• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Eğitimciye şiddete önlem alınsın!

Son dönemde öğretmenlere uygulanan şiddet vakalarında artışlara gözlemlenirken, yaşanan bu şiddet olaylarına STK'lar tepki gösterdi ve önlem alınması için çağrıda bulunuldu.

2019-04-15 12:55:00 - 2019-04-15 12:55:20
Eğitimciye şiddete önlem alınsın!

 Oğuzhan Gültekin  Ankara 

Geçtiğimiz günlerde Kocaeli’nin Gebze ilçesinde, Atatürk Anadolu Lisesinin Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Necmeddin Kuyucu, öğrencisi tarafından bıçaklanmış, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede tüm uğraşlara rağmen kurtarılamamıştı. Şimdide Denizli’de Sevil Kaynak Ortaokulu'nda 8. sınıf öğrencinin disiplin kurulu kararıyla okuldan atılmasına kızan ailesi, okul müdürünü ve 2 müdür yardımcısını darp ettikleri için gözaltına alındı. Öğretmenleri darp eden ailenin adli kontrol şartıyla serbest bırakılması STK’lar tarafından tepkiyle karşılandı.

Eğitim-öğretime vurulan bir darbe

Yaşanan bu olayların temeline inilerek ve neden olduğunun araştırılması gerektiğini söyleyen Eğitim- Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Latif Selvi, “Bizce okullarımızda eğitim-öğretimle hiç alakası olmayan, hatta eğitim ve öğretimi sabote etme girişiminde bulunan kişiler ile ilgili cesaretlendirici ve koruyucu bir mekanizma devreye girmesinden kaynaklanıyor. Öğretmenlere saldıran bu kişilerin adli kontrol şartıyla serbest bırakılması, eğitim-öğretime vurulan en büyük darbedir. Bu konu için yapılması gereken tek şey şudur; Kimin ne yaptığına bakılmadan, ne suç işlediğine bakılmadan, eğitim-öğretimin ana aktörü olan öğretmenleri ve öğrencilerimizin haklarını koruyacak bir düzenleme yapılmalıdır. Bu tür saldırılar arttıkça ve gereken cezalar verilmediği sürece hem öğretmenlerimiz, hem de öğrencilerimiz büyük zararlar görürler” diye konuştu.

Adli kontrol şartından vazgeçilmelidir

Bu saldırıların sadece eğitimciye yapılmadığını vurgulayan Latif Selvi, “Suçlu kişi, öğretmene ya da öğrenciye saldırıyor, yakalanıyor ama tekrar serbest bırakılıyor. O zaman ne oluyor? Eğitim-öğretime zarar veren koruyucu mekanizma devreye girmiş, insanların hakları yenmiş oluyor. Böyle bir sistemde öğretmenlerden eğitimin geleceğine dair bir başarı beklemek doğru değildir. Bu tip insanları savundukça, suçluyu gözetip, mazlumu ezdikçe sistemi doğru işletemeyiz. Bu kişilerin adli kontrol şartından vazgeçilmeli ve suçlular derhal yakalanmalıdır. Yaptıkları bu saldırı, sadece öğretmene ya da idarecilere yapılmış bir saldırı olarak değerlendirilmemelidir. Bütün eğitim-öğretime yapılan bir saldırı olarak nitelendirilip, ona göre cezaları verilmelidir. Verilen disiplin cezası yüzünden öğretmenleri darp eden kişilere ceza verilmezse eğitim-öğretimde düzen ve nizam asla sağlanamaz. Her ceza alan asıp keserse okul kurallarının, anayasanın, kanunların ne anlamı kalır? Biz, herkes cezalandırılsın demiyoruz. Sadece haklı ve haksız ayırt edilmelidir diyoruz” ifadelerini kullandı.

Biz, sendika olarak toplu sözleşme sürecinde de, hem de, Kamu Personel Danışma Kurulu’nda (KPDK) ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’ hazırlanması için çalışmalar yaptık” diye konuşan Latif Selvi, “Bizce bu konu bireysel bir konu değildir. Bunun için ceza hukuku içerisine alınması gerekiyor. Bu saldırıları iki kişi arasında görmek uygun değildir. Sen şiddete başvuran adamı yakaladıktan sonra serbest bırakırsan, bu seferde ağır sonuçları olur. Ağır sonuçları olmazsa bile öğretmen korkudan kimseye bir şey diyemez hale geliyor. Bu da öğrenciye bir fayda sağlamaz. Biz o yüzden bu kanunun bir an önce çıkmasını istiyoruz. Bunun içinde her türlü çalışmada varız diyoruz” görüşünü dile getirdi.

Yeni Akit Gazetesi

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı