• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

El koyulan pangolinlerde koronavirüsün iki kuzeni tespit edildi

Tüm dünyaya koronavirüsü bulaştıran Çinliler uslanmak bilmiyor. Çin’e hayvan kaçakçılığı yoluyla getirilen ve gümrük yetkililerinin el koyduğu sunda pangolinlerinde yeni koronavirüsün iki kuzenine rastlandı.

Yeniakit Publisher
2020-03-28 06:32:00 - 2020-03-28 12:18:30
El koyulan pangolinlerde koronavirüsün iki kuzeni tespit edildi

Science Alert’ün haberinde, Hong Kong ve Çin’den araştırmacıların yürüttüğü çalışmanın her ne kadar virüsün kaynağını net biçimde tespit etmek açısından yetersiz olsa da suşların (virüs türleri) benzerliği ülkedeki pangolin pazarının ne kadar tehlikeli olabileceğini gösteriyor.

Kovid-19’un Çin’in Hubey bölgesindeki bir pazarda ortaya çıkmasından bu yana, yürütülen araştırma virüsün mirasını belirlemeye çalışıyordu. Yeni koronavirüse dair yürütülen ilk çalışmalarda virüsün genomu Yunnan’daki nalburunlu yarasa kolonisinden doğmuş olabileceğine işaret ediyordu.

Science Alert’ün aktardığına göre, pazar salgının tespit edilmesinden çok önce temizlendiği için pazarda herhangi bir yarasa türünün olup olmadığı tam olarak bilinmiyor. Nalburunlu yarasalardan farklı olarak, pangolinlerin satışta olduğununsa neredeyse kesin olduğu belirtiliyor.

Daha önce kaçakçılığı önlemeye yönelik 2017’nin sonunda yürütülen operasyonlarda elde 18 sunda pangolinin dondurulmuş dokuları incelendi.

Koronavirüs RNA’sının 43 organ örneğinin 6’sında tespit edildiği aktarıldı. Eksik dizileri okuma ve doldurma teknikleri araştırma ekibine, virüsün sunda pangolinlerindeki suşlarının genomlarının detaylı biçimde çıkarılmasında yardımcı oldu.

Elde edilen veriler her ne kadar SARS-CoV-2 virüsüyle tıpatıp uyuşmasa da, bu virüslerin birbirleriyle hayli yakın olduğuna işaret eden dizilerin olduğu belirtildi.

2018’de yakalanan 12 pangolinden elde edilen doku örneklerinin analiziyse üç pozitif sonuç olduğunu gösteriyor. Araştırma ekibi ayrıca 2019’da yakalanan sunda pangolinlerinden de örnekleri inceledi.

Çalışmanın sonunda hayvanlardan elde edilen koronavirüslerin genom dizilemesinin gerçekleştirilmesiyle, SARS-CoV-2 virüsüyle benzerliğin yüzde 85,5 ile 92,4 arasında değiştiği belirtildi.

Çalışmada kullanılan ve gümrük yetkilileri tarafından el konan hayvanlar, Çin’deki hayvan pazarlarında satılmak üzere getirilmişti.

14 bilim insanının yer aldığı çalışma Nature isimli bilimsel yayında 26 Mart’ta yayımlandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

maho

Akit bari sen yapma bu korana virüz bize İLAHİ bir ikaz alma mazlumun ahını çıkar ahaste ahaste biz insanlar çığırdan çıktık faiz haram kul hakkı üçkağıtçılık alalevere dalavere komşu hakkı büyüklere saygı küçüllere sevgi bunların hepsini unuttuk çok çok çok çalış çok tüket ey insan havayı suyu tobrağı öldürme durumuna getirdik siz kalkmiş halen abuk sapık yok bu hayvan yok şu hayvan zalim olan hayvanlar değil biz insanoğlu yalanmı yalansa söyleyin çin bu hayvanları yüz yıllardır yiyiyor her millet herkes ettiğini çekiyor bu korana virüs biz insanlara İLAHİ bir ikaz
 • Yanıtla

ALİ KİREÇ

Bu namussuzların kendileri temizlenip gitse dünyada kimse üzülmeyecekte gel velakin pisliklerini bütün dünyaya bulaştırıyorlar
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı