Seçim 2019 Sayfası

Eğitimciye şiddete önlem alınsın!

Son dönemde öğretmenlere uygulanan şiddet vakalarında artışlara gözlemlenirken, yaşanan bu şiddet olaylarına STK'lar tepki gösterdi ve önlem alınması için çağrıda bulunuldu.

15 Nisan 2019 Pazartesi 12:55
Eğitimciye şiddete önlem alınsın!

 Oğuzhan Gültekin  Ankara 

Geçtiğimiz günlerde Kocaeli’nin Gebze ilçesinde, Atatürk Anadolu Lisesinin Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Necmeddin Kuyucu, öğrencisi tarafından bıçaklanmış, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede tüm uğraşlara rağmen kurtarılamamıştı. Şimdide Denizli’de Sevil Kaynak Ortaokulu'nda 8. sınıf öğrencinin disiplin kurulu kararıyla okuldan atılmasına kızan ailesi, okul müdürünü ve 2 müdür yardımcısını darp ettikleri için gözaltına alındı. Öğretmenleri darp eden ailenin adli kontrol şartıyla serbest bırakılması STK’lar tarafından tepkiyle karşılandı.

Eğitim-öğretime vurulan bir darbe

Yaşanan bu olayların temeline inilerek ve neden olduğunun araştırılması gerektiğini söyleyen Eğitim- Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Latif Selvi, “Bizce okullarımızda eğitim-öğretimle hiç alakası olmayan, hatta eğitim ve öğretimi sabote etme girişiminde bulunan kişiler ile ilgili cesaretlendirici ve koruyucu bir mekanizma devreye girmesinden kaynaklanıyor. Öğretmenlere saldıran bu kişilerin adli kontrol şartıyla serbest bırakılması, eğitim-öğretime vurulan en büyük darbedir. Bu konu için yapılması gereken tek şey şudur; Kimin ne yaptığına bakılmadan, ne suç işlediğine bakılmadan, eğitim-öğretimin ana aktörü olan öğretmenleri ve öğrencilerimizin haklarını koruyacak bir düzenleme yapılmalıdır. Bu tür saldırılar arttıkça ve gereken cezalar verilmediği sürece hem öğretmenlerimiz, hem de öğrencilerimiz büyük zararlar görürler” diye konuştu.

Adli kontrol şartından vazgeçilmelidir

Bu saldırıların sadece eğitimciye yapılmadığını vurgulayan Latif Selvi, “Suçlu kişi, öğretmene ya da öğrenciye saldırıyor, yakalanıyor ama tekrar serbest bırakılıyor. O zaman ne oluyor? Eğitim-öğretime zarar veren koruyucu mekanizma devreye girmiş, insanların hakları yenmiş oluyor. Böyle bir sistemde öğretmenlerden eğitimin geleceğine dair bir başarı beklemek doğru değildir. Bu tip insanları savundukça, suçluyu gözetip, mazlumu ezdikçe sistemi doğru işletemeyiz. Bu kişilerin adli kontrol şartından vazgeçilmeli ve suçlular derhal yakalanmalıdır. Yaptıkları bu saldırı, sadece öğretmene ya da idarecilere yapılmış bir saldırı olarak değerlendirilmemelidir. Bütün eğitim-öğretime yapılan bir saldırı olarak nitelendirilip, ona göre cezaları verilmelidir. Verilen disiplin cezası yüzünden öğretmenleri darp eden kişilere ceza verilmezse eğitim-öğretimde düzen ve nizam asla sağlanamaz. Her ceza alan asıp keserse okul kurallarının, anayasanın, kanunların ne anlamı kalır? Biz, herkes cezalandırılsın demiyoruz. Sadece haklı ve haksız ayırt edilmelidir diyoruz” ifadelerini kullandı.

Biz, sendika olarak toplu sözleşme sürecinde de, hem de, Kamu Personel Danışma Kurulu’nda (KPDK) ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’ hazırlanması için çalışmalar yaptık” diye konuşan Latif Selvi, “Bizce bu konu bireysel bir konu değildir. Bunun için ceza hukuku içerisine alınması gerekiyor. Bu saldırıları iki kişi arasında görmek uygun değildir. Sen şiddete başvuran adamı yakaladıktan sonra serbest bırakırsan, bu seferde ağır sonuçları olur. Ağır sonuçları olmazsa bile öğretmen korkudan kimseye bir şey diyemez hale geliyor. Bu da öğrenciye bir fayda sağlamaz. Biz o yüzden bu kanunun bir an önce çıkmasını istiyoruz. Bunun içinde her türlü çalışmada varız diyoruz” görüşünü dile getirdi.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Nisan 2019 Pazartesi 12:55

YORUM YAZ

  • malcom xmalcom x9 gün önce
    HAH, İŞTE TAM TUZUN DA KOKTUĞU YA DA SIFIRAN DA TÜKENDİĞİ YERDEYİZ. EVDE ANNE- BABA OKULDA ÖĞRETMEN YETKİSİZLEŞTİRİLİRSEİŞTE OLACAĞI BU. BOZUK NESİL. AŞAĞILIK MAYMUNLAR HALİNE GELİRİZ. YA HAÇLI ORDUSUNA BİR ASKER YA DA PASİVİZE EDİLMİŞ BOŞ SERSERİ GENÇLİK. Bİ İSTENİYORDU VE BAŞARDILAR GALİBA. SİZ YOL YAPINPARK BAHÇE SARAY YAPIN NESİL ELDEN GİDİYOOO." ONLAR EKİNİ VE NESLİ BOZARLAR " AYETİ BİZE ŞAHİT OLARAK YETER. HA BİR DE YALAKA SENDİKACILIĞI BIRAKALIM ARTIK. HAKİKAT VE ADALET PEŞİNDE OLALIM. HAKKI TUTUP KALDIRALIM. VELEV Kİ ÇİĞNENSEK TE
  • 546454649 gün önce
    Ali yalcın izin aldın mi laa sendikal eylem kim sen kim öğretmenlere sağladığın 1 fayda göster
  • Selahaddin-i Selahaddin-i 9 gün önce
    Sn devlet yetkilileri duyun bu feryadi

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Nisan 2019