Dünyayı sarsan saldırıyla ilgili şoke eden gerçek ortaya çıktı!

Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait tesislere yönelik düzenlenen saldırıyla ilgili şoke eden gerçek ortaya çıktı. Saldırının Yemen toprakları dışından İran silahlarıyla yapıldığı öne sürüldü. Bu gelişmenin İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin Türkiye'de bulunduğu sırada ortaya çıkması dikkat çekti.

16 Eylül 2019 Pazartesi 21:01
Dünyayı sarsan saldırıyla ilgili şoke eden gerçek ortaya çıktı!

Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait tesislere yönelik saldırıların Yemen toprakları dışından İran silahlarıyla gerçekleştirildiği açıklandı. ABD Başkanı Donald Trump ise Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait tesislere düzenlenen saldırıya ilişkin İran'ı hedef alarak bu ülkeyi üstü kapalı suçladı.

Yemen'de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait tesislere yönelik saldırıların Yemen toprakları dışından İran silahlarıyla gerçekleştirildiğini açıkladı.

Koalisyon sözcüsü Turki el-Maliki, Suudi Arabistan'ın Al Arabiya televizyonunun canlı yayınladığı basın toplantısında, "Soruşturmadan elde edilen ilk bilgiler, Bekik ve Haris'e (Saudi Aramco'ya ait tesislerin bulunduğu yerler) düzenlenen saldırılarda kullanılan silahların İran'a ait olduğuna, saldırıların Yemen topraklarının dışından yapıldığına işaret ediyor" dedi.

Maliki, saldırının nereden gerçekleştirildiğinin öğrenilmesi için soruşturmanın devam ettiğini belirtti.

Öte yandan, Suudi Arabistan Şura Meclisi, dost ve kardeş ülkelerden, Saudi Aramco saldırılarının arkasında yer alan örgütlerin, ülkelerin ve destekçilerinin yargılanması için ortak çaba harcamalarını istedi.

Trump'tan üstü kapalı suçlama

ABD Başkanı Donald Trump, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İran'ın, Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya yönelik saldırıda herhangi bir rolü olmadığını savunmasına tepki gösterdi.

İran'ın ABD'ye ait bir İHA'yı düşürdüğünde de bu İHA'nın kendi hava sahasında olduğunu iddia ettiğini anımsatan Trump, "Bu açıklamaya, bunun çok büyük bir yalan olduğunu bile bile güçlü şekilde sarıldılar. Şimdi de Suudi Arabistan'daki saldırıda kendilerinin bir şey yapmadığını söylüyorlar. Göreceğiz" ifadesini kullandı.

"Orta Doğu'nun petrolüne ihtiyacımız yok"

Başkan Trump, Aramco'ya yönelik saldırının ardından petrol fiyatlarındaki artışa yönelik de yorumlarda bulundu.

Kendisi sayesinde son yıllarda enerji sektöründe büyük ilerlemeler kaydedildiğini vurgulayan Trump, "Biz artık bir enerji ihracatçısı değiliz, dünyanın bir numaralı enerji üreticisiyiz. Orta Doğu petrolüne ve gazına ihtiyacımız yok ve orada çok az tankerimiz var. Yine de müttefiklerimize yardım edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Saudi Aramco petrol tesislerine saldırı

Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait iki tesise, cumartesi günü yerel saatle 04.00'da hava saldırısı düzenlenmişti.

Saldırıyı hiçbir grup üstlenmezken bugün Husiler, "Suudi Arabistan petrol tesisi Aramco'da bulunan şirketleri ve yabancıları uyarıyoruz. Her an yeniden vurabiliriz" açıklamasını yapmıştı.

Amerikan ABC News televizyonuna konuşan Washington yönetiminden ismi açıklanmayan bir üst düzey yetkili, İran'ın Saudi Aramco'ya saldırıları, topraklarından ateşlediği seyir füzeleri ve 20'yi aşkın SİHA ile gerçekleştirdiğini ileri sürmüştü.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Eylül 2019 Pazartesi 21:01

YORUM YAZ

 • Baki42Baki4227 gün önce
  Putin,Ruhani ve Erdoğan ın İdlib ve Suriye konusunda yapacakları tarihi önceden belirlenmiş toplantının yapılacağı günü sabahı Suudi Arabistan ın Aramco şirketine ait Petrol Kuyularının bombalanması ve toplantı sonrası ve akşamı Ruhani Türkiyeden ayrılmadan önce, olayın İran tarafından gerçekleştirildiğine yönelik açıklamaların ABD ve Tramp tarafından açıklanması olayı tamamıyla onursuzluk haysiyetsizlik ve hatta ş...fsizliktir ki Failler Ben burdayım diye bağırarak Türkiyenin yönettiği toplantıyı sabote etmenin en adi bir yöntemidir ki biz bunları ilk kez görmüyoruz
 • Mesut SarpMesut Sarp27 gün önce
  Amerika iranı hedefe koymak icin bahane arıyor ama bu sefer Iraktaki gibi olmaz. Entarili Suudlarda 100lerce milyar dolar verip aldıkları silahlari haremleriyle ugraşmaları nedeniyle kullanamıyorlar...
 • kazım çobanderelikazım çobandereli27 gün önce
  busaldırıyı abd 'de yapmış olabilir!
 • EflatunEflatun27 gün önce
  Abd rus pkk chp vs. Ne kadar tehlikeli ve güvenilmezse iranda bi okadar tehlikeli dönek güvenilmezdir yılanın başıdır
 • AlpAlp27 gün önce
  Batının İsrail’in işi bu FİTNE FESAT ZULÜM...
 • MustafaMustafa27 gün önce
  Suudilerin ve Amerikalilarin radarları niye görmemiş?Acaba uyuyorlarmiymış ,yoksa kendilerimi yapmış yoksa..
 • AYH8N ERG8N8Z EWET AYH8N ERG8N8Z EWET 27 gün önce
  ABD bu talihsiz olayla hedef göstermeye ülkelerin milli kimlikleri üzerinden rant devsirmeye başladı.Çok gecmez İki gün sonra suud karalığı ile beraber hedefe íranı koyarlarsa da şaşmayın.Ön yargılarında sekilenen dürtülerini iranin nufus sahasina sizmak ,Basra körfezini kontrol etmek için muhakkak devreye sokacaklardır.Sihalarla Suudların petrol tesisini vurmaları hedef göstermek bazinda ABD ve İsrailin;İranın nükleer tesislerinde nukleer bomba gelistirmesinden duyulan rahatsızlığı da simgeler ki karşılığında bu senaryoyu kendilerinin oyuna dönüştürdügůnü de akla getirmiyor değil. Zayıf devlet kimliğinin şeytani histerikle teceli ederek vuku bulması, bu şer ittifakının tarihteki bildiğimiz malum olan sonuçlarını doğuran;iradesidir ki bu iradenin tuzakları insanlığı ve ülkeleri (Iraktaki Baas rejimini israil yardımıyla iftira ve hedef göstermeyle cökertilmesi gibi) kaosa,sonu belirsizliğe götürür.Krallıkla idare edilen kökeni aşiret olan ataerkil vukuat perverlerin ucuz oyunlarına gelmeyelim Tarihi iyi okuyan yüksek zekâlar bu oyunların seceresini veşu anda da tekerrür ettiğini çok iyi bilmektedirler. Önlemi doğru taktik sratejilerden geçer ki ABD ve AB çözüm aşamasında kıyısında bile değiller.
 • Cemal UstaCemal Usta27 gün önce
  Bu işin altında abd olmasın ben bişey bilmiyorum suudiler abd ye inanıp kopeklik etmeye devam ettikçe ortadoğuda kan akmaya devam eder.
 • ahmet yükselahmet yüksel27 gün önce
  aramco amerikanın suudi arabistandaki petrol şirketidir.Ve buradan %23 kral a pay verilir.Sözde paydır.Bu para kralın eline geçmez arabistana hiç gelmez.Krala derler ki senin paran bizde amerikan bankalarındadır.Seni paranı da canını da biz koruyacağız.Eğer bir gün popon sıkışırsa gel amerikaya iran şahına mısırın yaptığı gibi biraz seni besleriz senin sandığın o paraları da yediğin hamburgerlere sayarız.espri bir tarafa komplo aynı.Saddama yapılan tuzak neyse o.Suuda atılan füzeleri aslında gönderen amerika.Yemen dışından hikayesi ve yönlendirme ise İSRAİL finosunun işi.İrana saldırmak için hazırlanmış aynı saddama yapılan komplolar.Çünkü dünyada israil ve amerika varoldukça ŞEYTAN tatile çıkar.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

13 Ekim 2019