• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

"Elon Musk dünyanın ilk trilyoneri olacak"

Morgan Stanley analisti Adam Jonas, "Musk’ın dünyanın ilk trilyoneri olma yolunda ilerlemesinin temel gücü Tesla olarak görünüyor." dedi.

Yeniakit Publisher
2021-10-20 15:14:00 -
"Elon Musk dünyanın ilk trilyoneri olacak"

Elon Musk, Tesla Inc.’nin sahip olduğu güce dayanarak şimdiden dünyanın en zengin kişisi olmuş durumda. Ancak, Morgan Stanley analistine göre, Musk’a trilyonerlik statüsünü çok bilinen elektrikli araç üreticisi Tesla’dan ziyade SpaceX kazandıracak.

Morgan Stanley analisti Adam Jonas, "SpaceX’in Kaçış Hızı… Onları Kim Yakalayabilecek?" başlıklı notunda, “Özel uzay keşif şirketi (SpaceX), roketler, fırlatma araçları ve destek altyapısı bazında, neyin mümkün olduğuna ve mümkün olan zaman çerçevesine ilişkin önyargılı herhangi bir nosyona meydan okuyor” dedi.

SpaceX, Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Musk’ın 241,4 milyar dolar olan servetinin halihazırda yüzde 17’sinden azını oluşturuyor. Bu oran, şirketin bu ayın başındaki ikincil hisse satışında 100 milyar dolarlık değerlemesinin ardından gerçekleşti.

SpaceX için 200 milyar dolarlık yukarı yönlü durum değerlemesine sahip Jonas, hazırladığı notta, şirketi, uzay altyapısı, Yerküre gözlem, derin uzay keşfi ve diğer endüstrileri kapsayan birçok firmayı tek bir bünyede toplamış bir yapı olarak değerlendirdiğini yazdı.

Nota göre, şirketin Starlink uydu iletişim bölümü, bu değerleme tahminine en büyük katkıyı yapan birim konumunda.

Musk’ın dünyanın ilk trilyoneri olma yolunda ilerlemesinin temel gücü Tesla olarak görünüyor.

Tesla’nın geçen yıl başlayan görkemli yükselişi, Musk’ın servetinde büyük artışlara neden oldu ve bu yükseliş henüz etkisini kaybetmemiş görünüyor. Sadece Pazartesi günü, hisselerdeki yükseliş Tesla’nın kurucusunun servetini 6,6 milyar dolar artırdı.

Musk’ın SpaceX’in yaklaşık yarısına sahip olduğu hesaplanıyor, bu nedenle roket şirketinin kurucusunu dört virgüllü yörüngeye oturtabilmek için halen alacağı oldukça fazla bir mesafe var.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Bozok

Gardaşım bu Elon Musk denen adi görünen zengin. Asıl perde arkasındaki trilyonlarca dolarlık zenginler isimleri değişik ama kardeş aile olan Rothschild ve Rockfeller ailesidir. Dünya ekonomisi bu Yahudi aşağılık ailenin elindedir. Bu sömürgen şerefsizlerin en çok korktuğu da İslâmdır. O yüzden gerçek İslami (Osmanlı gibi) bir devlet istemiyorlar.
 • Yanıtla

Bal

Ben onun yerinde olsam, yani ABD'de ve onun imkanlarıyla: Vakıf kurardım, paramın %95'ini ona aktarırdım, 'artık fakirim' derdim (örnekleri var...), paramı vergiden muaf ederdim ve dolaylı yönden siyaset yapardım. Ey gidi dünya ey...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23