En çok insani yardım yapan ülke Türkiye!

Türkiye "Küresel İnsani Yardım Raporu 2018" verilerine göre, 2017’de 8,07 milyar dolar yardım ile dünyada en çok insani yardım yapan ülkesi oldu.

20 Ağustos 2019 Salı 07:31
En çok insani yardım yapan ülke Türkiye!

19 Ağustos Dünya İnsani Yardım Günü vesilesiyle insani yardıma muhtaç ülke ve halklarının durumu bir kez daha gündeme geldi. Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisinin (OCHA) yayımladığı “Küresel İnsani Değerlendirme 2019” raporuna göre, ülkelerin kalkınma oranları artmasına karşın her 70 kişiden biri çatışma, afet, gıda güvensizliği, cinsel istismar, insan kaçakçılığı, zorla yerinde edilme gibi sebeplerle insani yardıma ihtiyaç duyuyor. Yardıma en çok ihtiyacı olan ülkeler sıralamasında ciddi insani kriz yaşayan Yemen başı çekerken, bu ülkeyi kriz, iç savaş, afet gibi durumlarla mücadele eden Suriye, Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC), Etiyopya, Nijerya ve Güney Sudan takip ediyor.

Toplanan para yarısına yetiyor

Rapora göre, 2011’den beri iç savaşın sürdüğü Suriye’de ihtiyaç duyulan insani yardım miktarı geçen yıl 3,36 milyar dolarken, bunun 2 milyar doları karşılandı. Çatışmaların yanı sıra kıtlığın da vurduğu Yemen’de gerekli miktar geçen yıl 2,96 milyar dolarken, karşılanan miktar 2,29 milyar dolar oldu. Siyasi krizin yaşandığı Sudan’da ihtiyaç 1,01 milyar dolarken, karşılanan miktar 603 milyon dolar seviyesinde kaldı. Bunun yanında, Güney Sudan’da ihtiyaç duyulan 1,72 milyar doların 1,03 milyar doları, Somali’de ihtiyaç olan 1,54 milyarın 796 milyon doları, Nijerya’da gerekli 1,05 milyar doların 677 milyon doları karşılanabildi. Salgın hastalıkların sardığı KDC geçen yıl 1,68 milyar dolar insani yardım ihtiyacının 733 milyon doları, Etiyopya’da ise 1,18 milyarın 635 milyon doları karşılandı. Geçen yıl gerekli olan insani yardım miktarı toplamda 24,88 milyar dolara ulaşırken, bunun sadece yaklaşık yüzde 56’sı karşılanabildi.

Yemen’de 24 milyon kişi muhtaç

Raporda, bu yıl ihtiyaç duyulan insani yardım miktarı ve karşılanma oranlarına ilişkin tahminlere de yer verildi. Buna göre, 42 ülkeden yardıma muhtaç kişi sayısının bu yıl 132 milyona çıkması, insani yardımlara ulaşabilen kişi sayısının ise 93 milyon seviyesinde olması bekleniyor. Bu sorunun en fazla yaşandığı ülkelere göre dağılıma bakıldığında Yemen’de 24 milyon, Suriye’de 13 milyon, KDC’de 12,8 milyon, Etiyopya’da 8 milyon, Güney Sudan’da 7,1 milyon, Nijerya’da 7,1 milyon, Irak’ta 6,7 milyon, Afganistan’da 6,3 milyon ve Sudan’da 5,5 milyon kişi insani yardıma muhtaç durumda bulunuyor. Raporda geçen yılın verilerinden yola çıkılarak yapılan tahminlere göre ise insani yardımların karşılanabilmesi amacıyla yaklaşık 21,9 milyar dolara ihtiyaç duyulacak. Söz konusu rakamın 4 milyar doları Yemen, 1,65 milyar doları KDC,1,50 milyar doları Güney Sudan, 1,08 milyar doları Somali, 1 milyar doları ise Sudan için ayrılacak.

AB ve ABD çok geride

Bunun yanında, İngiltere merkezli Kalkınma İnisiyatifleri Örgütü’nün “Küresel İnsani Yardım Raporu 2018” verilerine göre Türkiye, 2017’de 8,07 milyar dolar yardım ile dünyada en çok insani yardım yapan ülke konumuna yükseldi. Sıralamada Türkiye’yi 6,68 milyar dolar ile ABD, 2,99 milyar dolar ile Almanya ve 2,52 milyar dolar ile İngiltere izlerken, Avrupa Birliği (AB) kurumları 2,24 milyar dolar ile dördüncü sırada geldi. Türkiye, insani yardımların milli gelire oranı bağlamında yapılan sıralamada da yüzde 0,85 ile birinci gelirken, en yakın takipçileri Norveç ve Lüksemburg için bu oran sadece yüzde 0,17’de kaldı. ABD ise bu sıralamada yüzde 0,04 ile 19’uncu konumda yer aldı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Ağustos 2019 Salı 07:31

YORUM YAZ

 • ihsanihsan1 ay önce
  çok şükür elhamdülillah allah erdoğanı başımızdan eksik etmesin . dahada yardım edelim. chpkk iktidarda olsaydı şimdi biz yardımma muhtaçtık .geçmişte yaşadık.
 • menfatmenfat1 ay önce
  1. Vatandaşın vergi parası ile yardım yapılıyor. 2. Camilerde toplanan yardım paraları, zekât ve fitreler ile yardımlar yapılıyor. 3. ABden gelen para ile yardımlar yapılıyor. 4. Sadece Allah rızası için yapılmıyor yardımlar! Milletin parası ile ülke ekonomisi destekleniyor. Üretimden, nakliyattan, depolamadan büyük kitle faydalanıyor diğer insanların kötü halinden. Bilhassa cemâtlere bağlı yardım dernekleri birçok insan istihdam ediyor. Menfatmi, Allah rızasımı daha ağır basıyor?
 • Benim insanım aç efendiBenim insanım aç efendi1 ay önce
  Benim insanım aç iken kime ne hava? Tank fabrikasını satıp da mı yardım yapıyorsunuz? Yatağınızda ölmeyin emi? Acılar içinde geberin
 • receprecep1 ay önce
  ülkemize ve insanlarına iyilik yakışıyor.
 • şenay doğanşenay doğan1 ay önce
  niçin yardım ediyorsunuz türkiyenin iktidar alanını genişletmek insanların kalplerini Türkiye lehine kazanmak Osmanlı saltanatının inşası için bir temel atma töreni gerçekleştirmek için miinsanlara allahu tealanın falanca susayanı sulasaydın yanında beni bulurdun falancayı doyursaydın beni yanında bulurdun falanca hastayı ziyaret etseydin yanında beni bulurdun buyurdu rabbim bana nimet verdi yollara düşürdü sizin yanınızda allahı arayıp bulmaya geldim benim peygamberim hüzün peygamberi Müslümanların ızdırabı ona çok ağır geldi hüzün yüklü gönlüne bir nebze neşe olur muyum acaba ümidiyle kapınıza geldim kitabım bana kim allaha borç verirse allah katından kat kat fazlasını bulur buyurdu sermayeme sermeya eklemeye geldim dediniz mi hayır değil mi sizi yollara ilk izah ettiğim sebep düşürdü öyle değil miallaha emanet olun
 • ZeynoZeyno1 ay önce
  8 milyar dolar yardım..tank palet i elli milyon dolar için satıp sekiz küsür milyonu bağış yaptık o zaman..yalandan Küm ölmüş..tipik inanç sömürüsü..ümmetten bağış toplamak mazluma bağış yapmak. Bu ayakla paraları cebe indirmek..vatandaş bu saçmalıklara inanıyor mu? Tabiiki evet çünkü bu işler din sayesinde yüzyıllardır yapılıyor..

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Eylül 2019