• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

DEAŞ tutuklusundan şok itiraf! Esed rejimiyle yaptık

Fırat Kalkanı operasyonunda yakalanan DAEŞ militanları Esed rejimiyle petrol ticareti yaptıklarını itiraf etti.

Yeniakit Publisher
2019-10-21 17:03:00 -
DEAŞ tutuklusundan şok itiraf! Esed rejimiyle yaptık

ABD Başkanı Donald Trump, Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin 6 Ekim tarihli konuşmasında “Türkiye bundan böyle ABD'nin son 2 yıldır bölgede yakaladığı DAEŞ savaşçılarından sorumlu olacak" demişti.

Buna karşılık Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise “Nasıl Fırat Kalkanı bölgesinde bunları kontrol altında tuttuysak burada da kontrol altında tutarız” dedi.

Esasında Türkiye'nin Suriye'de terörden temizlediği bölgelerdeki hapishanelerde birçok DAEŞ'li militan bulunuyor. Bu mahkumların çoğu operasyonda yakalandı ve yakalandıkları yer neresiyse o bölgede bir hapishaneye yerleştirildiler.

Fırat Kalkanı Harekatı, 2016 yılında yine Suriyeli muhalif askeri gruplarla birlikte TSK tarafından yapıldı. Harekatla Cerablus, Çobanbey, Bab gibi kuzey Suriye'de pek çok bölge DAEŞ'den alındı. Uluslararası basın bu konuyu daha çok YPG'nin yakaladığı DAEŞ militanları üzerinden görmeyi tercih etse de harekat sırasında yüzlerce DAEŞ militanı da yakalandı.

"Petrol ticareti yapıyorduk"

Bessem en Neyf isimli DAEŞ tutuklusuyla görüşen Independent Türkçe, Neyf'in açıklamalarını şöyle aktardı:

“Devle (Örgüt mensuplarının kendi aralarında DAEŞ'e verdiği isim- C.A) değişik milletlerden petrol mühendislerini bölgeye getirtti ve petrol üretiminin durmamasını sağladı. Biz de petrol sahalarının güvenliğini sağladık. Ticaret, Suriye rejimine çalışan kişiler üzerinden yürütülüyordu. Rejimin tankerleri gelir petrolü alırdı. Gelirin çok önemli bir kısmı bu sayede sağlanıyordu. Gelirin kesilmemesi için rejimle petrol ticareti yapılıyordu.”

"Her milletten komutan vardı"

Örgütün, bir militana hem kendisi hem eşi hem de çocukları için ayrı maaşlar ödediğini söyleyen en Neyf, “Kuveyt'ten Avrupa'ya kadar çok sayıda komutan vardı. Bizim olduğumuz bölgede de en çok yabancı savaşçı Iraklıydı” diyor.

Neyf'e göre, Şengal'den kaçırılan Ezidi kızların bir kısmı da o günlerde DAEŞ kontrolündeki Rakka ve Deyr er Zor'a getirilerek buralarda satıldı. “Köle” olarak nitelendirdikleri bu kadınların yolculuğunu ve satışını organize eden ayrı bir birimin varlığından bahseden en Neyf, “Kızların fiziklerine ve güzelliklerine göre fiyatları 20 bin dolara kadar çıkıyordu” ifadelerini kullandı.

Fırat Kalkanı Harekatı ile birlikte el-Bab cephesine gönderildiğini ve burada yakalandığını söyleyen en Neyf 3 yıldır bu cezaevinde tutuklu.

DAEŞ, bünyesindeki çocukları canlı bomba olarak kullanıyor

15 yaşında örgüte katılan ve 17 yaşında yine Fırat Kalkanı Harekat kapsamında Ahtarin'de yakalanan Muhanned Nasi şimdi 20 yaşında. Ömrünün 4'te 1'i en tehlikeli örgütlerden biri olan DAEŞ'in içinde ve bu cezaevinde geçti.

DAEŞ'in çocuk savaşçıları kullandığının bir gerçek olduğunu söyleyen Muhanned, Cennetle vaadiyle kandırılan çocuklara canlı bomba eğitimleri verildiğini de anlattı:

"Çocukların yer aldığı ayrı ketibeler vardı. Bu ketibelerde canlı bomba eğitimleri verilirdi. Eğitimlerde başarılı olan çocuklara sıra numarası veriliyordu. Çocuklar bu numaraya göre kendilerini patlatacaklardı. Daha sonra beni de Fırat Kalkanı cephesine gönderdiler. Geride kalan arkadaşlarımın durumundan haberdar olamadım."

"YPG gibi reklamını yapmadık"

Arpacık, cezaevinin idari sorumlusuyla arasında geçen konuşmayı ise şöyle aktarıyor:

Bu cezaevinin idari sorumlusuyla konuşuyorum. Fotoğrafının çekilmesini ve isminin yazılmasını istemiyor. Fırat Kalkanı Harekatı ile tüm dünyanın en büyük tehlike olarak gördüğü bu örgütün çok sayıda militanını yakaladıklarını söylüyor ve ekliyor: "Biz YPG gibi reklamını yapmadık. Yaptıklarımızı gazete ve televizyonlardan ilan etmedik. Teşekkür ya da ödül de beklemiyoruz. Sonuçta bu bir savaştı."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23