THY-TR Çıkışlı % 10 İndirim

Elma kabuğundan cilt maskesi nasıl yapılır?

Elma içerdiği yüksek oranda antioksidanlar sayesinde vücuttaki oksitlerin atılmasına yardımcı olur. Bol vitamin ve posa içerir. Elmanın cilde olan faydaları saymakla bitmez.

17 Mayıs 2018 Perşembe 19:24
Elma kabuğundan cilt maskesi nasıl yapılır?

Elma direkt olarak cilde uygulandığında cilt yüzeyinden emilerek hücrelerin canlanmasını ve yenilenmesini sağlar. İçerdiği antioksidanlar sayesinde cildi gençleştirir ve taze parlak bir görünüm verir. Cildin gerginleşmesini ve kırışıklıkların azalmasını sağlar.

Aynı zamanda ciltteki çilleri, güneş lekelerini ve akne izlerini de düzenli kullanımla geçirdiği bilinmektedir. Bu etkileri kısa zamanda gözlemleyebilmek için elmanın doğru bir şekilde hazırlanması ve cilde doğru yöntemle düzenli olarak uygulanması gerekmektedir.

Cilt için elma kullanırken öncelikle faydalanacağınız kısım elmanın kabuklarıdır. Çünkü elmanın kabuk kısmında antioksidan oranı daha yüksektir. Elbette ki bu işlem için kullanılacak elmanın çok iyi bir şekilde temizlenip yıkanması gerekmektedir. Böylece kabukta bulunabilecek olan kimyasal ilaç kalıntılarından kurtulmamız mümkündür. Elma kabuğu ile cilt için faydalı olacak pek çok doğal maske tarifi vardır.

ELMA KABUĞU-KAYISI MASKESİ

MALZEMELER:

1 tane ekşi olmayan elma

4 tane sert kayısı

HAZIRLANIŞI:

Meyveler güzelce yıkanır, sonra elmanın sap kısmı kesilip çıkarılır ve kabukları ince bir şekilde soyulur. Daha sonra kayısıların kabukları kalın bir şekilde soyulur. Ancak çekirdeğe yakın olan kısımlar alınmaz. Meyve kabukları bir kapta 1 çay bardağı su ile 5-10 dk kaynatılır. Kaynama sırasında çatal ile meyve kabukları ezilerek püre haline getirilir. Ocaktan alınıp ılıyınca süzülerek posa cilde uygulanır. 20 dk bekletilip ılık su ile yıkanır. Ayda 2 kez uygulanmalıdır.

ELMA KABUĞU- KAYMAK MASKESİ

MALZEMELER

1 tane elma

3 yemek kaşığı kaymak

HAZIRLANIŞI:

Elma robotta püre haline getirilir. 3 kaşık kaymak eklenerek iyice karıştırılır. Cilde maske uygulanır ve temiz bir bez ile yüz örtülür. 15 dk bekletildikten sonra ılık su ile yüz yıkanır. Bu maskenin haftada 2 kere uygulanması yeterlidir. 

 

 

Nasılkolay.com'dan alınmıştır.

Haber Tarihi: 17 Mayıs 2018 Perşembe 19:24

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    17 Ekim 2018