Erdoğan: Sorunun faili ABD’nin kendisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile ortak basın toplantısında konuştu.

11 Ekim 2017 Çarşamba 08:29
Erdoğan: Sorunun faili ABD’nin kendisi

HACI YAKIŞIKLI / BELGRADCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün Ukrayna’daki temaslarının ardından dün Sırbistan’a geldi. Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic tarafından resmi törenle karşılandı. Baş başa ve heyetler arası görüşmelerden sonra iki ülke arasında bazı anlaşmaların imza töreni gerçekleşti. Daha sonra  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan basın toplantısında yaptığı konuşmada. Türkiye ile ABD arasında vize işlemlerinin askıya alınmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, “Öncelikle şunu söyleyeyim, bu sorunu biz başlatmadık. Bu sorunun faili Amerika Birleşik Devletleri’nin ta kendisidir ve üst düzey yöneticilerin, özellikle Dışişleri Bakanımızla herhangi bir görüşme yapmaması yadırgadığım bir konudur. Ankara’daki bir büyükelçinin kalkıp da böyle bir karar alması, daha sonra da ‘Ben bunu devletim adına aldım’ gibi bir ifadeyi kullanması düşündürücüdür” dedi.

“ABD üst yönetiminin büyükelçiyi bir dakika tutmaması gerek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Büyükelçi bunu kendi kafasından aldıysa, o zaman Amerikan üst yönetiminin bu büyükelçiyi orada bir dakika tutmaması gerekir. Sen ‘Türkiye-Amerika ilişkilerini nasıl bozarsın, sana böyle bir yetkiyi kim verdi?’ demeleri gerekir. Benim büyükelçim böyle bir şey yapsa biz orada onu bir saat tutmayız” dedi.

“Bu ajanlar Amerikan Başkonsolosluğuna nasıl sızdı?”

Erdoğan, başkonsolosluktaki ajanlar ile ilgili yaptığı açıklamada ise, “Bu ajanlar Amerikan Başkonsolosluğuna nasıl sızdı? Eğer bu ajanlar Amerikan Başkonsolosluğuna sızmadıysa, o zaman bunları buraya kim soktu? Bunların üzerinde durulması lazım. Hiçbir devlet kendisini içeriden tehdit edecek bu tür ajanlara müsaade etmez” diye konuştu.

“Veda ziyaretlerini kabul etmiyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass hakkında, “Veda ziyaretlerinde bulunuyor büyükelçi ve şu anda da bu büyükelçinin, gerek bakanlarımız gerek parlamento başkanımız ve gerekse şahsım, veda ziyaretini de kabul etmedik, kabul etmiyoruz. Çünkü onu Amerika Birleşik Devletlerinin Türkiye’deki bir temsilcisi olarak da görmüyoruz bunu da çok açıkça söyleyeyim” ifadelerini kullandı.

Kanal İstanbul için tarih verdi

Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan, Türkiye-Sırbistan İş Forumu’na da katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, “İstanbul Boğazı’na paralel yeni bir kanal açılması başta olmak üzere, ki Kanal İstanbul dediğimiz, bu benim bir hayalimdir. İnşallah bunun da büyük ihtimalle bu yıl sonu veya 2018 başı gibi temelini atacağız” dedi.

Vucic: Türkiye’ye minnettarız

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic de konuşmasında, Krupanj, Leskovac, Aleksinac, Niş, Leban ve Vladicin Han’daki Türk yatırımları için minnettar olduğunu belirterek, özellikle son 20 yılda nüfusunun yarısını kaybeden Leban’da birkaç gün sonra açılacak Türk yatırımının, bölge halkı için bir kurtuluş olduğuna dikkati çekti.

Haber Tarihi: 11 Ekim 2017 Çarşamba 08:29

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018