• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Domuz kalbini insana nakleden Müslüman doktora şok

ABD'de, bir kalp hastasına, genetiğiyle oynanmış domuz kalbini naklederek dünyada bir ilke imza atan Pakistanlı Müslüman doktor Muhammed Mohiuddin, söz konusu ameliyat sebebiyle ailesinden bile tepki gördüğünü belirtti.

Yeniakit Publisher
2022-01-23 22:28:00 -
Domuz kalbini insana nakleden Müslüman doktora şok

Münübe Yılmaz

ABD'de, bir kalp hastasına, genetiğiyle oynanmış domuz kalbini naklederek dünyada bir ilke imza atan Pakistanlı Müslüman doktor Muhammed Mohiuddin, söz konusu ameliyat sebebiyle ailesinden bile tepki gördüğünü belirtti. 7 Ocak'ta, ölümcül kalp yetmezliğiyle mücadele eden David Bennett isimli adamın vücuduna domuz kalbi implante eden ve Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi'nde kardiyak ksenotransplantasyon (farklı tür hayvanlar arasında yapılan, başarı şansı en az olan doku nakli) direktörü olarak görev yapan Dr. Mohiuddin, babasının kendisine “Neden bu hayvanı kullanıyorsun? En azından başka bir hayvan kullanmayı deneyemez misin?" diye çıkıştığını ifade etti.

“Bir keresinde, ‘domuz’ dediğim için annem ağzımı çalkalattırdı”

Pakistan'ın Karaçi kentinde büyüyen Mohiuddin, evinde 'domuz' kelimesinin yasak olduğunu ve bunu söylediği için bir keresinde annesinin kendisine ağzını çalkalattırdığını açıkladı. Ailesinin endişelerinin ve kendi inancının, ameliyat için bir domuz organını kullanmayı sorgulamasına neden olduğunu anlatan Muhammed Mohiuddin, “İslam'ın tüm ilkelerini takip etmeye çalışıyorum. Bu yüzden bu endişe her zaman aklımdaydı. Dolayısıyla bu hayvanı kullanmaya karar vermeden önce çok sayıda din âlimine danıştım” dedi. Mohiuddin, araştırma süreçleri sırasında alternatif hayvan organlarını incelemesine rağmen, domuz kalplerinin genetik bileşenlerinin nakil için en ideal yöntem olduğuna karar verdiklerini söyledi. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

bütün canlılar Allahındır, onun yarattığıdır, O'nu tesbih eder!!!! dpmızın sadece eti haramdır, hatta o bile ölüm tehlikesi varsa haddi aşmamak şartıyla helal kılınmıştır.

Allaha çok şükür ki, BUGÜNKÜ MÜSLÜMANLARIN CAHİLLİĞİNE RAĞMEN, İÇİMİZDEN BÖYLE ALİMLER AZ DA OLSA BU TARİH DÖNEMİNDE ÇIKABİLİRYOR.... Yusuf İslam ne güzel söylemiş "Allaha şükrediyorum ki beni müslümanım diyenlerden önce Kur!an-ı Kerim'le tanıştırdı!".... Sezen Aksunun kalbini yarıp yekfir ve yargısız linç edenleri hatırlattı bu sözler... zalim kemalistten/kafirden daha kötüsü zalim müslümanım diyen cahiller ...ÇOK YAZIK

abdrhman

insanın gen'ine en yakın et domuz etidir. bu sebepten dinimiz domuz etini haram kılmıştır müslümanlara. fakat bu tür ameliyatlarda şifa veriyorsa haram olduğunu sanmıyorum.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23