• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Dünyayı sarsan saldırıyla ilgili şoke eden gerçek ortaya çıktı!

Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait tesislere yönelik düzenlenen saldırıyla ilgili şoke eden gerçek ortaya çıktı. Saldırının Yemen toprakları dışından İran silahlarıyla yapıldığı öne sürüldü. Bu gelişmenin İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin Türkiye'de bulunduğu sırada ortaya çıkması dikkat çekti.

Yeniakit Publisher
2019-09-16 21:01:00 -
Dünyayı sarsan saldırıyla ilgili şoke eden gerçek ortaya çıktı!

Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait tesislere yönelik saldırıların Yemen toprakları dışından İran silahlarıyla gerçekleştirildiği açıklandı. ABD Başkanı Donald Trump ise Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait tesislere düzenlenen saldırıya ilişkin İran'ı hedef alarak bu ülkeyi üstü kapalı suçladı.

Yemen'de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait tesislere yönelik saldırıların Yemen toprakları dışından İran silahlarıyla gerçekleştirildiğini açıkladı.

Koalisyon sözcüsü Turki el-Maliki, Suudi Arabistan'ın Al Arabiya televizyonunun canlı yayınladığı basın toplantısında, "Soruşturmadan elde edilen ilk bilgiler, Bekik ve Haris'e (Saudi Aramco'ya ait tesislerin bulunduğu yerler) düzenlenen saldırılarda kullanılan silahların İran'a ait olduğuna, saldırıların Yemen topraklarının dışından yapıldığına işaret ediyor" dedi.

Maliki, saldırının nereden gerçekleştirildiğinin öğrenilmesi için soruşturmanın devam ettiğini belirtti.

Öte yandan, Suudi Arabistan Şura Meclisi, dost ve kardeş ülkelerden, Saudi Aramco saldırılarının arkasında yer alan örgütlerin, ülkelerin ve destekçilerinin yargılanması için ortak çaba harcamalarını istedi.

Trump'tan üstü kapalı suçlama

ABD Başkanı Donald Trump, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İran'ın, Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya yönelik saldırıda herhangi bir rolü olmadığını savunmasına tepki gösterdi.

İran'ın ABD'ye ait bir İHA'yı düşürdüğünde de bu İHA'nın kendi hava sahasında olduğunu iddia ettiğini anımsatan Trump, "Bu açıklamaya, bunun çok büyük bir yalan olduğunu bile bile güçlü şekilde sarıldılar. Şimdi de Suudi Arabistan'daki saldırıda kendilerinin bir şey yapmadığını söylüyorlar. Göreceğiz" ifadesini kullandı.

"Orta Doğu'nun petrolüne ihtiyacımız yok"

Başkan Trump, Aramco'ya yönelik saldırının ardından petrol fiyatlarındaki artışa yönelik de yorumlarda bulundu.

Kendisi sayesinde son yıllarda enerji sektöründe büyük ilerlemeler kaydedildiğini vurgulayan Trump, "Biz artık bir enerji ihracatçısı değiliz, dünyanın bir numaralı enerji üreticisiyiz. Orta Doğu petrolüne ve gazına ihtiyacımız yok ve orada çok az tankerimiz var. Yine de müttefiklerimize yardım edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Saudi Aramco petrol tesislerine saldırı

Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait iki tesise, cumartesi günü yerel saatle 04.00'da hava saldırısı düzenlenmişti.

Saldırıyı hiçbir grup üstlenmezken bugün Husiler, "Suudi Arabistan petrol tesisi Aramco'da bulunan şirketleri ve yabancıları uyarıyoruz. Her an yeniden vurabiliriz" açıklamasını yapmıştı.

Amerikan ABC News televizyonuna konuşan Washington yönetiminden ismi açıklanmayan bir üst düzey yetkili, İran'ın Saudi Aramco'ya saldırıları, topraklarından ateşlediği seyir füzeleri ve 20'yi aşkın SİHA ile gerçekleştirdiğini ileri sürmüştü.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ahmet yüksel

aramco amerikanın suudi arabistandaki petrol şirketidir.Ve buradan %23 kral a pay verilir.Sözde paydır.Bu para kralın eline geçmez arabistana hiç gelmez.Krala derler ki senin paran bizde amerikan bankalarındadır.Seni paranı da canını da biz koruyacağız.Eğer bir gün popon sıkışırsa gel amerikaya iran şahına mısırın yaptığı gibi biraz seni besleriz senin sandığın o paraları da yediğin hamburgerlere sayarız. espri bir tarafa komplo aynı.Saddama yapılan tuzak neyse o.Suuda atılan füzeleri aslında gönderen amerika.Yemen dışından hikayesi ve yönlendirme ise İSRAİL finosunun işi.İrana saldırmak için hazırlanmış aynı saddama yapılan komplolar.Çünkü dünyada israil ve amerika varoldukça ŞEYTAN tatile çıkar.
 • Yanıtla

Cemal Usta

Bu işin altında abd olmasın ben bişey bilmiyorum suudiler abd ye inanıp kopeklik etmeye devam ettikçe ortadoğuda kan akmaya devam eder.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23