• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Darbeciler karnımdaki bebeğimi öldürdüler!

28 Şubat sürecinde başörtüsü zulmünün en büyük mağdurlarından olan Uluslararası Kadın ve Çocuklarla Dayanışma Derneği Başkanı Nuray Canan Songür, “Okula başörtüsüyle girdiğimiz için terörle mücadelede sorgulandım. Bir karakolun bodrum katında karanlık bir hücreye kapatıldım. 6 ay hapis cezasına çarptırıldım. İkinci defa gözaltına alındığımda hamile olduğumu belirtmeme rağmen kollarımdan tutup koşturdular. İkiz bebeklerimden biri öldü” dedi.

2020-02-27 10:38:00 - 2020-02-27 10:39:25
Darbeciler karnımdaki bebeğimi öldürdüler!

Türk siyasi tarihine kara bir leke olarak geçen 28 Şubat sürecinde, başörtüsü mücadelesinin sembol isimlerinden biri olan Nuray Canan Songür, seküler yobazların insanlık dışı uygulamalarını bütün ayrıntılarıyla anlattı. Başörtüsünden dolayı üniversite kapılarından geri çevrilen ve türlü işkencelere maruz kalan binlerce mağdurdan biri olan Songür, cuntacıların, hayatlarından çaldığı yılların hesabının hukuk nezdinden sorulmasını istedi. Darbeciler yüzünden doğmamış bebeğini kaybettiğini kaydeden Songür, eğitim hayatını devam ettirebilmek adına yurt dışına çıkmak zorunda kaldığını söyledi.

Terörist gibi muamele gördük

28 Şubat sürecinde üniversite öğrencisi olduğunu kaydeden Songür, “İstanbul Üniversitesi Sağlık Hizmetlerinde 2. Sınıf öğrencisiydim. Sınıfta başörtülü olarak bulunduğum gerekçesiyle okutman tarafından final sınavımdan çıkartılmak istendim. Okutman hanım Çiğdem Yalvaç, polis çağırarak sınıfım basıldı ve gözaltına alındım. Terörle mücadelede sorgulandım çünkü başörtüsü suç aleti olarak görülüyordu. Ve beni sınıfta başörtülü olarak yakalamışlardı” dedi. Terörle mücadelede sorgulandığını kaydeden Songür, “Parmak izlerim alındı, önüme numaraların yazılı olduğu bir tabela konulup yan düz profil resimlerim çekildi. Teröriste muamele eder gibi. Sonra bir karakolun bodrum katında karanlık bir hücreye kapatıldım. 8 saat orada tutulduktan sonra  oradan tek bir şekilde müdür beyin yanına çıkartıldım. Oradan tek bir şekilde kurtulabileceğim söylendi; o da hazırladıkları tutanağı imzalamamdı. Karanlık, kötü kokulu, daracık hücreye dönmemek için imzaladım” ifadelerini kullandı.

Eğitim hakkımız gasp edildi

Eğitim haklarının engellendiğini kaydeden Songür “Bu olaydan dolayı hakkımda eğitim öğretimi engellemek suçlamasıyla dava açıldı ve 6 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılandım. Neredeyse her hafta  hakim karşısına çıkıyor, neden sınıfta başörtülü olduğumun hesabını vermek zorunda kalıyordum” şeklinde konuştu. 28 Şubatın brifingli yargısı tarafından hapse mahkum edildiğini belirten Songür, “Sonunda 6 ay hapis cezasına çarptırıldım. Eş zamanlı süren iki ayrı davam daha vardı. Bu olayın akabinde basına başımdan geçenleri anlattığım ve mahkemede de gözaltında tutanağa zorla imza artırıldığını söylediğim için rahatsız olan mecralar vardı” dedi.

Bebeğimi öldürdüler

İnsanlık dışı muamelelere maruz kaldıklarını vurgulayan Songür, “Sivil polislerce gözaltına alındığım ikinci olayda hamileydim ve kollarımdan tutarak cadde boyunca koşturan polislere buna inandıramamıştım. Polis minibüsündeki 16 kişiye beni de yetiştirmişlerdi ki eylem alanında olmadığım halde” dedi. İşkence neticesinde doğmamış bebeğini kaybettiğini belirten Songür, sözlerini şöyle tamamladı: “Sonrası karakol ve orada polislerin arkadaşlarımıza uyguladığı şiddet ve çıkan arbede sonrası kendimi hastahanede buluşum. İkiz bebeklerimden birinin ölümü ve bu olayda da gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefetten 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmam. Bu davadan beraat ettiğimde Kanada’da öğrenciydim.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

cengiz topel

Bu cunta yönetimleri Türkiyeyi 50 yıl geri götürdü kafayı ütülemiş asker kılıklı üst rübbelier ve siyaseti tarbe zinhniyetiyle yönetmeye kallakan sözde siyasetcler hala iş başında
 • Yanıtla

Bebek katilleri

Seni öldürmediklerine şükür. Onlar bebek katilliğinden yargılanıp mahkum olmalı. Ama malesef yok. Bu gün fetöcüler bile rahat. Fetöcü olmayanlar fetö iftirasından yargılanıp polisten ihraç ediliyor. Bu gün böyle yönetiliyoruz.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı