• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Deniz canlıları virüsleri ortadan kaldırıyor

Hollandalı araştırmacı Jennifer Welsh, titizlikle yürüttüğü çalışmalar sonucu çarpıcı bir gerçeği ortaya çıkardı. Welsh, deniz hayvanlarının sudaki virüsleri ortadan kaldırabildiklerini keşfetti.

Yeniakit Publisher
2020-03-28 16:54:00 -
Deniz canlıları virüsleri ortadan kaldırıyor

Hollanda Kraliyet Deniz Araştırmaları Enstitüsü’nden araştırmacı Jennifer Welsh, ilginç bir keşfe imza attı. Deniz hayvanları ve virüsler arasındaki ilişkiyi tespit etmek için çeşitli çalışmalar yürüten Welsh, deniz hayvanlarının, suda oksijen ve besin filtreledikleri sırada virüsleri de ortadan kaldırabileceklerini tespit etti.

"Virüsler denizde yaşayan canlıların besinleri olabiliyor"

Jennifer Welsh, yaptığı açıklamada, denizdeki birçok virüsün deniz canlıları tarafından besin olarak tüketilebileceğini söyledi. Welsh, istiridyeleri örnek göstererek, bu canlıların deniz suyunu filtrelediğini ve bu sayede sudan oksijen, alg ve bakteriler gibi besinleri elde ettiklerini belirtti.

"Virüsleri yok eden en güçlü canlı istiridye"

Çalışmalar sonucu virüsleri ortadan kaldırmakta en yüksek başarı oranını yakalayan canlıların süngerler, yengeçler ve midyeler olduğunu söyleyen Welsh, istiridyelerin suda bulunan virüslerin yüzde 12'sini ortadan kaldırdığı sonucuna ulaştıklarını da söyledi. An ve an gözlemlenen çalışmaya göre, süngerler ise deniz suyunda bulunan virüslerin %94’ünü yalnızca 3 saat içerisinde ortadan kaldırdı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

bozeren

Ee, bu virüs vuhan "deniz" ürünleri pazarında ortaya çıkmamış mıydı? Bir çelişki olmadı mı şimdi??
 • Yanıtla

Virüs pazarda çıktı ama kara hayvanlarında görüldü. Deniz mahsülü ürünlerin sudaki virüsleri yiyerek veya süzerek arıttığından söz ediyor yazı
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı