• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Eminönü esnafı imamoğlu'na tepkili! 'Biz de Ekrem'e oy verdik ama demek ki yalanmış'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun mağdur ettiği Eminönü’ndeki balık-ekmekçiler ve bölge esnafı İmamoğlu’na büyük tepki gösterdi. Kendilerinin de İmamoğlu'na oy verdiklerini söyleyen esnaf, "Bizi gönderip çevresindeki kişilere buradan rant sağlayacak. Seçim sürecindeki halkçı söylemleri yalanmış" dedi.

Yeniakit Publisher
2019-11-09 13:24:00 - 2019-11-09 13:41:01
Eminönü esnafı imamoğlu'na tepkili! 'Biz de Ekrem'e oy verdik ama demek ki yalanmış'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB), Eminönü'nde balık-ekmek satışı yapan teknelerin sözleşmelerinin yenilenmeyeceğini bildirmesi üzerine tekne sahiplerinin açtığı dava, İstanbul 4. İdare Mahkemesi tarafından rededildi. İBB yetkilileri tahliye ile ilgili yasal sürecin kaldığı yerden devam edeceğini belirtirken, karara balık-ekmek satan teknelerin yanı sıra bölge esnafı ve vatandaşlar büyük tepki gösterdi.

"Kime satış yapacağız, işlerimiz biter"

Sabah'ın haberine göre; "İnsanlar buraya balık-ekmek yemeye geliyor. Onlar gelmezse kime satış yapacağız. İşlerimiz biter" diyen bölgede satış yapan kestaneci, mısırcı, simitçi, turşucu ve lokmacılarlar da hayli endişeli:

Çevredeki bazı esnaflar "Sözleşmemiz de yılbaşında bitiyor, anlaşılan bizi de buradan atacaklar. Bu bir rant davası haline geldi. Oysa biz de Ekrem Başkan'a oy verdik. Bizi gönderip çevresindeki kişilere buradan rant sağlayacak. Seçim sürecindeki halkçı söylemleri yalanmış" ifadelerini kullanırken, vatandaşlar ise, "Belediyenin yapması gereken bu kadar iş varken üç tekneyi hedefine alması anlaşılır gibi değil" sözleriyle karara tepki gösterdi.

Kirası 1 milyon lira

Tarihi Balık-Ekmek Turizm Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Arif Hikmet İlke, balık ekmekçilerin 100 yılı aşkın süredir İstanbul'un bir rengi olduğunu belirterek, "Şu anda bu renk silinmeye çalışılıyor" dedi. İlke, "Biz işgalci değiliz, belediyeye yıllık 1 milyon TL kira veriyoruz. Eğer sözleşme fesh edilmeseydi 2020'de 1.2 milyon TL kira verecektik. Vergimizi ödüyoruz. 150'den fazla insan buradan evine ekmek götürüyor" diye konuştu.

Ekmeğimizle oynuyorlar

Balık-ekmek teknelerinin yanında kestane satan Mustafa Akkoç, belediyenin insanların ekmeğiyle oynadığını söyledi. Akkoç, "Teknelerinin kalkması bizim işlerimizi yüzde 50'den fazla düşürür. İnsanların buraya geliş amacı belli" dedi.

Amaç yandaşa rant alanı oluşturmak

Bölgede 10 yılı aşkın süredir simitçilik yapan Saadettin Akın da, "En az 100 yıldır Eminönü'nde balık-ekmek satılır. Burası yıllardır yerli- yabancı turist çeker" dedi. Buradan balık-ekmeğin kaldırılacağına inanmadığını vurgulayan Akın, "Kesinlikle kaldırmazlar, yandaşlarına rant olarak burayı verirler" diye konuştu.

Turşucuların da işi biter

Bölgede turşu satan Şükrü Sak, "Küçücük turşu tezgahında 3 kişi sigortalı çalışıyoruz. İnsanlar turşuyu balık-ekmek için alıyor. Eğer buradaki tezgahları kaldırırlarsa, kimse gelmez bizim de işlerimiz biter. Sadece balık-ekmek, turşucu değil simitçinin de tatlıcının da işi biter. Ekmeğimizle oynuyorlar" dedi.

Bölge esnafı karardan çok rahatsız

Lokmacıda çalışan Ferman Hangün de, "Burayı cazibe merkezi haline getiren balık-ekmek tekneleridir. Eğer balık-ekmek olmazsa bizim de işlerimiz yüzde 80 düşer. Bölge esnafı olarak karardan çok rahatsızız" dedi. Bölgede faaliyet gösteren bir mısırcı ise "Ne yapalım biz, nereye gidelim? Karnımızı nasıl doyuralım?" diye konuştu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İsa

Oy verirken düşüneceksiniz iş işten geçti. Atı alan uskudari geçti eeee Ekrem bu para ve rant söz konusuysa niye sana yedirsin ki adam 60 M2 evden geldim diyor ama trilyoner amcasından bile vurmuş senden niye almasın ki
 • Yanıtla

selim usta

`tarih tekerrür eder derler. hic insan tarihden ders alsaydi, tekerrür edermiydi` Mehmet Akif Ersoy sukadarini söyleyeyim, hayat tecrübesi cok pahaliya maal olur. Aldigin kitap dersi, kitabin maaliyeti kadar olur. Chp nin ne mal oldugunu, daha yüz yil anlayamadiysaniz, sizde okumama ve körlük var derim
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23