Seçim 2019 Sayfası

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yerli otomobil paylaşımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan elektrikli yerli otomobile ilişkin paylaşımda bulundu.

13 Haziran 2018 Çarşamba 00:07
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yerli otomobil paylaşımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, elektrikli yerli otomobilin 2021'de yola çıkacağını belirterek, bunun gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYH) 50 milyar avro katkı sağlayacağını ve Türkiye'nin petrol bağımlılığını azaltacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan elektrikli yerli otomobile ilişkin paylaşımda bulundu.

"2021'de yollara çıkacak olan elektrikli yerli otomobilimiz, gayri safi yurtiçi hasılaya 50 milyar avro katkı sağlayacak, petrol bağımlılığımızı azaltacak. Vakit yerli otomobil vakti. Vakit Türkiye vakti." ifadelerini kullanan Erdoğan, paylaşımında elektrikli yerli otomobil projesine ilişkin detayları içeren bir görsele de yer verdi.

Erdoğan'ın paylaştığı görselde, Türkiye'nin otomobilinin ekonomiye katkıları şöyle sıralandı:

"100'e yakın yan sektör gelişecek. Bilişim, yazılım ve dijital teknolojileri geliştirecek. Petrole bağımlılığı azaltacak. Akıllı sürüş sistemleri ile geleceğin teknolojilerini yansıtacak."

Türkiye'nin otomobilinin 2021'de yollarda olacağının altı çizilen görselde, "Türkiye'nin otomobilinin GSYH'ye katkısının 50 milyar avro, cari açığa katkısının 7 milyar avro, istihdama katkısının 20 bin" olacağı belirtildi.

Otomotiv sanayi ihracatı verilerinin de yer aldığı görselde 2002'de 4,8 milyar dolar olan ihracatın 6 kat artış göstererek 2017'de 28,5 milyar dolara ulaştığı, otomotiv sanayindeki yıllık üretimin de 2002'de 347 bin adet gerçekleştiği, 2017'de ise 1 milyon 696 bine ulaşarak 4,8 kat artış gösterdiği kaydedildi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Haziran 2018 Çarşamba 00:07

YORUM YAZ

 • Nejat arslanNejat arslan10 ay önce
  Allahcumhurbaskanimizbaşımızdan eksik etmesin allaha emanet ol yollarımızakpartiye
 • isa memiçisa memiç10 ay önce
  bay muarrem öğrensin...
 • OsmanOsman10 ay önce
  Güzel haber, inşallah yerli otomobilin fiyatı da uygun olur
 • Yunus 16 Yunus 16 10 ay önce
  YERLİ MALI TÜRK ÜN MALI HERKES BUNU KULLANMALI. GÜCÜM YETERSE BEN KESİNLİKLE ALACAĞIM
 • AlpaslanAlpaslan10 ay önce
  16 senelik emek boşa gitmesin bizi istemeyen dışarida düşmanlarımız dişlerini gösterir oldu.icerideki câhillere ne demeli
 • Müslüm İncedalMüslüm İncedal10 ay önce
  o binip sürdükleri bir yerli oto vardı ona ne oldu, hani chrysler marka, etrafına bant sarmışlardı belli olmasın diye, neydi o; hımmm anladım o zaman ağam bizimle eyleniydiii
 • Osman19Osman1910 ay önce
  Bekle Turkiye, kiymetini bilmedin, bilemedin yeteri kadar deger vermedin, 100 yil sonra bir Erdogan daha gelir belki..

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Nisan 2019