• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Dengelenmeyle pozitif büyüme

Ekonomide dengelenme-disiplin dönemindeki başarı, büyümeye pozitif yansıdı. Üçüncü çeyrekte ekonomide yüzde 0,9 büyüme sağlanırken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Maliyetlerde sağlanan düşüş, artan güven endeksleri ve değişim sürecinin etkileriyle sanayide gelen yıllık bazda büyümeyi önemli gördüklerini söyledi.

2019-12-03 11:30:00 - 2019-12-03 11:31:43
Dengelenmeyle pozitif büyüme

Ekonomi yönetiminin 2020-2022 dönemi için öngördüğü Yeni Ekonomi Programı’ndaki uygulamalarının pozitif sonuçları rakamlara yansımaya başladı. Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0,9 büyüme kaydetti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yılın dördüncü çeyreğine ilişkin öncü göstergelere göre Türkiye’nin büyüme ivmesinin artmaya devam ettiğini açıkladı.

GSYH 1 trilyonu aştı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın üçüncü çeyreğine (temmuz-eylül) ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarına göre, GSYH tahmini, zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 0,9 arttı. Üretim yöntemine göre cari fiyatlarla GSYH tahmini, bu yılın üçüncü 3 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 11,5 artarak 1 trilyon 145 milyar 99 milyon lira olarak gerçekleşti.

Avrupa ülkelerini geride bıraktı

GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde bu yılın üçüncü çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla zincirlenmiş hacim endeksi olarak tarım sektörünün katma değeri yüzde 3,8, sanayi sektörünün yüzde 1,6 artarken, inşaat sektörünün yüzde 7,8 azaldı. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri de yüzde 0,6 artış gösterdi.

Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yakaladığı yüzde 0,9’luk büyümeyle Avrupa ülkeleri arasında Almanya, İtalya ve Norveç’i geride bıraktı. Açıklanan son veri ile yılın ilk 10 ayı süresince OECD, Dünya Bankası ve IMF’nin Türkiye ekonomisiyle ilgili daralma öngörüleri de suya düşmüş oldu.

Türkiye, yıllık bazda büyümeye geçti

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından, yılın üçüncü çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını değerlendirirken, geleceğe ilişkin öngörülerini paylaştı.

Çeyreklik bazda büyümelerin ardından üçüncü çeyrekte ekonominin yıllık bazda da büyümeye geçtiğini belirten Albayrak, dengelenme dönemi başarısı, maliyetlerde sağlanan düşüş, artan güven endeksleri ve değişim sürecinin etkileriyle sanayide gelen yıllık bazda büyümeyi önemli gördüklerini ifade etti.

Albayrak, “Dördüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler, büyüme ivmemizin artmaya devam ettiğini gösteriyor. Yüzde 5’lik büyüme hedefimiz için sanayi katma değerini artırmaya, özellikle yatırımlar tarafındaki toparlanmayı hızlandırmaya, üretim ve istihdam odaklı sektörleri güçlendirmeye odaklanacağız” değerlendirmesinde bulundu.

2020’ye daha umutlu bir başlangıcın işareti

-Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: Sanayi üretimi ve siparişler, kapasite kullanımı ve ekonomiye olan güven artıyor. Üretim öncülüğünde daha güçlü büyüme için var gücümüzle çalışıyoruz.

-Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: Ekonomide büyüme sürecinin başladığına dair ilk somut işaret gelmiş oldu.

-İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç: Gelen pozitif büyüme verisi de teyit ediyor ki Türkiye’nin büyüme maratonu yeniden başlamaktadır. 2020 yeniden büyüme yılı olarak önümüzde duruyor. Türkiye ekonomisinde makul, sürdürülebilir ve kaliteli, kapsayıcı bir büyüme dönemini başaracağız.

-MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan: İktisadi faaliyetteki toparlanma son açıklanan gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme verisi ile de teyit edilmiş olmaktadır. Sanayi üretimindeki ve inşaat sektöründeki toparlanmaların önümüzdeki aylarda da artarak devam etmesi beklenmektedir.

-Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran: Türkiye ekonomisi durgunluktan çıktı ve yüzünü yeniden büyümeye çevirdi. İç talepte canlanmayla birlikte büyüme çizgisinde pozitif tarafa geçildi.

-Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Nail Olpak: Yılın ilk yarısında gelen negatif büyüme rakamlarının ardından üçüncü çeyrekte yakaladığımız yüzde 0,9’luk büyümeyi, yaşayacağımız yeni bir pozitif dönemin ilk sinyali olarak değerlendiriyoruz.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı