• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Erdoğan: Gitsinler dağa çıksınlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sözde aydınlar için "İsimlerinin başlarında profesör, doçent olması kimseyi aydın yapmaz, bunlar kapkaranlık insanlardır. Katliamcılarla beraber oldukları için aynı suçu işlemişlerdir." dedi.

2016-01-16 02:47:00 -
Erdoğan: Gitsinler dağa çıksınlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Sultanahmet Meydanı'nı ziyaret edip bir kez daha tüm dünyaya Türkiye'nin teröre boyun eğmeyeceği mesajını verdi. Hedefinde yine 'ihanet bildirisi'ne imza atan sözde aydın güruh vardı. 'Halkımız gerçek yüzlerini görmeli' diyen Erdoğan, şunları söyledi:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını Sultanahmet Camii'nde kıldı. Erdoğan cuma namazının ardından canlı bomba saldırısının gerçekleştirildiği Sultanahmet Meydanı'nı ziyaret etti. Erdoğan'a, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Enerji Bakanı Berat Albayrak, Kültür Bakanı Mahir Ünal, ve diğer yetkililer eşlik etti. Erdoğan saldırının gerçekleştirildiği alana karanfil bıraktı.

BURASI BARIŞ MEYDANI

Erdoğan, “Sultanahmet'te bu 1. eylemleri değil. DAEŞ'in ülkemize yönelik 10 harekatı oldu. Turist olan 10 Alman öldü. Yaralılar tedavi altında. Onları memleketlerine uğurladık. Bu hadiseyi incelikleriyle inceledik. Tarih, medeniyet kokan, barış meydanı olan Sultanahmet Meydanı'ndaki bu eylemde 10 Alman dostumuzun ölmüş olması nedeniyle üzüntümüzü paylaştık. Bu mücadelemiz kararlıkla devam edecektir” dedi.

EN BAŞTA PKK'YLA MÜCADELE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu süreç kısa değil. Bu süreci kendileri noktasında kendileri için faydaya dönüştürmek, ülkemizi de sıkıntılı duruma sokabilme gayreti içinde olan terör örgütüyle mücadele içindeyiz. Bunların başında PKK geliyor. Bunun yanında PYD, yine PKK'yla ilintili olan YPG, bir diğeri yine terör örgütü El-Kaide'nin adeta daha sonra ondan ayrılan DAEŞ terör örgütüdür" diye konuştu.

Doçentlik kimseyi aydın yapmaz

PKK’ya destek niteliğindeki bildiriyi imzalayan akademisyenleri bir kez daha kınayan Erdoğan, “Kapkara bildiri yayınlayıp o katliamların altına imzayı koyan akademisyenleri şiddetle kınıyorum. Milletimiz kimin kim olduğunu anlamalı, doçent olması kimseyi aydın yapmaz, onlar kapkara insanlardır, zalimdir, alçaktır. Zalimlerle beraber olanlar zalimdir” dedi.

Hendek kazıp dağa çıksınlar!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çınar'da olan hadisede o yavrular babasıyla şehit olan 3 yaşındaki Mevlüde'yi kapkara akademisyenler nereye koyacaklar. Yargı makamlarını üniversitelerin senatolarını göreve davet ettim. Siyaset yapacaklarsa parlamentoda siyaset yapsınlar. Parlamentoda siyaset yapamıyorlarsa gitsinler hendek kazsınlar, dağa çıksınlar” şeklinde konuştu.

DAEŞ harekatımızı hazmedemedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şu anda Güneydoğu Bölgesi'nde, yapmış olduğumuz temizlik harekatı, sıradan bir harekat değildir. Ama aynı şekilde Kuzey Suriye'de
ve Irak'ta koalisyon güçleriyle başlattığımız harekat vardır. Bu harekatı da özellikle DAEŞ'in şu anda kabul etmediğini, edemediğini, hazmedemediğini görüyoruz.

Ölenler için cemaate dua ettirdi

Erdoğan, Sultanahmet Camii'nde tekbirlerle karşılandı, cemaate, terör kurbanları için dua ettirdi. Erdoğan, namaz çıkışı vatandaşları da selamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Twitter hesabından Almanca olarak, "Korkak bir terörist saldırıda hayatlarını kaybeden Alman konuklarımız için yas tuttuk" yazarak bugün olay yerinde karanfil bırakırken çekilen fotoğrafını paylaştı.

Bu meydan tefekkür meydanı

DAEŞ ve benzeri terör örgütlerinin İslam’a kimsenin veremediği kadar zarar verdiğini söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Görmez: Sultanahmet birlikte yaşama ahlakını cihana gösteren meydandır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı cuma namazının hutbesini Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez verdi. DAEŞ ve diğer dini sömüren terör örgütlerinin İslam’a verdiği zararın azılı düşmanların verdiği zararı fersah fersah geçtiğini hutbede vurgulayan Görmez özetle şu mesajları verdi:
“İslam coğrafyasında nice çocuklarımız ateşlere doğru yürüyor, hayatın baharında nice gençler ateş dolu çukurların kenarında dolaşıyor. Daha üç gün önce mübarek Sultanahmet ve Ayasofya’nın duvarlarında hain bir bombanın sesi yankılandı.

CİHANA ÖRNEK

Bu meydan tarihin haşmetini tefekkür meydanıdır. Bu mekan İslam medeniyetinin bütün güzelliklerini, birlikte yaşama ahlakını, birlikte yaşama hukukunu bütün cihana gösteren bir meydandır.

Bu ruhun İslam'la ilgisi yok

Bu mukaddes mekanı ziyarete gelip hidayet ve inayet uman insanları hangi ruh katletmeye kalkışabilir? Bu ruhun insanlara hayat veren, yeryüzüne merhamet getiren İslam'la bir ilişkisi olabilir mi? Bütün bunlarda bizim hiç kusurumuz yok mu? Kardeşlerim, küçük tamahlar uğruna parçalanmamızın, hırsa yenik düşmemizin, ufak hesaplar peşinde koşmamızın bütün bu olup bitenlerde payı yok mudur?”

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı