Ecdad mirası vakıfa seküler kanca

İstanbul’un tarihi dokusunun teminatı vakıf taşınmazlarının tarihi misyonlara uygun bir şekilde değerlendirilmediği bir kez daha tescillendi.

20 Nisan 2019 Cumartesi 12:59
Ecdad mirası vakıfa seküler kanca

 Haber Merkezi 

İstanbul’un tarihi dokusunun teminatı vakıf taşınmazlarının tarihi misyonlara uygun bir şekilde değerlendirilmediği bir kez daha tescillendi. Beyoğlu’nda, Sultan Beyazıt Vakfı’na ait 6 parsel arsanın otel yapımı karşılığında satışa çıkarılırken hiçbir hassasiyet gözetilmemesi tepki çekti. Beyoğlu bölgesindeki otellerin çoğunda içki satışı serbest olduğu halde, sözleşmeye bunu engelleyici bir madde konulmaması maşeri vicdanı yaraladı. İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise kendilerinin içki izni konusunda dahiliyetleri olmadığını belirterek, topu Kültür ve Turizm Bakanlığı’na attı.

Vakıflar, Bakanlığı işaret etti

Kim olduğumuzu ve hangi medeniyete mensup olduğumuzun şaşmaz yapı taşları vakıf malları, hiçbir hassasiyet gözetilmemesinin ızdırabını yaşıyor. Özellikle CHP’nin tek parti iktidarı döneminde adeta talan edilen vakıf mallarının aslına uygun işlerde kullanılmasını kamuoyu talep ediyor. İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü tarafından www.ilan.gov.tr/detay-ihale-duyurulari-kiraya-verme-ve-kullanim-hakki-ihaleleri-yapim-veya-onarim-karsiligi-kiralama-ihalesi-yapilacaktir-617976.html duyurusu ile ihaleye çıkarılan Sultan Beyazıt Vakfı’na ait 6 parsellik taşınmaz tartışma konusu oldu. Beyoğlu Pera’da bulunan vakfa ait arazinin, otel yapımı karşısında satışa çıkarılması ve sözleşme maddelerinde, tarihi muhtevasını koruyacak maddelerin olmaması tepki çekti. Konu hakkında görüştüğümüz Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise, “Vakıflar olarak içki satışına müsaade etmiyoruz. Kiraya verdiğimiz bakkal, market, otel gibi hiçbir işletmenin içki satışına iznimiz yoktur. Maalesef otelller, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan aldıkları içki izin belgesi ile faaliyet gösteriyorlar” ifadelerini kullandı.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Nisan 2019 Cumartesi 12:59

YORUM YAZ

 • hasanhasan1 ay önce
  acaba ne zaman adil ve güçlü bir düzen gelecek de el konulan vakıf arazileri geçmişine dönecek?o günler gelecek mi?
 • İşsiz İşsiz 1 ay önce
  Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü mü yoksa Kültür ve Turizm Bakanlığı mı belediyeye veya chpye bağlı? İhaleyi açan da ruhsatı veren de cbye bağlı. 
 • hasanhasan1 ay önce
  Sizdeki kafayi anlamak cok zor gercekten. Istanbulun tarihi dokusundan anladiginiz icki icilmeyen gokdelen otel. Hem kendiniz otel olsun diye satiyorsunuz, sonra da istanbul'un tarihi dokusu diyorsunuz.
 • ŞahinŞahin1 ay önce
  Vay mirasyedi sekülerler Allah belanızı verecek.Er geç Mahşer gelecek
 • Çaknak Çaknak 1 ay önce
  Malesef artık Istanbul eski yeşil Istanbul değildir. Kültürümüze nasıl bir ağacın kökleri zamanla toprağa sarmışsa"Yüksek Beton Binalar, yeşillikleri yok etme gayreti" bizide öyle sarmışdır. Bunu toplum olarak kabul etmiyoruz. Ama açıkca bakarsanız, Yeşilliğe önem veren bir Millet değiliz. Kendimizi kandırmayalım. Ülkemizi düşmandan korumaya gayret etsekde. Kendimizi biz Betonların arasına hapsedip birde bununla gururlanmayı marifet ediniyoruz.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Mayıs 2019