domates patlıcan gayet ucuz mehmet ak isimli zat. Patlıcandan vurgun yapmayı düşünenlerin elinde kaldı patlıcan..! Git tanzim satışta satılıyor. Al ye. Ülkedeki ekonomi gayet iyi, stokçular, avantadan para kazanan komisyoncu tipler, Recep Tayyip Erdoğan düşmalığından gözleri, vicdanları kararmış, dindar düşmanı mahluklar hariç.. Ezan meselesine gelince. O.....ların, İb...lerin, O.....pu, Ço....larının ezana yaptıkları saygısızlıkta susacak halimiz yok. Tabii ki tepkimizi koyacağız. Meydanı İb...nelere mi bırakacağız yani….!
 • SelimSelim9 gün önce
  Dini senden mi öğreneceğiz ulan dümbük. Ezan kursal değilmişmuş. Peygamberimizin kutsal saydığı özellikle önem verdiği bir şeye senin haddine dil uzatmak ahmak herif.
 • kalelikaleli9 gün önce
  alçak namazı kılan ben ezanı dinleyen ben kur an ı okuyan ben kimler benim kutsallarıma dil uzatıyor.ne ahkamlar kesiyor.ne alçaklara kaldık.akıl veriyor bir de bu alçak güruh.
 • vagifvagif9 gün önce
  EzaninbekcileriSatdiklari ( IsraillilereAdalariYunanlara *topraklarda satdiklari adalardaEzana deyilnamaz kilmagagelecekdeicazevereceklerm;?
 • m.turkm.turk9 gün önce
  Siz namaza çağırdığınız vakit onu alaya alıp eğlence yerine koyuyorlar. Bu şüphesiz onların akılları ermeyen bir toplum olmalarındandır. Maide﴾58﴿
 • YAŞARYAŞAR9 gün önce
  Bu munafık bu konuşmasından sonra halen yaşıyorsa, bu bizim ayıbımızdır. İslama, Kitaba ve onun peygamberine laf atanın katli vaciptir. Nokta....
 • mehmet akmehmet ak9 gün önce
  domates biber patlıca ne alemde,ekonomi nerelerde,petrol fiayatları ne durumda,işsizlik hangi seviyede....ulen memleketi yönetemez hale gelince hemen din iman ezan işine sarılıyorsunuz
 • ErsinErsin9 gün önce
  Sorun ne biliyor musunuz? Bizim işimizi bize öğretmeye çalışmaları. Adam namaz kılmaz. Namaz üzerinde konuşmaya çalışır. Bizim gibi cahiller de onları dinler, hatta bazen hak bile verir. Demez ki ssen kimsin. Namaz kılıyor musun. Kur'an okuyor musun diye sormayız. Bunları yapmaz ama aklı sıra akıl hatta fetva vermeye çalışır. Ama bize Allah ve Resulünün sözünün üstüne söz söylemek düşmez. O kadar. Müslümanım diyor. Kur'anı Kerimde net olan hükmü bile aklı sıra yok sayıyor. Rabbim sonumuzu hayreylesin.
 • llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll9 gün önce
  değerli akit bu de.yus o.  çocuğunacevabım 
 • ihsanihsan9 gün önce
  cahil cühela islam düşmanı canın cehenneme
 • AkifAkif9 gün önce
  Ulan adam diye ortada dolaşıyorsun...Bunu öğren... Kimle derdin varsa dini değerlerimizi birilerine mal ederek laf ebeliği yapma. Ezan kutsaldıt. ALLAH' ın sedasıdır. İnananların kalbine 5 vakit şifadır. Kim olursa olsun her inanan bu sedaya tanzim hürmet göstermesi imanın gereğidir... İnanmayanlarda inananların bu değerine saygı göstermekle mükelleftir...
 • Dadaş savaşDadaş savaş9 gün önce
  Kardeşim bu iti neden haber yapıyorsunuz. Bunun nasıl bir it olduğunu biliyoruz zaten . Koyun ... girsin.
 • ayşe gülayşe gül9 gün önce
  ALLAHIMsen aklımıza mukayyet ol. daha ne kadar yaranacaksın bu beyazlara?uzak durun dinimizden.saçmalamanın dibidir bu, daha neler yazmak isterdim zor tutuyom kendimi.
 • Abes işler Müdürü...Abes işler Müdürü...9 gün önce
  Bilmiyorsak, susmasınıda bilmelisiniz... gültekin beyy, lakırtı olsun diye konuşulmaz...
 • MUHAMMET YILDIZMUHAMMET YILDIZ9 gün önce
  adam dogru demiş.bi çagrıdır sonuçta.namaza gel diye bagırıyor.buniye kutsal olsun.kutsal olan şeyler kuranda yazıyor.kuranda yazmayan şey kutsal olmaz diyor bazı ilahiyatcılar.
 • ahmetahmet9 gün önce
  levent gültekin = köpek yok yok, köpeklere hakaret olur levent gültekin = cehennem odunu bak bu oldu işte!
 • laflaf9 gün önce
  islama kin tutanlarkinlerinde boğuldularsen kimsin kinice ebu cehiller yok oldular
 • ........9 gün önce
  Kafirler fetva verir oldu. Senin gibi pu.tları konuşturmak bile mazluma zulüm.
 • Hasan Hasan 9 gün önce
  Kim bu ya.şak.
 • BurhanBurhan9 gün önce
  Senin gibi küstah ezan hakkında konuşur daEzana" sahip çıkan mı konuşamaz.Sizin gibi zehirli çıbanları,maalesef bu vatan bağrında besliyor.elbet bir babayiğit o çıbanları temizleyip o pis yaraları kurutacakdır. Eğer kurutamazsa "Ezanın" asıl sahibi Aziz-i Cebbar,cehenneminde o çıbanları kurutur.sizin gibileri Aziz-i Cebbar'a havale ediyoruz.
 • FatihFatih9 gün önce
  Sana mı düştü Ezanı sorgulamak Soysuz 
 • VATANAVATANA9 gün önce
  allahu teala daha iyi bilir de ayet allahın meşru kabul ettiği her yolla namaza daveti kapsıyordur ezandan tut da bir insanın bir tanıdığına hadi namaz kılalım demesine bir hocanın namazın faziletini anlatışına varıncaya kadar namaza her çeşit meşru davet ve teşviki kapsıyordur elbetteki allah daha iyi bilir allaha emanet ol
 • cesim Gülçincesim Gülçin9 gün önce
  Allah katında ezan kutsal değilse yapacak bir şey yok.Eğer kutsal ise kutsalımıza dil uzattığın için seni Allah'ın Kahhar ismine havale ediyorum.
 • 145314539 gün önce
  Enayi Levent,Kur'an'da ezan kutsaldır yazmıyor doğru da,ezanda geçen ALLAHUEKBER,LA İLAHE İLLALLAH kutsal olması için yeter de artar bile.
 • şükrüşükrü9 gün önce
  Tahrik var burda . Hani eceli gelen it misali. Bunu medyaya çıkaran kadın zaten biliniyor. Çok ciddiye almayın.ALLAHbelasını vermiş zaten.
 • ismet şenismet şen9 gün önce
  bu güzelim müslüman ülkesinde yaşadıgıma allakıma bin şükürler ediyorum ama böyle dinsiz imansızlarla yaşadıgımada hicap duyuyorum allahım bizi sen koru yarabbi bu sapkınların elinden
 • turan özmenturan özmen9 gün önce
  "Cahillik ne güzel herşeyi biliyorsun" (merhum sakallı celal)bu herşeyi bilen cahillere diyecek söz yok
 • YediemirlerYediemirler9 gün önce
  Bunlar bu cehalet ile nasıl ekrana çıkıyorlar anlamıyoruz...
 • Mikail okurogluMikail okuroglu9 gün önce
  Kent ve gibileri ezansiz camisiz cemaatsiz namassiz göndermeli öbür tarafta.
 • SalihSalih9 gün önce
  Salih UysalGenel olarak zaten ezan okunurken it ürür kervan yürür
 • AslanAslan9 gün önce
  Ne olacak Allahin basiretine mühür vurduklari ne din ne namaz ne de Allah ı tanırlar
 • Necmittin karaNecmittin kara9 gün önce
  Bu arkadaş 18 mart1915i biliyor mu! ezanın ne olupolmadığını anlardı da!,gerçekten akıl erdiremiyen bir topluluk olmadık ama şirazeden çıkmış kendini bu çıkışlarla ilericilik! içinde sanan insanlar var ve prim yatığını sanıyor..
 • KahramanKahraman9 gün önce
  Levent gültekin yunan çocuğumu yahudimi zurnanın hangi deliği acaba kutsalımıza dil uzatıyor .Allah bu zalimleri islah eylesin islah olmasalar kahrıperişan eylesin.
 • Sürtük yarışması yapacak mısınız?Sürtük yarışması yapacak mısınız?9 gün önce
  Laiklikle nasıl kadınları pespaye etmek istediğinizi rezilleştirmeye çalıştığınızı anlatın
 • şenay doğanşenay doğan9 gün önce
  birşey unutmuşum sevdiğin ve yokluğu sana ızdırap veren bir yakınını toprağa verişini takip eden ilk sabah ezanında yerle bir oluyorsun eğer o ezana soğuk ve yağışlı hava da eşlik etmişse artık sözün bittiği yerdesin ciltler dolusu ansiklopedinin yapamadığını yeri geliyor etkileyici bir ses ve makamla okunan ezan yapıyor insanın frekansları hep açık olsa günde beş vakit okunan ezan yeryüzünü cennete çevirirdi ama frekanslar malesef kapalı bir de ben ezanla üzerine okunan insan arasına girilmesini ezana ve insana zulüm gibi görüyorum doğrusunu allah bilir elbette allaha emanet olun
 • hakan utluhakan utlu9 gün önce
  Vay öküz vay ya bunlar iyi yerlere gelmiş söz sahibi olmuş cibilliyeti belli olmayan devşrimelerdir bakın soylarına bir kanı bozukluk vardır.Ya ermeni ya yahudi ya alevi dir rum da olabilir ha bunların hepsi böyledir demiyoruz ezandan rahatsızlık duyan birisini soyu mutaka bozuktur.
 • Mahmut OzMahmut Oz9 gün önce
  Bu Ezanlarki sehadetleri,DIN'in temeli,ebedi Yurdumun ustunde benim inlemeli'diyen tefsir ve mealyazacak olcude islam'in derinligine vakif olan merhum Mehmet Akif Ezan'in Dindeki yerini 'bilmiyor' ama zirva ve hezeyan yapmayi merifet sayan senin gibi bildigini sanan cahil megalomanbiliyor oylemi?
 • vatan vatan 9 gün önce
  Yalan söylüyorsunuz, bu ayet ezanı kastetmiyor. Çünkü ezan bir rüyaya binaen okunmaya başlanıyor hatta bu rüya bir sahabi efendimiz tarafından peygamberimize anlatılmadan önce namaz vakitleriniinsanlara duyurmak için çan çalınması bile teklif edilmiştir. Ama bugünkü ezanı rüyasındaHz. Ömer ve adı aklımda olmayan sahabi görünce namaz öncesi bu sözlerin okunmasından karar kılınmıştır.
 • asas9 gün önce
  sorospu çocuğudur o
 • Osman ÖzkanOsman Özkan9 gün önce
  Erdoğana sana ne ezandan diyen şerefsiz, izzet ve şerefini yitirmiş şeref ve onur yoksunu yaratık sayın Erdoğan ve ona oy veren milyonların varlık sebebimizdir ezan bu nedenle ezana uzanan o kuruyasıca çenelerinizi kapatın
 • YAKAR TOPYAKAR TOP9 gün önce
  AĞIR TAHRİKTİR..ÇOK AÇIK OLARAK TÜRK HALKI KIŞKIRTILMIŞTIR.orataya çıkacak herhangi bir olumsuz olayda, BAŞ MÜSEBBİB OLUR..Direk olarak dinin asli simgesi KUTSALIMIZ EZANI MUHAMMEDİ YE SALDIRIDIR.Zamanlaması manidardır.Kasıt ihtimali yüksektir.Manüple edilmek istenen KALKIŞMA işaretlerinden olabilir.
 • Ak55Ak559 gün önce
  Aha çıktı bir dangalak daha böyle adamlar din bilmezler ezan kutsal değil niye her gün beş vakit okunuyor
 • Fatih koç Fatih koç 9 gün önce
  OMURGASIZ SÜRÜNGEN
 • şenay doğanşenay doğan9 gün önce
  EZAN KUTSALDIRhem de zannedildiğinden çok daha kutsaldır onu en güzel seslere en ihlaslı yüreklere ve en etkileyici ve can alıcı makamla okutmak gerekir ezan son derece yürek parçalayıcı ciğer dağlayıcı aklı başdan alıcı bir mucizedir onun hiç bir dünyevi uhrevi arzu ile gölgelenmemesi kirletilmemesi hakettiği makama iade edilmesi ve duyacak kulaklar hissedecek kalpler için yolunun açılması ve öylece kendi haline bırakılması gerekir bence sorun buallaha emanet olun
 • GündoğduGündoğdu9 gün önce
  Bu da sıyırdı
 • fahrifahri9 gün önce
  ey akit bunları haber yaoıpta gecenin bu vakti hemde cuma gecesi beni neden günaha sokuyorsunuz,bunların o firavun sakalını ..
 • EZAN KUTSALDIR EZAN KUTSALDIR9 gün önce
  sorun ezanın kutsal olmaması değildir EZAN ÇOK KUTSALDIR sorun iman eden biri önü açık bir balkonda güneşin batışını seyrederken ona eşlik eden çok güzel bir ses ve makamla okunan bir akşam ezanının yüreğine sapladığı derin sızıyla kendini parçalarcasına allahtan rahmet dilenme ihtiyacı hissederken bu yüreği başkalarıyla niye paylaşamadığını sorgulama sorunudur allaha emanet olun
 • Dadaş 25Dadaş 259 gün önce
  Tam bir munafık. Allah bildiği gibi yapsın.
 • GENÇTÜRK GENÇTÜRK 9 gün önce
  Ne idüğübelliolmayan bir zavallı.
 • Hilâl Hilâl 9 gün önce
  Şirinpayzindenen hdpkk lıcadıyaşiringözükmekiçinyalakalikyapmıştırbu adam zeka özürlübizim ezanımızdinmeyecek bayrağımızinmeyecekbunu böyle bil dinsizgültekin
 • SalihSalih9 gün önce
  Levent ahmağı ,sanamı kaldı ezanın kutsal olup olmadığısen önce ..çınıyıka haddini bil bilmediğin konuda ahkam kesme ezan elbetteki alemi islamın kutsalıdır.hangi gavursun sen Erdoğan a seslenecek adammısın sen.hey hat görün işte Erdoğan a diktatör diyen insanlar Erdoğan a sesleniyor bu ne yaman çelişki
 • misafirmisafir9 gün önce
  Bu adamın taksimdekilerden farkı yok,
 • şenay doğanşenay doğan9 gün önce
  sorun ezanın kutsal olmamasında değildir MUTLAK SURETTE ÇOK KUTSALDIR sorun iman eden biri uyku ile uyanıklık arasındayken çok güzel ve etkileyici bir ses ve makamla okunan ezanı duyduğunda resmen ciğeri sökülüp eline geliyorken ilk şoku atlattıktan sonra nefsini hesaba çekme gayreti içine giriyorken allahın kendisine kerem ettiği bu nimeti buna nail olamyanlara ulaştırqbilmek için ne yaptığını sorgulamasına girmek veya girmemek sorunudur
 • EZAN KUTSALDIREZAN KUTSALDIR9 gün önce
  haber 7 maide 57 yi paylaşmış ben de şunu söyleyeyim allahu ekber zikri kelimei şehadet ve tevhid islamın temeli olduğu gibi kutsal ve faziletli zikirlerdir faziletlerine ilgili hadislerden bakılabilir haydin felaha ve namaz uykudan hayırlıdır emrini de asr suresinde belirtilen hakka ve sabrı tavsiye emri içinde değerlendirmek gerekir emri maruf nehyi anil münker cihaddan bile büyüktür ezan kutsaldır
 • mehmetmehmet9 gün önce
  Dogru demiş bu zat çünkü ezanlar okundukca bey efendinin sinir kat sayısı artıyoriçindekiinan duygusu onu boguyor oda içindeki sıkıntıyı öyle atmaya calışıyor ..Eşege hoşaf içirince tat alazki ondanda aşagı bir insanımış
 • kemalkemal9 gün önce
  kör levent maide 58 i nerden görecek.gözleri var görmezler ,kulakları var işitmezler, kalbleri var anlamazlar ayeti tam bunlara hitap ediyor.
 • m.turkm.turk9 gün önce
  Allah'ın laneti üzerinize olsun.
 • jakejake9 gün önce
  bizi koseye SIKISTIRMAYA calisiyorlar derken kendiside LGBT'li demekki.,vaybe bende bu ib.e'yierkek zannediyordum
 • AbdullahAbdullah9 gün önce
  Ezan kuranda geçmez, ayet değildir. Sahabenin birinin rüyasında gördüğü için kullanılan bir gelenektir. İslamı bilmeyen müslümanlara duyurulur.
 • ibrahimibrahim9 gün önce
  bunun anasi kutsal bir insan degil, acaba millet bunun anasina küfretse ne derdi acaba ?vay canina ortalik kendini bilmez cahil serefsizlerden dolasilmiyor...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mart 2019