Emeklilere büyük müjde! Sistem değişiyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi Komisyonunda, görüşülen ve ve mevcut sistemin aksine çalıştıkça emekli maaşını yükseltecek yeni sistemin detayları belli olmaya başladı.

15 Haziran 2019 Cumartesi 19:11
Emeklilere büyük müjde! Sistem değişiyor

Türkiye Gazetesi yazarı İsa Karakaş, TBMM Komisyonunda görüşülen ve mevcut sistemin aksine çalıştıkça emekli maaşını yükseltecek yeni sistemin detaylarını paylaştı.

Mevcut düzenlemede asgari ücretli ve diğer düşük ücret üzerinden sigortalı gösterilenlerin belirli durumlarda çalıştıkça emekli aylıkları artma yerine azaldığı maalesef bilinen bir gerçektir.

Bu nedenle emeklilik için yaş dışında diğer şartları yerine getiren çok sayıda sigortalı sosyal güvenlik sisteminden çıkmakta ya da kayıt dışı çalışmaktadır. Bu durum hem SGK’nın hem de çalışanın zararına neden olmaktadır. Zira bu durumda SGK her ay alacağı primden mahrum olduğu gibi emeklilik maaşı ödemesi de yapmak zorunda kalmaktadır. Oysaki bu durum tersine çevrilmiş olsa emekliliği gelenler bile çalıştıkça emekli aylıkları artacağından sistemde daha uzun süre kalacaklardır.

Özellikle SSK (4/1-a) sigortalılarının çalıştıkça yüksek emekli maaşı alması yönünde yasal bir düzenleme yapılması milyonlarca çalışanın en büyük beklentisi hâline gelmiştir.
Nihayet bu beklenti ile ilgili verilen kanun teklifi TBMM Sağlık, Aile ve Çalışma Sosyal İlişkiler Komisyonuna kadar ulaştı.

Emekli maaşlarındaki eşitsizlik ve intibak

Söz konusu kanun teklifinde; kademeli olarak yükseltilen emeklilik yaşının, 01 Ocak 2048 tarihi itibarıyla 65 olarak uygulanacağı, eski adıyla SSK, yeni adıyla 4/a statüsünden emeklilik için üç ayrı tarihe göre emeklilik şartı arandığı tespitine yer verilmiştir.
Bu nedenle, emeklilik yaşının ve prim gün sayısının hesaplanabilmesi için, sigortalı çalışmaya başlanan tarih ve yasal değişikliklerin yapıldığı andaki sigortalılık süresi önemli hâle geldiği, hesaplamda üç farklı dönemin dikkate alındığı, hesaplamada dikkate alınan üç sistem arasında ciddi adaletsizliklerin bulunduğu vurgulanmıştır.

Diğer taraftan birçok emekliyi derinden etkilemeye devam eden İntibak Yasası büyük problemleri de beraberinde getirdiği, intibak yasasına göre 1999 yılından önce emekli olan birçok kişiye rahat bir nefes aldırdığı, bu yasaya göre aynı işi yapan fakat farklı tarihlerde emekli olan çok sayıda kişinin maaşlarında farklılık olmasına karar verildiği, emekli maaşlarında büyük bir adaletsizliğe yol açan ve bu durum nedeniyle de büyük problemlerle karşı karşıya kalan emeklilerin, çözümü mahkeme kapılarında aramaya başladığı belirtilmiştir.

Teklifte güncelleme katsayısı ve aylık bağlanma oranında yapılacak değişiklikle emekli maaşları arasındaki adaletsizliklerin giderilmesi ve emeklilerin biraz daha iyi şartlara kavuşacağı öngörülmektedir.

Emeklilere verilecek refah payında artış

Kanun teklifinde her yılın aralık ayına göre Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan en son temel yıllık tüketici fiyatları genel indeksindeki değişim oranının %100'ü ile sabit fiyatlarla Gayri Safi Yurtiçi Hasıla gelişme hızının %30’un toplamına (1) tam sayısının ilâve edilmesi yerine %100’ün toplamına (1) tam sayısının ilâve edilmesi öngörülmektedir.

Bu durumda gelişme hızında %70’lik bir artış öngörülmektedir.

Bahse konu teklifte aylık bağlama oranın %70’e yükseltilmesi ayrıca 25 yılın üzerindeki çalışılan sürelerde her 360 gün için yüzde 2 eklenmesi öngörülmektedir.

Bu durumda aylık bağlama oranlarının %90'a kadar çıkarılması öngörüldüğünden muhalefet milletvekillerince verilen, anılan kanun teklifinin TBMM’de yasalaşması hâlinde özellikle 25 yıldan fazla çalışan SSK’lılara bağlanacak olan emeklilik maaşında en az %35 oranında bir artışa yol açacaktır.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Haziran 2019 Cumartesi 19:11

YORUM YAZ

 • AHMEDAHMED1 ay önce
  Haaaa bizim süper zekalı millet vekilleri 7 yaşındaki çocuğun bile kabul etmediği MANTIKsız uygulamayı nihayet 15 yıl sonra anlamışlar. 5-60 yaşına kadarprim yatırınca ne oluyormuş? Emeklilikte maaş azalıyormuş. Prim az olursa ne oluyormuş? Maaş artıyormuş. Peki prim az olup emekli olamak isteyen neyapıyor?Emekli olmaz oturya aklını oynat. Yada emeklilik yok devlet zarar ediyor. Çık caddeye amelelik gibi ne iş olursa bir ekmek parası kazan. Valla CHP dönemindeki krizleri bildiğim için 18 yıldır AK Partiye oy verdim. Ama haram edesim geliyor. Bir daha ki seçimde bakalım? &&%%??
 • MEHMETMEHMET1 ay önce
  sesimizi duymayan siyasi partiler, emeklilere intibak yasasını çıkarın artık 1200 TL ile maişet olmuyor. Açlık sınırının altında ölüler gibi yaşıyoruz insaf edin insaf
 • MisafirMisafir1 ay önce
  Sistemi anladik da mujdeyi anlamadik..
 • OsmanOsman1 ay önce
  Traşı bırakın 2000 yılı sonrası intibak ne oldu...10 yıldır halledilmedi,bundan sonrada zor halledilir...4 sene seçim yok herhalde 2023 ü bekleyeceğiz......
 • Arif Arif 1 ay önce
  İnşaallah intibak alanla almayan arasındaki uçurum her zam döneminde açıldığı gibi bu yasa çıktıktan sonra fazla çalışıp az emekli maaşı alan la fazla çalışıp hak ettiği gibi maaş bağlanan la aradaki uçurum artmaz.Yani talihsiz döneme denk gelenlerde düşünülür inşaallah.Yoksa iki elimiz bu haksızlığa sebep olanların yakasında ahirette!!!
 • mpoyrazmpoyraz1 ay önce
  devlet demek parasız kalmış bizle 10 bin pirim sayı olupda çalışmayan işsiz babayız çok geç kaldın akp hükümeti ne yapsanız da eyt lerden oy alamayacaksınız
 • ZeynepZeynep1 ay önce
  6 bin lira maaş alan işçi niye çalışmasınki maaş süper çalıştıkça emekliside süper emekli olacak sonrasında yat kalk 6 bin daha al asgari ücretle çalışan ölmüş iş bulamayanlar ise varlıkları dahi ispat edilemiyor artık yap reis yap gelir dağılımını iyice dağtki mahşerde davacı olalım
 • EKOLL EKOLL 1 ay önce
  Hep boş işler. Ne oldu2000 sonrası emeklilerin intibak yasası?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Temmuz 2019