Diyarbakır'daki annelerin feryadını görmezden gelen Mor Çatı'dan skandal çıkış!

Diyarbakır HDP İl Başkanlığı önündeki bekleyişleri devam eden acılı annelerin feryadına karşı duyarsız kalan sözde kadın savunucusu 'Mor Çatı' skandal bir yazılı açıklama ile bebek cinayeti 'Kürtaj'ı kadın hakkı olarak tanımladı.

12 Eylül 2019 Perşembe 18:51
Diyarbakır'daki annelerin feryadını görmezden gelen Mor Çatı'dan skandal çıkış!

 Taha Emre Özdemir  Yeniakit.com.tr 

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün bir zanlıyı tespit etmek amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü'nden talep ettiği '2017-2019 yılları arasında kürtaj yaptıran 30-40 yaş aralığındaki kadınlar listesi'nden sonra sözde 'kadın hakkı savunucuları' bir bebek cinayeti olan kürtajı meşrulaştırmak için birbirleri ile yarışırken, Mor Çatı isimli dernekten yazılı bir açıklama yapıldı.

Gözü yaşlı annelere dair sessizlikleri sürüyor

Diyarbakır'da eylem yaparak PKK terör örgütünün kaçırdığı çocuklarını geri isteyen gözü yaşlı annelere dair tek kelime etmeyen sözde kadın hakkı savunucusu 'Mor Çatı' skandal ifadelerle bebek cinayeti 'Kürtaj'ı bir 'kadın hakkı' olarak yeniden gündeme getirdi.

"10 Eylül 2019 günü İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün, 'gizli' ibaresiyle İl Sağlık Müdürlüğü’ne bir yazı göndererek, kentteki tüm hastanelerde ‘polikistik over sendromu’ olan ve 1 Ocak 2017 ve 31 Mayıs 2019 tarihleri arasında kürtaj yaptıran 30 ile 40 yaş aralığındaki kadınların listesini istediğini öğrendik." ifadeleri ile başlayan açıklama şöyle devam etti:

'Bu talep kürtaj hakkına bir tehdittir'

"Bu talep kadınların kişisel verilerinin korunması haklarına saldırı olduğu gibi hali hazırda kamu hastanelerinde kadınların erişiminin engellendiği kürtaj haklarına karşı yeni bir tehdittir. Kürtaj bir sağlık hakkıdır ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 6/3 Maddesinde; “Sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbi teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleriyle finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası olmaksızın işlenebilir” denilerek kişisel verilerin hangi koşullarda, kimler tarafından alınabileceği belirtilmiştir. Bu kapsamda İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün istediği bilgiler sağlık alanına ilişkin kişisel verilerdir. Yasanın amir hükmü gereği sağlık alanına ilişkin kişisel verilerin Emniyet Müdürlüğü tarafından istenilmesi ve alınması hukuka aykırıdır."

'Kadınların özgürce 'kürtaj' hakkına sahip olmalarını engelliyorlar'

Sağlık Bakanlığı'nı 'Kürtajı engellediği gerekçesi ile' hedef gösteren açıklama şöyle devam etti:

"Zaten hali hazırda hastanelerin kadınların kürtaj hakkını yok sayan tutumları ve doktorların kürtajın yasak olduğuna dair yanlış ve caydırıcı bilgi paylaşmaları nedeniyle kadınlar ücretsiz ve güvenli kürtaj hakkına erişimde engellerle karşılaşıyorlar. Bu koşullarda İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün geçmişe yönelik kürtaj olan kadınların bilgilerine erişme çabası kadınların fişlenme korkusuyla kürtaj hakkına ulaşmaları önünde yeni bir zorluk olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle de bu bilginin istenmesine gerekçe olarak “FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak”, “rüşvet” ve “Cumhurbaşkanı ile Devlet Büyüklerine hakaret” konularında yürütülen soruşturmaların gösterilmesi kadınların özgür ve korkusuzca bu hakka erişim talebinde bulunmalarının önünü keser."

"Terör örgütü soruşturması bahanesiyle yapılan bu gizlilik hakkı ihlali insan haklarına ve kürtaj hakkına yapılan saldırıyı meşru gösterme çabasıdır. Bir kişinin sağlık kaydının, bir kadının kürtaj olmasının hiçbir soruşturma kapsamında gerekli bir bilgi olamayacağını hatırlatarak; bu gibi, kadınları tedirgin edecek ve kürtaj ve diğer sağlık haklarından yararlanmalarını engelleyecek tutumlardan derhal vazgeçilmesini istiyoruz."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Eylül 2019 Perşembe 18:51

YORUM YAZ

 • ahmet yıldızahmet yıldız2 gün önce
  KAdın derneklerinin bazıları, terör örgütü gibi dışardıdan beslenip dışarıya hizmet ediyorlar, bunları çıkarmak ve yargılanmak devletin görevi ama malesef devlet bu görevi yerine getirmenin çok uzağında
 • Bu pislikler temizlenmeli Bu pislikler temizlenmeli 3 gün önce
  Tepki değil temizlenmeli
 • hercaihercai3 gün önce
  Kurtaj, kesinlile devlet tarafindan yasaklanmali! Bazi istiisnalar haric.
 • Abdullah MuratAbdullah Murat3 gün önce
  Öncelikle Allahın hükümleri getirilmeli ve zina suç kapsamına alınmalı ve cazası yani gerçek adalet Allahın emrettiği şekilde sağlanmalıdır Zinayı serbest yapıp onun sonucu olan kürtajı yasaklarsanız. Hepsi sakıncalı hükümlerdir ve kötü sonuçları olacaktır. Allahın hükümleri bir bütündür tümü bir züeni ifade eder Birini alıp birini bırakmak çözüm değildir Zinayı yasaklamak ve suç kapsamına almak çok önemlidir. Lakin Allahın hükümleriyle yönetilem islam ülkesinde yaşayanlar ve zor durumunda olanlar ve Allahtan korkanlar için bu meseledir. Allahın hükümlerini istemeyen o hükümlere teslim olmuş anlamındaki müslüman bile değildir.
 • MikiforovMikiforov3 gün önce
  Mor cadılar gemi azıya aldılar her pislik bunlarda var bunların yan şubelerinde pkk propagandası ve pkk faaliyetlerine mensup kişiler var emniyet izlemiyor mu mit ilgilenmiyor mu anlamıyorum
 • Bir OsmanliBir Osmanli3 gün önce
  Mor cati gibi yurt disi orijinli kurumlar ne senin analarini dusunur need kadinlari. Bunlarin amaci tamamiyla baska. Akilli olun ve bu kurumlardan uzak durum. Allah akil fikir vermis.
 • AlpAlp3 gün önce
  ALLAH’ IN cc. MÜLKÜALLAH’IN cc.HÜKMÜ

Günün Özeti

Günün Karikatürü

15 Eylül 2019