• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Emperyalizme karşı milli değerlere dönülmeli

Yeniakit Publisher
2017-03-04 07:35:00 -
Emperyalizme karşı milli değerlere dönülmeli

28 yıl aradan sonra ilk defa düzenlenen Kültür Şurası’nda konuşan Cumhurbaşkanı, ‘Diriliş Ertuğrul’ dizisini örnek göstererek, “Kültür emperyalizmine karşı yerli ve milli değerlerimizi evrensel bir dille yeniden keşfetmeli ve yeniden inşa etmeliyiz” dedi.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kültür ve Turizm Bakanlığının düzenlediği “3. Milli Kültür Şurası”nda yaptığı konuşmada, “Öncelikle kültür faaliyetleri adı altında niteliksiz, milli kültürümüze uymayan, kültür hayatımıza katkı sağlamayan etkinlikler konusunda dikkatli olmalıyız. Çağımızın en büyük sorunlarından biri kültürel sığlaşmadır. Hiçbir derinliği ve kalıcılığı olmayan günlük üretilip, tüketilen işlerle bir kültür ve medeniyet inşa edilemez. Kalıcı ve uzun vadeli işlere yoğunlaşmak zorundayız” dedi.

SOSYAL MEDYA YİYİP BİTİRİYOR

Kültürel yozlaşmaya dikkat çeken Erdoğan şöyle devam etti: “Özellikle gençlerimizi bir ustanın, bir üstadın dizinin dibinde oturtarak gerçek sanat ve kültürü öğrenmeye teşvik etmeliyiz. Benim siyasetteki tecrübem bunu gösteriyor. Kültürün her alanında birikimimizi sahiplenecek değerlerimizi yaşatacak çalışmaları ön plana çıkarmalı ve desteklemeliyiz. Televizyonun, internetin özellikle ede sosyal medyanın kültürümüzü adeta yiyip bitirmesine göz yumamayız. Tam tersine bu imkanları kendi kültürümüzü yeni kuşaklara aktarma konusunda etkin bir şekilde kullanmanın yollarını aramalıyız.” 

DİRİLİŞ’E ÖVGÜ

TRT’nin reyting rekorları kıran dizisi ‘Diriliş Ertuğrul’u öven Cumhurbaşkanı, şunları söyledi: “Diriliş Ertuğrul dizisi benzer bir şekilde ülkemizin içinde ve dışında ilgiyle takip ediliyor. Eğer benim 6-7 yaşındaki torunum, 12-13 yaşındaki torunum sadece normali izlemekle kalmayıp tekrarını da izlemek suretiyle tekrarını da izlemek suretiyle buna aşina oluyorsa, demek ki bunu kazanmışız. Öyleyse bundan sonraki süreçte de yatırımlarımızda bunlara çok daha yer vermek durumundayız.” 
ÖNE ÇIKAN VİDEO

KÜLTÜR İRFANLI OLMALI

Müzik alanına dikkati çeken Erdoğan, şöyle konuştu: “Müzik alanında yaşanan yozlaşmaya rağmen ve hatta ona inat, müziğimizin farklı alanlarında çok nitelikli çalışmalar yapılıyor. Aşık Veysel’in, Muharrem Ertaş’ın, Neşet Ertaş’ın eserleri yediden yetmişe bütün insanlarımız tarafından tekrar keşfediliyor. Medya alanındaki faaliyetlerimizin de ölçüsü olmalı. İrfandan yoksun bir kültür açık konuşayım hamallıktan başka bir şey değildir.”

 MURAT ALAN / İSTANBUL
Yeni Akit Gazetesi

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23