• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Cumhurbaşkanlığı Kültür Ödüllerinde Mehmet Akif’e vefa!

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu bu yılki vefa ödülünü Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’a verdi. Merhum Ersoy’un ödülünü, onun adına torunu Selma Ersoy Argon aldı.

Yeniakit Publisher
2018-12-19 15:32:00 - 2018-12-19 16:49:14
Cumhurbaşkanlığı Kültür Ödüllerinde Mehmet Akif’e vefa!

Taha Emre ÖZDEMİR  ANKARA 

Cumhurbaşkanlığı 2018 Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nin sahipleri belli oldu. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde Merhum Mehmet Akif Ersoy’a verilen ‘Vefa Ödülü’nü onun adına torunu Selma Ersoy Argon aldı.

Cumhurbaşkanlığı 2018 Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’ne; “Tarih ve Sosyal Bilimler” alanında Mehmet İpşirli, “Sinema” alanında Türker İnanoğlu, “Müzik” alanında Erol Sayan, “Sanat / Fotoğraf” alanında da İzzet Keribar layık görüldü.

Mehmet Akif’i ancak böyle yad edebiliriz

Başkan Recep Tayyip Erdoğan törendeki konuşmasında ödül alan tüm isimleri ayrı ayrı tebrik ederek başladı. Erdoğan, Mehmet Akif Ersoy’un ülkemiz için önemine vurgu yaparak şunları söyledi:

Ödül vereceğimiz kültür sanat inşalarımızın her birini ayrı ayrı tebrik ediyorum.Kültür sanat alanında yeni ve büyük adımları hep birlikte atacağız. Türkiye’nin son bir asrı siyasi ve sosyal alanlar yanında Kültür ve Sanat alanında da büyük kırılmalar yaşanan dönemi ifade ediyor.Bize göre kültür tıpkı toprak gibi tıpkı bayrak gibi tıpkı para gibi bir milletin bağımsızlığım sembollerinden biridir.

İstiklal Marşı, Çanakkale şiiri, Mehmet Akif'in ismini tarihe altın harflerle yazmıştır. Akif'in bize sunduğu ışığı yeteri kadar değerlendirebildiğimizde onun aziz hatırasını ancak yad etmiş olabiliriz.

Yeni Akiflere ihtiyacımız var

Türkiye'nin yeni Akiflere, Tanpınarlara, Arif Nihat Asyalara, Kemal Tahirlere, Dede Efendiler, Itri'ler, Neşet Ertaşlara ihtiyacı var. Yeni Aşık Veyseller yetiştirmeden özgürlüğümüzü koruyamayız. Mimar Sinan gibi kendi alanında asırlar süren ekoller oluşturacak mimarlar yetiştirmeliyiz. Ömrüne sekiz yüze yakın bir proje sığdıran isim Sinan. Ve bunlar da öyle kaçak yapılar falan değil...

Vefa ödülünü verdiğimiz Mehmet Akif Ersoy’u bir kez daha şükranla yad ediyorum.

Dedem Mısır’a gönlü kırık gitmişti

Selma Ersoy Argon Başkan Erdoğan’dan ödülü teslim alırken Milli Şairimizin yaşadığı dönemde uğradığı haksızlıklara vurgu yaptı. Günümüzde ona gösterilen vefadan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

Arkamda hafiyeler geziyor Eşref, ben vatan haini miyim?…” diyerek Mısır’a gönlü kırık gitmişti dedem.11 yıl süren Mısır hayatından sonra İstanbul’a dönerken; Fatih’e, Süleymaniye’ye bakarak iç geçirdiğini ve “Yurda döndünüz, ne hissediyorsunuz?” diye soranlara, “11 yıl gurbette kaldım, 11 dakika daha dursaydım çıldıracaktım” diye cevap verdiğini hepimiz biliyoruz.

Vefatından 82 yıl sonra “cennet vatanın” her bir köşesinde sevinçle karşılanan bu “Vefa” programı aslında milletimizin bağrından çıkarttığı ruh aracılığıyla merhum Dedem Mehmet Akif’e gösterilen vefadır.

Bugün, Dedem Akif’in milletimize emanet ettiği haklı davasını, şair, yazar ve düşünce insanlarımızla kurduğumuz; Mehmet Akif Ersoy Düşünce Derneği ve Sebilürreşad Eğitim, Kültür ve Medeniyet Derneği çatısı altında sürdürüyoruz.

Dava arkadaşlarımla birlikte yaklaşık on yıldır Anadolu’nun dört bir yanını gezip, Safahat iklimini gençliğimize taşımaya gayret ediyorum.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23