Seçim 2019 Sayfası

Diş fırçası temizliği nasıl yapılır?

Günlük ağız bakımının vazgeçilmezlerinden birisi olan diş fırçaları temizliklerine yeterince dikkat edilmediği takdirde ağız sağlığını tehdit eden durumların ortaya çıkmasına yol açabilir. Bunun sebebi ise diş fırçalarının genellikle nemli kalmaları ve buna bağlı olarak nemli ortamları seven bakterilerin fırça kıllarında üremesidir.

14 Haziran 2018 Perşembe 14:22
Diş fırçası temizliği nasıl yapılır?

DİŞ FIRÇASI NASIL TEMİZLENİR?

Diş fırçasının günlük temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kullanım sonrası diş fırçasının su ile yıkanmasıdır. Yıkama işleminde diş fırçasında diş macunu artığı kalmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca diş fırçası sadece su ile yıkanmalı, bu işlemde sabun ya da deterjan gibi temizlik ürünleri kullanılmamalıdır.

Temizlendikten sonra diş fırçalarının baş kısımlarındaki kıllar, fırça sallanarak ya da kağıt havlu bastırılarak kurutulmalıdır. Kurutulan fırça içinde kimyasalların ve sağlık için zararlı maddelerin bulunmadığı kapalı bir dolapta, dik ve başka fırçalarla temas etmeyecek şekilde muhafaza edilmelidir. Seyahat sırasında ise fırça başı özel kapaklar kullanılarak kapatılmalıdır. Bu kapakların kullanılması ile diş fırçalarına bakterilerin bulaşması engellenmiş olur. Ancak bu tip kapakların hava alabilmeleri için üzerlerinde mutlaka delik olmasına ve kapak içlerinin de kuru olmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde fırçanın hava almaması, bakterilerin fırça üzerinde daha hızlı bir şekilde üremesine neden olur.

Diş fırçası temizliği ile ilgili haftalık olarak yapılabilecek son derece etkili ve doğal bir uygulama da diş fırçasının karbonatlı su içerisinde bekletilmesidir. Karbonat, bakterileri öldürme özelliğine sahip olduğu için bu yöntem diş fırçasının üzerinde üreyen bakterileri temizleyerek etkili bir hijyen sağlar. Bunun için bir bardak su içerisine bir tatlı kaşığı kadar karbonat ilave edilerek karıştırılır. Temizlenmek istenen diş fırçası da baş kısmı karbonatlı su içerisinde kalacak şekilde bardağa koyulur. Bir gece boyunca karbonatlı suda bekletilen diş fırçası ertesi sabah sudan alınarak durulanır ve bu şekilde kullanılabilir. Bu uygulamada ayrıca isteğe bağlı olarak karbonatlı karışımın içerisine bir miktar sirke de eklenebilir.

Kullanılan diş fırçalarının aylık temizliğinin yanında yeni alınan diş fırçalarının ilk kullanımından önce uygulanabilecek pratik bir yöntem de diş fırçasının kaynar suda bekletilmesidir. Kaynar suyun sıcaklığının bakterilerin ölmesine sebep olmasından dolayı bu yöntem diş fırçası temizliğinde oldukça etkilidir. Bunun için küçük bir kapta su kaynatılmalı ve fırça sapından tutularak, başı kaynayan su içerisinde kalacak şekilde 3-4 dakika bekletilmelidir.

Bu yöntemlerden farklı olarak diş fırçası temizliğinde bulaşık makinesinde yıkama ve çamaşır suyunda bekletme gibi uygulamalar kesinlikle kullanılmamalıdır. Diş fırçaları her ne kadar düzenli ve etkili temizlenseler de, yapısal bozulmalardan dolayı bir süre sonra işlevlerini tam olarak yerine getiremeyeceklerinden ortalama olarak 3 ayda bir yenileri ile değiştirilmelidir.

 

 

 

 

 

Nasılkolay.com'dan alınmıştır.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Haziran 2018 Perşembe 14:22

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    21 Nisan 2019