• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Sadece Müslümanlara bırakamayız

Yeniakit Publisher
2024-04-15 04:22:00 -
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Sadece Müslümanlara bırakamayız

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Gazze ile ilgili yaptığı açıklamada, "Dünyadaki olumsuzlukların kaldırılmasını sadece Müslümanlara bırakamayız. Dünyayı yönetenlerin birlikte hareket etmesi lazım." dedi.

Başkanlıktan yapılan açıklamaya göre, Erbaş, İtalya'daki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Como Camisi'nde gurbetçilerle bir araya geldi.

Cemaatin bayramını tebrik eden Erbaş, ramazan ayını en güzel şekilde değerlendirmeye gayret ettiklerini belirtti.

Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (SAV) Veda Hutbesi'nde Kur'an-ı Kerim'i ve sünnetini emanet ettiğini vurgulayan Erbaş, "Peygamber Efendimiz, 'bu ikisine sarıldığınız sürece yolunuzu şaşırmazsınız' buyuruyor. O zaman biz Kur'an'dan ve sünnetten asla uzak kalmayacağız. Her Müslüman'ın Kur'an-ı Kerim'i öğrenmesi, okuması, anlaması ve yaşaması lazım." dedi.

"Soykırıma uğrayan, katledilen insanların inancına bakılmaz"

Erbaş, İsrail'in Gazze'deki soykırımına ilişkin, "Soykırıma uğrayan, katledilen insanların inancına bakılmaz, onlara sahip çıkmak lazım. Mazlumun ırkına, dinine bakılmaz, mazlumun yanında yer almak lazım. Avazımız çıktığınca bunu her yerde söylüyoruz, her yere haykırıyoruz. Zalim Müslüman olsa, mazlum gayrimüslim olsa biz mazlum gayrimüslimin yanında yer alırız ve zalim Müslümanın karşısında yer alırız. Bizim inancımız bunu gerektiriyor." dedi.

Gazze'de bebeklerin, çocukların, masum insanların bombalar altında can verdiğine dikkati çeken Erbaş, şunları kaydetti:
ÖNE ÇIKAN VİDEO

"Orada can veren Hristiyanlar da var. Onlar da mazlum. Bütün dünyanın bunun bilincinde olması lazım. İslam'ın savaş hukuku ilkelerinde şöyle bir ibare geçer; 'bir yerde düşman, vatanınızı, sınırlarınızı işgal etmek için savaş açarsa ve bir de onlara karşı müdafaa savaşında bulunursanız, savaş esnasında bile sakın masumlara dokunmayın. Onların burnunun bile kanamasına sebep olmayın. Kadınlara, din adamlarına, masumlara, hayvanlara, çevreye, yeşile dokunmayın.' İşte İslam bu. Gazze'de yaşanan soykırımı, katliamı, canavarlığı durdurmak için dünyanın insan olduğunu hatırlaması yeter. Dünyadaki olumsuzlukların kaldırılmasını sadece Müslümanlara bırakamayız. Dünyayı yönetenlerin birlikte hareket etmesi lazım."

"Bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibidir. Bir insanı kurtaran bütün insanlığı kurtarmış gibidir." ayeti kerimesini hatırlatan Erbaş, insan hakları ve insancıl davranmanın temelini İslam'ın attığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Hani insan hakları, evrensel beyannameleri, hümanizm bilmem ne… Nerede? Filistin'dekiler insan değil mi? Denizde kıyıya vuran bir balinayı kurtarmak için insan hakları, hayvan hakları savunucuları seferber olmuştu. Filistin'de öldürülen, katledilen on binlerce kişinin bir balina kadar değeri yok mu? Bunu insanlara söylememiz, anlatmamız lazım insanlıklarını hatırlasınlar diye."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

şeriat İSLAMDIR

Hocam dünyada haçlı seferleri başlamış sen hala onlardan barış bekliyorsun eline kılıcı alıp hutbeye çıkıp bütün Müslümanlara birlik olup cihadın artık kaçınılmaz farz olduğunu açıklayacaksın o makam kimseden emir alıp hutbe verme makamı değildir laiklik falan dersen Müslümanlar her yerde katledilir Ken yemişim laikliğini ne laikliği Müslüman sadece Allaha layık olur

Vahap Kalyoncu

Ben bunu kaç zamandır söylüyorum biz önce Hıristiyan alemine bu siyonistlerin ne ahlaksız ve zalim olduğunu anlatmamız lazım belki ondan sonra bu savaşı kazanabiliriz.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23