• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Düşük maliyetle solunum cihazı geliştirdiler

Bilim insanları, tüm dünyayı sarsan koronavirüs salgınından etkilenen ve solunum güçlüğü çeken hastalar için çok düşük bir maliyetle solunum cihazı geliştirdiklerini duyurdu.

Yeniakit Publisher
2020-04-02 18:07:00 -
Düşük maliyetle solunum cihazı geliştirdiler

Tüm dünyayı derinden etkileyen koronavirüs salgını ile ilgili pek çok ülkede çeşitli çalışmalar yürütülürken, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden dev bir hamle geldi. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, koronavirüs salgınından etkilenen ve solunum sıkıntısı çeken hastalar için sadece 100 dolar maliyetle üretilebilen bir solunum cihazı geliştirdiklerini duyurdu. Geliştirilen cihazının, nerdeyse tüm dünyada artan solunum cihazı talebine karşı ekonomik bir çözüm olması bekleniyor.

"Tasarımına başlandı"

Geliştirilen cihazın dünya çapında üretilebilmesi için tasarım çalışmalarına başlandığını ifade eden bilim insanları, üretimin arttırılabilmesi için salgın süresince, deneyimli mühendislerin katkıda bulunmasını istedi. Öte yandan bilim insanları, geliştirilen solunum cihazının, hastaya verilen hava ve basıncı ihtiyaca göre ayarlayabildiğini ve sürekli olarak çalışabildiğini belirterek ABD Gıda ve İlaç İdaresi'ne başvurduklarını ve geri dönüş beklediklerini söyledi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kavkaz

izin alma süreci tamamlandıktan sonra cihazın tasarım planlarının internet sitesinden herkese ücretsiz olarak sunulacağını söylüyorlar. 
 • Yanıtla

Kavkaz

daha önce bu programa 2010 yılında başlamışlar ama tamamlanmadan bırakmışlar. 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı