• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Darbe halka karşı yapıldı

Darbenin, Mısır halkına karşı yapıldığını belirten Erdoğan, “Demokrasi”den vuran Batı’nın, Mursi’nin devrilmesine alkış tutmasını ve darbe için ‘darbe’ diyememesini sert sözlerle eleştirdi.

2013-07-05 21:48:00 - 2013-07-05 20:48:33
Darbe halka karşı yapıldı

İSTANBUL
Başbakan Erdoğan, Hz. Ali Camii’nde kıldığı Cuma namazı sonrası, Mısır’daki askeri darbeyi değerlendirdi. Darbenin, Mısır halkına karşı yapıldığını belirten Erdoğan, “Demokrasi”den vuran Batı’nın, Mursi’nin devrilmesine alkış tutmasını ve darbe için ‘darbe’ diyememesini sert sözlerle eleştirdi. Erdoğan’a Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ile AK Parti İl Başkanı Aziz Babuşcu eşlik etti. Başbakanlık korumaları, cami çıkışında bekleyen çocuklara oyuncak dağıttı.   
Öte yandan; Başbakan Erdoğan katıldığı Yurtdışındaki Türk Bilim İnsanları Kurultayı’nın kapanışında yaptığı konuşmada Mısır’daki askeri darbeye ilişkin değerlendirmede bulundu. Başbakan Erdoğan, özetle şunları söyledi:
“Mısır, Mısır halkı, idarecileri, siyasetçileri, askeri ve sivil bürokrasisi, Türkiye’nin yakın tarihini mutlaka okumalı, Türkiye’nin yakın tarihindeki tecrübesini mutlaka ama mutlaka dikkate almalıdır. İçinde bulunduğumuz zor coğrafyada, halkının çoğunluğu Müslüman olan demokrasi ile idare edilen, demokrasisinin standartlarını her geçen gün yükselten bir ülke olarak Türkiye, hem Mısır hem de diğer tüm bölge ülkeleri için aslında çok önemli bir referanstır.”
“DARBENİN HEDEFİ HALK VE DEMOKRASİDİR”
“Dünyanın neresinde olursa olsun, seçimle gelmiş hangi iktidara karşı olursa olsun, darbeler kötüdür, darbelerin hedefi halktır, darbelerin hedefi gelecektir, darbelerin hedefi demokrasidir. Bunu herkesin cesaretle açık yüreklilikle samimiyetle ifade etmesini bekliyorum. Ben şu anda batıya şaşıyorum. Batı hâlâ bu olaya darbe diyememiştir. Ama bu arada Afrika Birliği’ni de tebrik ediyorum. Afrika Birliği de Mısır’ın üyeliğini askıya almıştır. Duruş budur.”   
“NERDE BATI’NIN DEMOKRASİSİ?”
“Hani batı, demokrasiden yanaydı? Hani batı, demokrasinin ülkelerde uygulanabilir hale gelmesinin mücadelesini veriyordu? İşte bu bir samimiyet testidir ve batı bu samimiyet testinde de yine, tekrar sınıfta kalmıştır. Demokratik darbe olmaz. Yaşam ile ölüm ne kadar birbirinin zıttıysa, ‘yaşayan ölü’ kavramı ne kadar anlamsız ve saçmaysa, ‘demokratik darbe’, ‘iyi darbe’, ‘olumlu darbe’ kavramı da o kadar anlamsızdır, o kadar saçmadır.”
“SEÇİLMİŞLERİN TUTUKLANMASI
İLERDE TRAVMAYA YOL AÇAR”
“Mısır halkına karşı eşit mesafedeyiz. Tüm Mısır’ın iyiliğini, kendi huzurumuz kadar önemsiyoruz. Mısır’da Mısır halkı adına 25 Ocak devrimini gönülden destekledik. Mısır 25 Ocak devriminin gerisine gitmesini asla arzulamayız. 25 Ocak kazanımlarının heba edilmesine ciddi şekilde üzülürüz. Mısır’da şiddet, çatışma, kaos ortamından hassasiyetle uzak durulmasını bekleriz. Yine Türkiye’nin acı hatıralarına bakıp, Mısır’da seçimle gelmiş liderlerin bu darbe ile tutuklanmasının ileride ne büyük travmalara yol açacağı görülmelidir.”
“DARBENİN AMA’SI, LAKİNİ OLMAZ!’
“Darbeler kötüdür ama…” şeklinde başlayan cümleler kuranlar olduğunu kaydeden Erdoğan,  “Aması, ancağı, lakini yok. Darbeler kötüdür. ‘Efendim Mursi’nin hataları vardı.’ Kardeşim, hataları olabilir, hatasız insan var mı dünyada? Bu hatanın bedelini ödettirecek olan Mısır halkıdır, sandıktır.”   
“BATI, AB MUHTESEBATINI AÇIP OKUSUN”
“Bugün Mısır’da, yanlışa sessiz kalanlar yarın bir başka yerde yapılanı eleştirme hakkına hiçbir zaman sahip olamayacaklardır. Özellikle Avrupa Birliği, Mısır’daki darbeye gereken tepkiyi göstermeyerek, Mısır’daki darbeye ‘darbe’ bile diyemeyerek, kendi ilkelerini bir kez daha ayaklar altına almıştır. Avrupa Birliği muktesebatını tekrar açıp okumalarını kendilerinden istiyorum.”
“DARBENİN HER TÜRÜNE KARŞIYIZ”
“Darbe Mısır’da değil de bir başka ülkede olsa, biz yine aynı şekilde kötü görürüz. Darbe Mursi’ye karşı değil, muhalefettekilere karşı yapılsa biz yine kötü görürüz.”
“MİLLİ İRADE SEÇİMLE TECELLİ ETMELİ”
“Mısır’da demokratik kuralların derhal devreye girmesini, bütün çevrelerin seçime katılmalarını, milli iradenin seçimle tecelli etmesini bekliyoruz. Mısırlılar da çok iyi bilir ki, halka dayanmayan her irade diktatörlüktür. Mısır’da seçimle gelenin seçimle gideceği sağlıklı bir ortamın oluşmasını bekliyoruz. Nerede kime karşı olursa olsun darbeler kötüdür, insanlık dışıdır, halkın, milli iradenin, demokrasinin açık düşmanıdır. Tüm dünyayı darbelere karşı samimi, ilkeli, ahlâkî bir duruşa özellikle davet ediyor. Mısır halkına bir an önce huzura kavuşmaları yönünde kardeşleri olarak samimi selamlarımızı iletiyorum.”
BATI’NIN ÇİFTE STANDARDI
“Bakınız Mursi yönetimi, bir yıl içerisinde dünya Mısır’a bir kuruş destek vermemiştir. Sadece Katar ve Türkiye destek olmuştur. Bu destek vermeyenler, adeta ipini çekmişlerdir mevcut Mısır yönetiminin. Ancak açık konuşacağım. Aynı şekilde Yunanistan’a IMF, Avrupa Birliği Bankası vesaire hepsi 100 milyar avro gibi bir rakamı destek olarak göndermişlerdir. Birinin nüfusu 80-85 milyon, öbürü 10 milyon. Orada da teknokratlar hükümeti kurmuşlardır, seçilmiş yok, hâlâ ayakta duramıyor, hâlâ sıkıntılar içerisinde bir süreci yaşıyor. Bu çifte standart değil de nedir? O desteği vermeyenler hem ipini çektiler, hem de şu anda getirdikleri darbe yönetimi ile orada iş başaracaklarını zannediyorlar.”
İÇERDE DARBEDEN MEDET UMANLAR VAR
“Türkiye’de sandıktan değil demokrasi dışı yollardan medet umanlar, Mısır’da da sandık dışı yolları ahlaksızca destekliyor ve teşvik ediyorlar. Şu anda Mısır’da darbeyle iş başına gelenler, hemen Sayın Mursi’yi içeri atmanın planlarını uygulamaya koyuyorlar. Bunu neyle izah edecekler?”
“BAŞBAĞLAR DERİN YARA”
Konuşmasında Başbağlar katliamına da değinen Başbakan Erdoğan, “Terör nedeniyle kaybedilen her bir canımız, kendi canımızdan kopan bir parçadır. Ancak Başbağlar, zamanlaması, caniliği, acımasızlığı ile kalbimizde açılmış ve hiç kapanmayacak derin bir yaradır” diye konuştu.
Başbağlar katliamını hatırlamak ve hatırlattırmak istemeyenlerin, “başka tür bazı olayları” her zaman hatırlatma gayreti içinde bulunduğunu söyleyen Erdoğan, “Milletin değerlerine, kutsallarına, özellikle de masum sivillere yönelik bu saldırıyı, insanlık ve vicdan adına her zaman hatırımızda tutuyoruz, tutacağız. Çünkü onların o zaman beşikte olan çocukları bugün genç ve kendileri de özellikle önümüze çıkıp, bunu bize hatırlatıyorlar. Canilerin gerçek yüzünü ve asıl niyetlerini gösteren bu insanlık dışı saldırıyı, terörün kanlı yüzü olarak insanlık tarihinde muhafaza etmeyi de sürdüreceğiz. Başbağlar’da ölen 33 kardeşimizi tekrar rahmetle yad ediyor, mekanları inşallah cennet olsun diyor, yakınlarına, milletimize de tekrar sabır ve başsağlığı diliyorum” diye konuştu.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı